“Abşeron qəsəbələrinin memarlıq siması” müsabiqə proqramının ikinci mərhələsinə yekun vuruldu
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Memarlar İttifaqı və “Bakı Abadlıq Xidməti” MMC ilə birgə təşkil olunmuş “Abşeron qəsəbələrinin memarlıq siması” adlı müsabiqənin ikinci mərhələsinə yekun vurulub. Münsiflər heyətinin iclasında müsabiqənin qalibləri müəyyənləşib.
Müsabiqə proqramının ilk mərhələsi 2020-ci ilin sonunda keçirilmiş və Ramana, Pirşağı və Əmircan qəsəbələrini əhatə etmişdir. May ayından etibarən başlayan müsabiqənin ikinci mərhələsi isə Buzovna qəsəbəsini əhatə edib.
Müsabiqənin bu mərhələsinin əsas məqsədi Abşeronun Buzovna qəsəbəsinin əsaslı bədii üslub və mühit məkan konsepsiyasının, landşaft planlaşdırma həllinin, küçə və məhəllələrinin memarlıq həllinin müəyyənləşdirilməsi, əhalinin mövcud ictimai-iqtisadi şəraitinin yaxşılaşdırılması imkanlarının nəzərdən keçirilməsidir. Ümumi müsabiqənin daha bir önəmli məqsədi ölkə memarlarının, xüsusən də gənc peşəkarların ölkədə gedən şəhərsalma, bərpa və quruculuq işlərinə cəlb etmək, ictimai iştirakçılığı təmin etməkdir.
Ümumi mükafat fondu 20 min manat olan müsabiqədə iştirak etmək üçün 18 layihə təqdim olunmuşdur. Müsabiqənin birinci mərhələsi ilə müqayisədə Buzovna üzrə keçirilmiş hazırki mərhələdə layihələrin hər biri daha yüksək peşəkarlıqla və bir qədər daha dəqiqliklə işlənilmişdir. Təqdim olunmuş layihələrdə iştirakçıların ərazilərin inkişafı ilə bağlı təkliflərində tarixi-memarlıq irsin qorunması, yerli əhalinin maraqlarının təmin olunması və eyni zamanda müasir tələblərə cavab verən yaşayış mühitinin yaradılması kimi vacib məqamlar öz əksini tapmışdır.
Qalib elan edilmiş layihələrdə mövcud infrastruktur problemləri ətraflı araşdırılmış və həllinə dair maraqlı təkliflər irəli sürülmüşdür. Layihələrdə qəsəbənin bir neçə xarakterik ictimai məkanlarının həllində çoxlu sayda yaşıllıqdan, təbii və ya suni materiallardan istifadə olunması, ərazidə günəş panellərinin istifadəsi, bir sıra tarixi tikililərin bədii üslubu və kompozisiyası, fasad açılışlarının qorunması, xarici turistlər üçün cəlbediciliyinin daha da artırılması, turizm infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi təklif edilmişdir. Həmçinin layihələrdə mövcud yolların quruluş sxemində avtomobillərin nizamlı parklanması, alternativ hərəkət yolları, səki və yaşıllıq zolaqları üçün zəruri ərazilərin yaradılması, piyada və velosiped zolaqlarının əlavə olunması, bununla da nəqliyyat sıxlığının azaldılması təklif edilmişdir.
Layihələr aparılan araşdırmalar və analizlər (tarixi, məişət həyatı, iqlimi), tarixi kontekstlə əlaqə, layihə konsepsiyası (əsas fikir, orijinallıq, simvolizm, bütövlük), layihə tərkibinin məqsədəuyğunluğu, tapşırığın yerinə yetirilməsi, memarlıq cizgiləri (istinad planı, baş plan, fasad, landşaft), bədii-qrafik həll (vizual təqdimat), turizmin inkişafı (turist marşrutunun müəyyənləşdirilməsi) kimi meyarlar üzrə dəyərləndirilmişdir. Müsabiqənin ikinci mərhələsində tədbiq olunmuş yenilik – iştirakçılar tərəfindən layihələri izah edən videotəqdimatlar isə münsiflər heyəti tərəfindən xüsusi rəğbətlə qarşılanmışdır. Belə ki, videotəqdimatlarda layihə tam olaraq vizuallaşdırılmış və müəllif tərəfindən izah olunmuşdur. Təqdim olunan layihələrin hər biri, həmçinin layihələri izah edən videotəqdimatlar da ayrı-ayrılıqda münsiflər heyəti tərəfindən yuxarıda qeyd olunan meyarlar üzrə dəyərləndirilmiş və müsabiqənin qalibləri müəyyən edilmişdir. Seçilmiş layihə əsasında abadlıq işləri aparılacağı təqdirdə layihə müəllifi də prosesə cəlb olunacaq.
Qalib layihələr və onların müəllifləri haqqında daha ətraflı məlumatla www.absheronsimasi.az saytına keçid alaraq tanış olmaq mümkündür.
