Bakı Dövlət Layihə İnstitutu 1937-ci ildə yaradılmışdır. Yarandığı gündən layihələndirmə fəaliyyəti ilə məşğul olmuş və bu müddət ərzində Bakının şəhərsalma problemlərinin həllini vermiş, mühəndis və nəqliyyat infrastrukturlarının sxem və layihələrini hazırlamışdır. Bakı şəhərinin 2005-ci ilə qədər nəzərdə tutulmuş Baş planını hazırlamış və onun müəllifidir.
İnstitutun fəaliyyət istiqaməti regional planlaşdırma layihələri, Baş planların, müfəssəl planlaşdırma layihələri, yaşayış rayonlarının tikinti layihələri, yaşayış və mülki binaların layihələri, mühəndis kommunikasiya və nəqliyyat infrastruktur layihələrin işlənməsi, ətraf mühitin mühafizəsi, ekologiya, dendoroloqiya, drenaj və s., geodozik və geoloji tədqiqatların və işlərin aparılması, texniki iqtisadi əsaslandırmanın aparılması, layihələndirmənin idarə olunması və müəllif nəzarətinin həyata keçirilməsi kimi işlər olmuşdur.

Baku State Design Institute was established in 1937. Since its inception, it has been involved in design activities and addressed the urban planning issues in Baku, developed schemes and projects for engineering and transport infrastructure. It developed the Master Plan of Baku that was effective until 2005.
The activities of the Institute include regional planning projects, master plans, detailed planning projects, residential construction projects, residential and commercial construction projects, engineering communications and transport infrastructure projects, environmental protection, ecology, dendrology, drainage, geodesy and geological and feasibility studies, project management, and architectural supervision.