3 may tarixində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində 2019-cu ilin 1-ci rübünün yekunlarına həsr olunmuş geniş tərkibli kollegiya iclası keçirilib
İclası giriş nitqi ilə açan Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Samir Nuriyev bildirib ki, bu gün ölkəmiz Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında uğurla həyata keçirilən siyasət sayəsində yeni inkişaf dövrünü yaşayır. Həyata keçirilən silsilə iqtisadi və sosial islahatlar, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən ilin əvvəlindən imzalanmış fərman və sərəncamlar insanların sosial rifah halının yaxşılaşdırılması, müxtəlif sahələrdə işin səmərəliliyinin artırılması və şəffaflığın təmin olunması, ölkəmizin hərtərəfli inkişafına xidmət edir. Ölkə başçısının rəhbərliyi altında hökumətin reallaşdırdığı dövlət siyasətinin mərkəzində ilk növbədə Azərbaycan vətəndaşı və onun yüksək həyat keyfiyyətinin təmin olunması məsələsi durur.
İqtisadiyyatımızın əsas sahələrindən olan şəhərsalma və tikinti sektorunda da aparılan islahatlar bu məqsədə, o cümlədən əhalinin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşmasına, sahibkarlığın inkişafına xidmət edir. Ölkədə şəhərsalma proseslərinin planlı və sistemli təşkili məsələlərinə xüsusi diqqət ayıran Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin son müddət ərzində qəbul etdiyi qərarlar, verilmiş tapşırıqlar və onların icrası bunun əyani göstəricisidir.
Samir Nuriyev vurğuladı ki, ötən ilin son günlərində şəhərsalma proseslərinin tənzimlənməsi ilə bağlı qəbul olunmuş belə islahedici qərarlardan biri ölkə başçısının “Bəzi tikinti obyektlərinə tikintiyə icazə və tikinti obyektinin istismarına icazə verilməsinin sadələşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” 28.12.2018-ci il tarixli 460 nömrəli Fərmanıdır. Fərmanın icrası ilə əlaqədar Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən digər aidiyyəti dövlət qurumlarının dəstəyi ilə qısa müddət ərzində Bakı şəhəri üzrə ekspertizasının keçirilməsi tələb olunmayan tikinti obyektlərinin tikintisinə və istismarına icazənin alınması üçün “bir pəncərə” prinsipi əsasında elektron müraciət sistemi hazırlanmışdır. Bu elektron sistem geniş ictimaiyyətə və iş adamlarına təqdim olunaraq 21.02.2019-cu il tarixində istifadəyə verilmişdir.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin internet portalında fəaliyyət göstərən yeni elektron müraciət sistemi şəhərsalma qanunvericiliyi ilə ekspertizasının keçirilməsi tələb olunmayan müxtəlif parametrli tikililər və anbarların tikintisinə və istismarına icazələrin alınması prosesinin əlavə vaxt itirilmədən, sürətli, rahat və şəffaf formada icrasına şərait yaradıb. Nəticədə məmur-sahibkar ünsiyyəti minimuma endirilib, iş adamlarının vaxtına və xərclərinə əhəmiyyətli şəkildə qənaət etmək imkanı təmin edilib. Bugünə artıq elektron müraciət sistemi vasitəsi ilə 10-larla tikinti obyektinin sifarişçilərinin müvafiq icazələrin alınması üçün “bir pəncərə” prinsipi əsasında elektron formada müraciəti emal edilib, icazələr elektron qaydada verilib. Belə ki, sifarişçi qeyd olunan sistemə elektron qaydada müraciət edərək və tələb olunan sənədləri elektron formada yükləyərək 15 iş günü müddətində tikintiyə icazəni, 10 gün müddətində isə istismara icazəni əldə edə bilər.