Bildirək ki, münsiflər heyətinin qərarı ilə qəsəbə üzrə seçilmiş 4 layihənin müəlliflərinə pul mukafatlarının verilməsi nəzərdə tutulub: 1-ci yerin sahibinə 10000 manat mükafat və 1-ci dərəcəli diplom, 2-ci yerin sahibinə isə 5000 manat və 2-ci dərəcəli diplom veriləcək. 3-cü yerin sahibləri (iki yer) hər biri 2500 manat və 3-cü dərəcəli diplomla mükafatlandırılacaqlar. Digər iştirakçılara həvəsləndirici hədiyyələr və iştirakçı sertifikatları təqdim ediləcək.
Qeyd edək ki, Abşeronda yerli memarlıq məktəbinin üslubları və özünəməxsus rəng çalarları qorunmaqla yenidən canlandırılması məqsədilə Komitə tərəfindən ötən ildən etibarən bir sıra qəsəbələri əhatə edən “Abşeron qəsəbələrinin memarlıq siması” müsabiqəsi keçirilir. Müsabiqənin birinci proqramında qaliblərin təklifləri əsasında 16 aprel tarixində Pirşağı qəsəbəsində Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə artıq yenidənqurma tədbirlərinə start verilmişdir. Komitə tərəfindən yarımadanın digər qəsəbələrini də əhatə edəcək müsabiqə proqramlarının həyata keçirilməsi planlaşdırılır.

The Second Stage of the competition program "Architectural Appearance of Absheron settlements" was completed
The winners of the competition on architectural planning solutions of Buzovna settlement were announced.
The second stage of the competition named "Architectural Face of Absheron Settlements" jointly organized by the Union of Azerbaijan Architects and "Baku Landscaping Service" LLC on the initiative of the Main Department of Baku City Architecture and Urban Planning under the State Committee for Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan was completed. The winners of the competition were determined at the meeting of the jury.
The first stage of the competition program was held at the end of 2020 and covered Ramana, Pirshagi and Amirjan settlements. The second stage of the competition, which began in May, covered Buzovna settlement.
The main purpose of this stage of the competition is to determine the basic artistic style and environmental conception of Buzovna settlement of Absheron, landscape planning solution, architectural solution of streets and neighborhoods, to consider opportunities to improve the existing socio-economic conditions of the population. Another important goal of the general competition is to involve the architects, especially young professionals of the country in the ongoing urban planning, restoration and construction work in the country, to ensure public participation.
18 projects were submitted to participate in the competition with a total prize fund of 20,000 manat. In comparison with the first stage of the competition, each of the projects at Buzovna at this stage was developed with higher professionalism and more accuracy. In the submitted projects, the important things such as protection of historical and architectural heritage, ensuring the interests of the local population, as well as the creation of a modern living environment were reflected in the participants’ proposals regarding development of territories.
In the winning projects, the existing infrastructure problems were broadly studied and interesting proposals were put forward to solve them. The use of a large number of greenery, natural or artificial materials in the solution of several characteristic public places of the settlement, the use of solar panels in the area, protection of artistic style and composition of a number of historic buildings, facade openings, increasing attractiveness for foreign tourists and improving of tourism infrastructure were proposed in the projects. The projects also proposed the regular parking of cars in the existing road construction schemes, regular layout of existing roads, creation of areas for alternative traffic, sidewalks and green areas, the addition of pedestrian and bicycle lanes, thereby reducing traffic congestion.
The projects were evaluated on the criteria – such as conducted studies and analysis of projects (history, household life, climate), connection with the historical context, project concept (main idea, originality, symbolism, integrity), expediency of the project structure, task performance, architectural features (reference plan, master plan, facade, landscape), artistic-graphic solution (visual presentation), and development of tourism (determination of tourist route). The innovation introduced in the second stage of the competition - video presentations by the participants explaining the projects - was accepted with special sympathy by the jury. Thus, in the video presentations, the project was fully visualized and explained by the author. Each of the submitted projects, as well as video presentations explaining the projects were evaluated separately by the jury according to the above – mentioned criteria and the winners of the competition were determined. The author of the project will be involved in the process if the landscaping work will be carried out on the basis of the selected project, the author of the project will also be involved.
More information about the winning projects and their authors can be found at www.absheronsimasi.az.
To inform that, according to the decision of the jury, the authors of 4 projects selected for the settlement will be awarded with cash prizes: the winner of the 1st place will be awarded 10,000 manat and a diploma of the 1st degree, and the winner of the 2nd place will be awarded 5,000 manat and a diploma of the 2nd degree. The winners of the 3rd place (two places) will be awarded 2,500 manat each and a diploma of the 3rd degree. Other participants will be presented encouraging gifts and participant certificates.
It should be noted that , the Committee has been holding a competition "Architectural face of Absheron settlements" covering a number of settlements since last year with the purpose to revive and preserve the styles and unique colors of local school of architecture in Absheron. On the basis of the winners' proposals in the first program of the competition, reconstruction events started on April 16 in Pirshagi settlement with the participation of President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva. The committee plans to implement competition programs that will cover other settlements of the peninsula.