Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tabeliyində publik hüquqi şəxs statuslu Ərazi Tikinti-Planlaşdırma Mərkəzi Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2019-cu il 19 mart tarixli fərmanı ilə Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinin tabeliyində olan Xüsusi Layihə-Smeta Bürosu və Şəhər Ərazisinin Tikinti-Planlaşdırma İdarəsinin əsasında  yaradılıb. Eyni fərmanla Ərazi Tikinti-Planlaşdırma Mərkəzinin Nizamnaməsi və mərkəz tərəfindən göstəriləcək ödənişli xidmətlərin siyahısı təsdiqlənib.
Ərazi Tikinti-Planlaşdırma Mərkəzinin fəaliyyət istiqamətləri şəhərsalma, ərazi planlaşdırılması və memarlıq sahələrində mövcud mexanizmləri təkmilləşdirməklə bu sahələri inkişaf etdirmək, göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin artırmaq, həmin sahələr üzrə mövcud vəziyyətin təhlilini həyata keçirməkdən ibarətdir.

Territorial Construction and Planning Center under the State Committee for Architecture and Urban Planning of the Republic of Azerbaijan was established according to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated March 19, 2019, on the basis of the Special Design Budgeting Bureau and Urban Planning Office. The Charter of the Territorial Construction and Planning Center and the list of pay-for-fee services provided by the center were approved.
The activities of the Territorial Construction and Planning Center are to develop the areas by improving existing urban development mechanisms, urban planning and architecture, improving quality of services provided, and analyzing the current situation in those areas.