Ölkə başçısının qeyd olunan Fərmanını tam şəkildə icra etmək məqsədilə Komitə tərəfindən işlər davam etdirilir. Cari ildə təkmilləşdirilmə işlərinin aparılması, tikintiyə icazə üçün elektron müraciət sisteminin təkcə paytaxt üzrə deyil, bütün ölkə üzrə xidmət göstərməsi nəzərdə tutulur. Ötən müddət ərzində Komitənin aparatında və tabe qurumlarında bu məqsədlə müxtəlif təlimlər keçirilmiş, habelə mərhələli şəkildə respublikanın rayonlarının Baş memarları ilə görüşlər təşkil olunmuşdur. Maarifləndirmə və təlimatlandırma tədbirləri bundan sonra da davam etdiriləcək. Bununla yanaşı, yaxın gələcəkdə bu elektron portal vasitəsilə, həmçinin, ekspertizası tələb olanan obyeklərin də tikintisinə və istismarına “bir pəncərə” prinsipi əsasında elektron icazələrin verilməsi planlaşdırılır.
Komitə sədri vurğuladı ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin bu il qəbul etdiyi daha bir mühüm əhəmiyyətli qərar 19.02.2019-cu il tarixində imzaladığı “Bəzi çoxmənzilli binaların istismarına icazə verilməsinin sadələşdirilməsi haqqında” 529 nömrəli Fərmanıdır. Ölkə başçısının bu inqilabi Fərmanı Azərbaycanda humanizm prinsiplərinə əsaslanan sosialyönümlü dövlət siyasətinin daha bir təzahürüdür.
Samir Nuriyev qeyd etdi ki, ötən müddət ərzində bəzi çoxmənzilli yaşayış binalarının tikintisinin şəhərsalma qanunvericiliyinin tələblərinə tam riayət olunmadan aparılması səbəbindən həmin binaların rəsmiləşdirilməsində və sakinlərinin yaşadıqları mənzillər üzərində mülkiyyət hüquqlarının tanınmasında olan çətinlikləri nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin imzaladığı bu inqilabi Fərman ölkə vətəndaşlarının hüquq və maraqlarının hər şeydən üstün olduğunu bir daha nümayiş etdirdi. Fərmanla bir sıra dövlət qurumlarının vəzifələri müəyyənləşdirilmiş, belə binaların istismarına icazə prosedurunun və müddətinin optimallaşdırılması, bu sahədə şəffaflığın və vətəndaş məmnunluğunun təmin olunması məqsədilə tapşırıqlar verilmişdir.
Ötən müddət ərzində Fərmanın icrası ilə bağlı Fövqəladə Hallar Nazirliyi tərəfindən belə binaların dayanıqlığı və təhlükəsizliyi ilə bağlı təqdim olunmuş 26 müsbət rəy əsasında Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən 26 yaşayış binaları kompleksinin istismarına icazələr verilmişdir. Bu da Fərmanın icrasının hazırkı mərhələsində ümumilikdə 5600-dən artıq ailənin illər ərzində həlli mümkün olmayan probleminin artıq həll olunması deməkdir. Verilmiş icazələr barədə aidiyyəti dövlət qurumları dərhal məlumatlandırılır, Komitənin internet portalında müvafiq məlumatlar yerləşdirilir, ictimaiyyət məlumatlandırılır.
Komitə sədri çıxışında, həmçinin, ərazi planlaşdırılması sənədlərinin hazırlanması istiqamətində fəaliyyətə və Bakı şəhərinin Baş planının hazırlanması məsələsinə də toxundu. Bildirildi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığını rəhbər tutaraq Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi Bakı şəhərinin Baş planının hazırlanması prosesinin beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq 2 mərhələdə təşkil edib. Samir Nuriyev xatırlatdı ki, bu prosesin 1-ci mərhələsində əməkdaşlığa cəlb olunmuş nüfuzlu beynəlxalq məsləhətçi – “Boston Consulting Group” şirkətinin dəstəyi ilə Bakı şəhərinin inkişaf konsepsiyası hazırlanmış, habelə aparılmış hərtərəfli təhlil və hazırlıq işlərinin davamı olaraq 2018-ci ilin sonunda beynəlxalq şəhərsalma şirkətinin seçilməsi məqsədilə açıq tender elan edilmişdir. Komitənin, aidiyyəti dövlət orqanlarının nümayəndələrindən və ictimai xadimlərdən ibarət olan tender komissiyasının qərarı ilə Bakı şəhərinin Baş planının hazırlanması üzrə tenderin qalibi Almaniyanın nüfuzlu “AS+P” şəhərsalma şirkəti seçilmişdir. Bakının Baş planının hazırlanması işinin artıq başlanılmış 2-ci mərhələsində Komitə “Boston Consulting Group” və “AS+P” şirkətlərinin iştirakı ilə şəhər ərazisinin strateji və çoxsəviyyəli planlaşdırılması, habelə əsas inkişaf göstəriciləri üzrə modelləşdirmə ilə bağlı texniki işlər aparacaq.
