• Aidiyyəti dövlət qurumlarının rəhbər şəxslərindən ibarət nümayəndə heyəti işğaldan azad olunmuş ər...
Aidiyyəti dövlət qurumlarının rəhbər şəxslərindən ibarət nümayəndə heyəti işğaldan azad olunmuş ərazilərdə səfərdə olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığı ilə martın 1-2-də Baş nazir Əli Əsədovun və Prezident Administrasiyasının, Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli məqsədilə yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının rəhbəri Samir Nuriyevin başçılığı altında aidiyyəti dövlət qurumlarının rəhbər şəxslərindən ibarət nümayəndə heyəti işğaldan azad olunmuş ərazilərdə səfərdə olub.
Əvvəlcə Füzuli Beynəlxalq Hava Limanında AZAL-ın prezidenti Cahangir Əsgərov nümayəndə heyətinin üzvlərini işğaldan azad edilmiş ərazilərdə hava limanlarının tikintisi işlərinin gedişi barədə məlumatlandırıb.
Sonra Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev işğaldan azad olunmuş ərazilərin Ümumi Planı ilə əlaqədar görülmüş işlər barədə təqdimat edib.
Füzuli Beynəlxalq Hava Limanında yaradılan şəraitlə tanışlıqdan sonra “Azərenerji”nin Füzulidə elektrik stansiyasına baxış olub.
“Azərenerji” ASC-nin prezidenti Baba Rzayev Qarabağ və Şərqi Zəngəzur regionunun mövcud və 2022-2026-cı illər üzrə perspektiv elektrik təchizat sxemi ilə bağlı ətraflı məlumat verib.
Nümayəndə heyətinin üzvləri Əhmədbəyli-Horadiz-Mincivan-Ağdərə avtomobil yolunda görülən işlərlə də tanış olublar. Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Saleh Məmmədov yolun texniki göstəriciləri barədə məlumat verib.
Daha sonra Horadiz-Cəbrayıl-Mincivan-Ağbənd avtomobil yolunda aparılan minatəmizləmə işlərinə baxış keçirilib. Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) İdarə Heyətinin sədri Vüqar Süleymanov bu sahədə görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib.
Sonra rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev nümayəndə heyətini Horadiz-Ağbənd və Bərdə-Ağdam dəmir yolu xətlərində aparılan işlər barədə məlumatlandırıb.
Daha sonra Zəngilan rayonunda iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov “Araz Vadisi İqtisadi Zonası”nda və Ağdam Sənaye Parkında görülən işlər barədə məlumat verib. Nümayəndə heyəti Zəngilan Hava Limanında işlərin gedişatına baxış keçirib. AZAL-ın prezidenti Cahangir Əsgərov bildirib ki, uçuş-enmə zolağının uzunluğu 3 min metr olan hava limanında tikinti işlərinə ötən ilin may ayında başlanılıb. Zəngilan Hava Limanı bütün növ təyyarələri, o cümlədən ağır yük təyyarələrini qəbul etmək imkanına malik olacaq. Tikinti işlərinin bu il tamamlanması planlaşdırılır.
Nümayəndə heyətinin üzvləri Zəngilanda “Ağıllı kənd” ilə də tanış olublar. Kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov diqqətə çatdırıb ki, bu kənd azad edilmiş ərazilərə qayıdışın ilk məntəqəsi olacaq.
Sonra Qubadlı rayonuna səfər edən nümayəndə heyəti burada Dövlət Sərhəd Xidmətinin Əlahiddə Sərhəd Diviziyasının xidməti şəraiti ilə tanış olub, silah-sursat və texnikaya baxış keçirib.
Martın 2-də Baş nazir Əli Əsədov və Prezident Administrasiyasının rəhbəri Samir Nuriyevin başçılığı və aidiyyəti dövlət qurumlarının rəhbər şəxslərinin iştirakı ilə Şuşa şəhərində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən işlər üzrə müşavirə keçirilib. Görülən işlər və həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı müzakirələr aparılıb, yerində bir sıra zəruri tapşırıqlar verilib.
Sonra nümayəndə heyətinin üzvləri Şuşanın tarixi-mədəni abidələrini ziyarət ediblər. Şuşa şəhərində icra olunan layihələr, aparılan bərpa, abadlıq-quruculuq işləri barədə aidiyyəti qurumların rəhbər şəxsləri ətraflı məlumat verib.
