2-ci Milli Şəhərsalma Forumu çərçivəsində Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin nazirlərinin dəyirmi masası təşkil edilib
Ermənistan silahlı qüvvələrinin 30 illik işğalından azad edilən Zəngilanda sentyabrın 29-da Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə açılış mərasimi olan 2-ci Azərbaycan Milli Şəhərsalma Forumunun (NUFA2) sentyabrın 30-da Bakıda keçirilən sessiyaları ilə paralel Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv ölkələrin nazirlərinin dəyirmi masası təşkil edilib.
“Davamlı urbanizasiya vasitəsilə dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə çatmaq üçün regional çağırışlar və əməkdaşlıq imkanları” adlı dəyirmi masada Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev və Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Kubanıçbek Ömüraliyev salamlama nitqi ilə çıxış ediblər və görüşün əhəmiyyətinə toxunublar. Çıxışlarda regional səviyyədə dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə çatmaq üçün çağırışlar və əməkdaşlıq imkanları diqqətə çatdırılıb. Eyni zamanda, iqtisadi cəhətdən inkişaf edə biləcək davamlı şəhərlərin qurulması ilə bağlı strategiyalar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-HABITAT) icraçı direktoru xanım Maimuna Mohd Şərif də iştirak edib. O, Azərbaycan hökumətinin təşkilatçılığı ilə keçirilən 2-ci Milli Şəhərsalma Forumu çərçivəsində baş tutan TDT-yə üzv ölkələrin nazirlərinin dəyirmi masasında iştirakdan məmnunluğunu bildirib və uğurlar arzulayıb.
Hər bir ölkə təmsilçisi seçdiyi mövzu ilə bağlı bir nümunə təqdim edib.
Müzakirələrdə davamlı inkişaf üçün regional tərəfdaşlıqların təşviqi məsələləri ətrafında söhbət aparılıb. Dəyirmi masada regional nəqliyyat qovşaqlarının və dəhlizlərinin təşviqi yolu ilə əlaqələrin bərpası və türk dövlətlərinin iqtisadi potensialının tətbiqi, o cümlədən şəhərlərin təkmilləşdirilməsi üzrə birgə layihələrin maliyyə imkanlarının araşdırılması, regional əməkdaşlıq vasitəsilə şəhərlərin iqlim dəyişikliyinə və risklərin azaldılmasına adaptasiyası, multimodal dayanıqlı şəhər hərəkətliliyində dövlət-özəl tərəfdaşlığı, çirklənmiş sənaye ərazilərinin və torpaq sahələrinin innovativ bərpasına ortaq investisiyaların yatırılması kimi məsələlər müzakirə mövzusu olub. Həmçinin gələcək əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq üçün niyyət planı hazırlanıb.
Qeyd edək ki, TDT-yə Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Türkiyə üzv, Türkmənistan və Macarıstan isə müşahidəçi ölkə kimi daxildir.

В рамках 2-го Национального Градостроительного Форума был организован круглый стол министров стран-членов Организации Тюркских Государств
Параллельно с состоявшимися 30 сентября в Баку сессиями 2-го Азербайджанского Национального Градостроительного форума (NUFA2), церемония открытия которого состоялась 29 сентября с участием президента Ильхама Алиева в освобожденном от 30-летней оккупации армянских вооруженных сил Зангилане, организован круглый стол министров стран-участниц Организации тюркских государств (ОТГ).
На круглом столе на тему «Региональные вызовы и возможности сотрудничества для достижения целей устойчивого развития посредством последовательной урбанизации» с приветственной речью выступили председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев и генеральный секретарь Организации тюркских государств Кубанычбек Омуралиев и рассказали о значимости данной встречи. В выступлениях были доведены до внимания вызовы и возможности сотрудничества для достижения целей устойчивого развития на региональном уровне. Состоялся также обмен мнениями по стратегиям создания устойчивых городов с развитой экономикой.
На встрече также приняла участие исполнительный директор Программы ООН по населенным пунктам (UN-HABITAT) Маймуна Мохд Шариф. Она выразила удовлетворение от участия в круглом столе министров стран-членов ОТГ, который проводится в рамках 2-го Национального градостроительного форума, проходящего при организованной поддержке правительства Азербайджана, и пожелала успехов.
Представитель каждой страны представил образец, связанный с выбранной им темой.
Были обсуждены вопросы поощрения регионального партнерства для устойчивого развития. На круглом столе были рассмотрены вопросы восстановления отношений посредством продвижения региональных транспортных узлов и коридоров и применения экономического потенциала тюркских государств, включая изучение финансовых возможностей совместных проектов по усовершенствованию городов, адаптации городов к изменениям климата и снижения рисков посредством регионального сотрудничества, государственно-частного партнерства в мультимодальной устойчивой городской мобильности, совместные инвестиции в инновационное восстановление загрязненных промышленных территорий и земельных участков. Также был подготовлен план намерений будущего сотрудничества и партнерства.
Отметим, что в ОТГ входят Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Узбекистан и Турция в качестве членов, а также Туркменистан и Венгрия в качестве стран-наблюдателей.