Bununla yanaşı bildirilib ki, Komitə tərəfindən əvvəlki illərdə hazırlanmış Şəmkir, Göygöl, Xaçmaz, Salyan, Masallı və Tovuz şəhərlərinin baş planları Nazirlər Kabineti tərəfindən 2019-cu ilin ilk rübündə təsdiqlənib. Hazırda Quba şəhərinin Baş planı layihəsi Nazirlər Kabinetinə təsdiq üçün təqdim edilmiş, Biləsuvar şəhərinin baş planının yekun layihəsinin aidiyyatı təşkilatlarla razılaşdırılması başa çatdırılmışdır. Eyni zamanda, Komitənin sifarişi əsasında 2018-ci ilin sonunda hazırlanmasına başlanılmış daha 6 şəhərin – Daşkəsən, Şabran, Tərtər, Saatlı, Sabirabad və Kürdəmirin baş planları layihələrinin işlənməsi prosesi davam etdirilməkdədir.
Komitə sədri “Şəhərsalma fəaliyyəti sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 01.08.2018-ci il tarixli 226 nömrəli Fərmanına əsasən, şəhərsalmanın planlaşdırılması və tikintinin layihələndirilməsi sahəsində görülmüş işlərin əhəmiyyətini də vurğulamışdır. Bildirildi ki, son zamanlar tikinti sifarişçiləri ilə aparılan sıx əməkdaşlıq və maarifləndirmə işi nəticəsində hazırlanan və baxılması üçün Komitəyə təqdim olunan yeni layihələrin keyfiyyətində, onların şəhərsalma qanunvericiliyinin tələblərinə və müvafiq normalara cavab verməsi baxımından müsbət dinamika müşahidə olunur. Ümumiyyətlə son müddət ərzində Komitə tərəfindən Respublika üzrə 176 şəhərsalma əsaslandırılması təsdiq olunmuşdur ki, bunlardan 89 Bakı şəhərinin ərazisində reallaşdırılacaq layihələri əhatə edir.
Samir Nuriyev, həmçinin, qeyd etdi ki, bu gün Komitədə gənclərin mənəvi inkişafı və mütəxəssis kimi formalaşması istiqamətində də işlər aparılmaqdadır. Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin aktiv tələbələri ilə görüşlər keçirilir, onların Komitənin fəaliyyət sahəsinə aid mövzularda maarifləndirilməsi, məşğulluq strategiyasına uyğun olaraq sosial fəallığının artırılması və təhsil aldıqları ixtisaslara uyğun olaraq müvafiq vakansiyalar üzrə dövlət qulluğuna cəlb olunmaları üçün şərait yaradılır. Həmçinin tikinti və şəhərsalma sektorunda maraqlı olan gənclərimiz Azərbaycan Respublikasının “Könüllülük fəaliyyəti haqqında” Qanununa müvafiq olaraq könüllülük fəaliyyətinə cəlb edilməklə müxtəlif layihələrdə ictimai işlərə yönəldilir, onların Komitədə vətəndaşlara xidmət vərdişlərinə, iş təcrübəsinə yiyələnmələri təmin edilir.