Səfərin sonunda Baş nazir Əli Əsədovun və Prezident Administrasiyasının, Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli məqsədilə yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının rəhbəri Samir Nuriyevin başçılığı altında aidiyyəti dövlət qurumlarının rəhbər şəxslərindən ibarət nümayəndə heyəti Xocavənd rayonuna səfər edib, Tuğ və Hadrutda aparılan quruculuq işləri ilə yerində tanış olublar.

Премьер-министр и члены Координационного штаба совершили поездку на освобожденные территории
1-2 марта делегация в составе руководящих лиц профильных государственных структур во главе с премьер-министром Али Асадовым и руководителем Администрации Президента, Координационного штаба, созданного с целью централизованного решения вопросов на освобожденных от оккупации территориях Азербайджанской Республики Самиром Нуриевым по поручению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева совершила поездку на освобожденные от оккупации территории.
Сначала президент АЗАЛ Джахангир Аскеров в Физулинском международном аэропорту проинформировал членов делегации о ходе работ по строительству аэропортов на освобожденных от оккупации территориях.
Затем председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев представил презентацию о работе, проделанной в связи с Общим планом освобожденных территорий.
После ознакомления с условиями, созданными в Физулинском международном аэропорту, состоялся осмотр сданной в эксплуатацию в Физули новой электростанции “Азерэнержи”.
Президент ОАО “Азерэнержи» Баба Рзаев подробно проинформировал о схеме существующего и перспективного электроснабжения Карабахского и Восточно-Зангезурского регионов на 2022-2026 годы.
Члены делегации также ознакомились с работой, проделанной на дороге Ахмедбейли-Горадиз-Миндживан-Агдере. Председатель Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана Салех Мамедов проинформировал о технических показателях дороги.
Затем состоялся осмотр работ по разминированию, проводимых на автомобильной дороге Горадиз-Джабраил-Миндживан-Агбенд. Председатель правления Агентства по разминированию Азербайджанской Республики (АНАМА) Вюгар Сулейманов подробно проинформировал о работе в этой сфере.
Затем министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев проинформировал делегацию о работе на железнодорожных линиях Горадиз-Агбенд и Барда- Агдам.
Далее в Зангиланском районе министр экономики Микаил Джаббаров сообщил о работе, проделанной в «Экономической зоне долины Араз» и Агдамском промышленном парке. Делегация ознакомилась с ходом работ в Зангиланском аэропорту. Президент AЗАЛ Джахангир Аскеров сообщил, что строительные работы в аэропорту, протяженность взлетно-посадочной полосы которого составляет 3 тысячи метров, начались в мае прошлого года. Зангиланский аэропорт сможет принимать все типы самолетов, в том числе тяжелые грузовые. Строительные работы планируется завершить в этом году.
Члены делегации также ознакомились в Зангилане с «Умным селом». Министр сельского хозяйства Инам Керимов довел до внимания, что это село станет первым пунктом возвращения на освобожденные территории.
Затем делегация, посетившая Губадлинский район, ознакомилась здесь со службой Отдельной пограничной дивизии Государственной пограничной службы, осмотрела вооружение, боеприпасы и технику.
2 марта в Шуше при участии руководящих лиц профильных государственных структур во главе с премьер-министром Али Асадовым и руководителем Администрации Президента Самиром Нуриевым состоялось совещание, посвященное работе, осуществляемой на освобожденных от оккупации территориях.
Состоялись подробные обсуждения проделанной работы и реализованных проектов, был дан ряд необходимых поручений.
Затем члены делегации посетили исторические и культурные памятники Шуши. Руководители соответствующих структур предоставили подробную информацию о реализуемых в Шуше проектах, восстановительных и созидательных работах.
В завершение поездки делегация в составе руководящих лиц профильных государственных структур во главе с премьер-министром Али Асадовым и руководителем Администрации Президента, Координационного штаба, созданного с целью централизованного решения вопросов на освобожденных от оккупации территориях Азербайджанской Республики, Самиром Нуриевым, посетила Ходжавендский район, на месте ознакомилась с созидательной работой, проводимой в Туге и Гадруте.