Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tabeliyində publik hüquqi şəxs statuslu Ərazi Tikinti-Planlaşdırma Mərkəzi Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2019-cu il 19 mart tarixli fərmanı ilə Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinin tabeliyində olan Xüsusi Layihə-Smeta Bürosu və Şəhər Ərazisinin Tikinti-Planlaşdırma İdarəsinin əsasında  yaradılıb. Eyni fərmanla Ərazi Tikinti-Planlaşdırma Mərkəzinin Nizamnaməsi və mərkəz tərəfindən göstəriləcək ödənişli xidmətlərin siyahısı təsdiqlənib.
Ərazi Tikinti-Planlaşdırma Mərkəzinin fəaliyyət istiqamətləri şəhərsalma, ərazi planlaşdırılması və memarlıq sahələrində mövcud mexanizmləri təkmilləşdirməklə bu sahələri inkişaf etdirmək, göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin artırmaq, həmin sahələr üzrə mövcud vəziyyətin təhlilini həyata keçirməkdən ibarətdir.

Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 19 марта 2019 года был создан Центр территориального планирования и строительства в качестве публичного юридического лица в подчинении Государственного комитета Азербайджанской Республики по архитектуре и градостроительству и на основе Специального проектно-бюджетного бюро и Управления территориального планирования и строительства, находившихся в подчинении Главного управления города Баку по архитектуре и градостроительству. Этим же указом были утверждены Устав центра территориального планирования строительства и перечень платных услуг, предоставляемых центром.
Деятельность Центра территориального планирования и строительства заключается в развитии градостроительства, территориального планирования, архитектуры путем совершенствования существующих механизмов в этих сферах, повышения качества предоставляемых услуг и анализа текущей ситуации.