Daha sonra Komitənin sədr müavini Dövlətxan Dövlətxanov, Beynəlxalq əlaqələr və informasiya texnologiyaları şöbəsinin müdiri Rüfət Mahmud və Dövlət şəhərsalma kadastrı şöbəsinin müdiri Rəşad İsmayılovun 2019-ci ilin birinci rübündə aidiyyəti sahələr üzrə fəaliyyətə dair hesabat məruzələri ilə çıxış etdilər.
İclas çərçivəsində, Komitənin kollegiyası tərəfindən ötən illər ərzində təsdiq olunmuş bir sıra layihələndirmə və tikinti normalarında Azərbaycan Respublikasının aidiyyəti qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsi ilə əlaqədar zəruri dəyişikliyin edilməsi barədə qərar qəbul edilmişdir.

On 3 May 2019, the State Committee on Urban Planning and Architecture held Extended Collegial Council Meeting on the Outcomes of 1st Quarter 2019
In the opening speech, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture Samir Nuriyev said that, as a result of the successful policy implemented under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, Azerbaijan currently enjoys a new period of development. Consistent implementation of the economic and social reforms as well as the Presidential decrees and orders signed in early 2019 contributed to the increased effectiveness of the activities conducted in different areas and promoted transparency, thus facilitating our country’s comprehensive development. The citizens of Azerbaijan and their high living standards are at the heart of the state policy implemented under the leadership of the Head of the State.
The implementation of reforms in such a priority sector as the urban planning and construction, too, serves the purpose of improving the living conditions of the population and facilitating the development of entrepreneurship. The special attention paid by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to the country’s systemic activity in the urban planning area is evidenced by his recent decisions and instructions as well as their implementation.
Samir Nuriyev particularly emphasized the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No 460 “On simplifying the construction permit and occupancy permit procedures for selected construction projects” dated 28 December 2018 as one of the reform measures necessary to regulate the urban planning process.
To implement the Decree, the State Committee on Urban Planning and Architecture with the support of other relevant state bodies developed a single-window e-application system to ensure the issuance of construction and occupancy permits for the construction projects in Baku City not requiring expert assessment. After its presentation to broader public and business people, the e-system was launched on 21 February 2019.
The new e-application system can be accessed through the e-portal of the State Committee on Urban Planning and Architecture. It provides an opportunity to simplify the process of obtaining construction and occupancy permits for the construction of various parameter-based structures and warehouse facilities not requiring expert assessment. The simplified process is fast, comfortable, and transparent as well as excluding extra time losses. Significantly minimizing the official-entrepreneur interaction, the e-application system helps business people to save their time and reduce expenses. To date, the single-window e-application system has already processed dozens of applications for respective permits and provided scores of e-permits. Thus, a customer can apply to the foregoing electronic system and upload the required electronic documents to receive the construction permit within a period of 15 business days as well as the occupancy permit within a period of 10 business days.
The Committee currently continues to ensure the full implementation of the foregoing Presidential Decree. This year, it is envisaged to implement improvement activities to ensure the operation of the e-application system for the issuance of construction and occupancy permits not only in Baku but throughout the entire country. In recent months, the Committee and its subordinate entities have organized various training sessions and meetings with chief architects of the country’s regions. Awareness-raising and training events will continue taking place in the future. Soon, the single-window e-portal is also expected to start issuing construction and occupancy permits for construction projects requiring expert assessment.
This year, the President of the Republic of Azerbaijan signed another vital Decree No 529 “On simplifying the issuance of permits for the operation of some of multi-apartment buildings” dated 19 February 2019. The signature of this revolutionary Decree by the President is yet another evidence that Azerbaijan implements a socially-oriented public policy based on the principle of humanity, the Chairman highlighted.
Samir Nuriyev said that, taking into account recent violations of legal requirements with regard to multi-apartment residential construction projects and subsequent problems of the buildings’ registration and recognition of residents’ property title, the signature of this revolutionary Decree by the President of the Republic of Azerbaijan has, once again, evidenced the supremacy of citizens’ rights and interests. The Decree clarified the duties of several state bodies and set several objectives to optimize the term and process of issuing permits for such buildings and produce necessary transparency and citizens’ satisfaction in this area.
According to the Presidential Decree, the Ministry of Emergency Situations in the past months granted 26 approvals attesting to the buildings’ firmness and safety. Based on these approvals, the State Committee on Urban Planning and Architecture provided 26 residential complexes with the appropriate occupancy permits. This, in turn, means that the implementation of this Decree has already solved the long-standing problems over 5600 families were faced with. Competent state bodies immediately receive information on the permits granted, and the Committee’s e-portal ensures the relevant information is properly published to inform the public.
In his speech, the Committee Chairman also touched on the activity aimed at the development of the area planning documents and the Baku City Master Plan. He said that, following the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, the State Committee on Urban Planning and Architecture has split the development of the Baku City Master Plan into 2 phases following relevant international experience. Samir Nuriyev reminded that Phase 1 included engaging with the reputable international Boston Consulting Group company to develop the Baku City Development Concept and, following the agreed course of activities, conduct the comprehensive analysis and necessary preparation to initiate an open tender procedure in 2018. A reputable German urban planning company, “AS+P” has become the winner of the tender for the development of Baku City Master Plan in compliance with the decision of the Tender Commission consisting of representatives of SCUPA, relevant governmental agencies, and public figures. During Phase 2 of the ongoing development of the Baku City Master Plan, the Committee, in conjunction with Boston Consulting Group and AS+P, will ensure the strategic and multi-dimensional planning of the city area and conduct the technical modeling of key development indicators.
Completion of the work over the Baku City Master Plan is scheduled for the end of 2020. After that, the final draft of the document will be submitted to the Government of the Republic of Azerbaijan for approval. In keeping with the legislation of the Republic of Azerbaijan, the Baku City Master Plan defines different categories of land use within the city area. Within the oncoming 20 years, this document will guide all relevant bodies implementing Baku City development programs.
He also informed that, during the First Quarter 2019, the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan approved the master plans previously developed by the Committee for the cities of Shamkir, Goygol, Khachmaz, Salyan, Masalli, and Tovuz. The draft Guba City Master Plan has already been submitted to the Cabinet of Ministers for approval, while the final draft of Bilasuvar City Master Plan is currently harmonized with respective entities. At the same time, the State Committee on Urban Planning and Architecture has initiated the development of draft master plans for 6 more cities (i.e. Dashkesan, Shabran, Tartar, Saatli, Sabirabad, and Kurdamir).
The Committee Chairman also stressed the importance of activities implemented in the area of urban planning and construction design in compliance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No 226 “On additional measures to improve governance in the area of urban planning” dated 01 August 2018. Because of training and close cooperation with building owners, the quality of new projects submitted to the Committee for consideration reflects positive dynamics in terms of their compliance with respective requirements and norms of the urban planning legislation. In the past months, the Committee approved 176 cases of urban planning rationale of which 89 cases related to the projects to be implemented in the administrative area of Baku City.
Samir Nuriyev also noted that, currently, the Committee carries out activities to ensure the moral and professional development of youth. Azerbaijan University of Architecture and Construction organizes meetings with students to increase their knowledge of the Committee’s activity and promote their social engagement based on the strategy of employment, as well as to create necessary conditions for students to fill the public service vacancies aligning with their training and profession. Under the Law of the Republic of Azerbaijan “On volunteer activity,” our youth interested in joining the construction and urban planning sector can engage with the volunteer activity to participate in diverse programs implemented by the Committee to serve the citizens, and gain the necessary experience.
After that, the Committee Vice-Chairman Dovlatkhan Dovlatkhanov, Director of the Department of International Relations and Information Technologies Rufat Mahmud, and Director of the State Urban Planning Cadastre Rashad Ismayilov provided reports on the activity of their respective departments during Quarter One 2019.
In the framework of improving respective legislation of the Republic of Azerbaijan, the Committee Collegial Council adopted a decision to make necessary amendments to several design and construction requirements approved in the past years.