• Azərbaycan Memarlar İttifaqı İdarə Heyətinin növbəti plenumunda Bakının Şəhərsalma İnkişafı müzaki...
Azərbaycan Memarlar İttifaqı İdarə Heyətinin növbəti plenumunda Bakının Şəhərsalma İnkişafı müzakirə edildi
7 may tarixində Azərbaycan Memarlar İttifaqı İdarə Heyətinin Bakının şəhərsalma inkişafına həsr edilmiş plenumu keçirildi.
Tədbirdə iştirak edən Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Samir Nuriyev iştirakçıları salamlayaraq qeyd etdi ki, Memarlar İttifaqının plenumunun Ümumilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının ildönümü ərəfəsində keçirilməsi və məhz bu tədbirdə paytaxtın gələcək inkişafı məsələlərinin müzakirəsi rəmzi məna daşıyır. Müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyev ölkəmizdə, xüsusən də paytaxt Bakıda şəhərsalma və memarlıq sahəsinin inkişafına çox böyük diqqət ayırırdı. Ulu öndər şəhərsalmanın elmi əsaslarla planlaşdırılmasının və tikinti işlərinin davam etdirilməsinin Bakı üçün mühüm məsələ olduğunu xüsusi vurğulayırdı.
Komitə sədri bildirdi ki, Ümumilli liderin və onun ideyalarının layiqli davamçısı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən bütün sahələrdə olduğu kimi, şəhərsalma, tikinti və arxitektura sahəsində də çox uğurlu siyasət həyata keçirilir. Ölkə başçısının tapşırığı əsasında bütün şəhər və qəsəbələrdə genişmiqyaslı tikinti-quruculuq, abadlıq işləri aparılır, mühəndis-kommunikasiya və sosial infrastruktur obyektləri tikilir, yeni yaşayış kompleksləri salınır.
Ölkəmizdə tarixi və mədəni irsin qorunması və bərpası sahəsində çox böyük işlər görülür. Samir Nuriyev Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın milli-mədəni irsimizin qorunmasında və təbliğində oynadığı əvəzolunmaz rolunu xüsusi vurğuladı.
Samir Nuriyev bildirdi:
“Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi və şəxsi nəzarəti altında son illər ərzində uğurla reallaşdırılmış iri abadlıq və yenidənqurma layihələri sayəsində Bakı bu gün həm yüksək peşəkarlıqla konservasiya olunan zəngin tarixi-memarlıq irsi, həm də müasir memarlığı və infrastrukturu ilə seçilir, dünyanın ən gözəl şəhərlərindən biridir. Bugünki plenumun məhz Bakının şəhərsalma inkişafı mövzusuna həsr edilməsini təqdirəlayiq hesab edirəm. Cənab Prezidentin göstərişinə əsasən Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən hazırda təşkil olunmuş Bakının Baş planının hazırlanması prosesinə nüfuzlu beynəlxalq təşkilarlar ilə yanaşı Azərbaycan ictimaiyyətinin və yerli peşəkarların da cəlb olunması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Sevindiricidir ki, Azərbaycan Memarlar İttifaqı Bakının Baş planının hazırlanması prosesinin bütün mərhələlərində fəal iştirak edir.”
Komitə sədri həmçinin Bakı şəhərinin Baş planının hazırlanması üzrə 2 mərhələdə təşkil olunmuş genişmiqyaslı işlərdən danışdı. Bidirildi ki, 1-ci mərhələdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 27 iyun 2018-ci il tarxili Fərmanına əsasən Bakı şəhərinin baş planının beynəlxalq standartlara uyğun və ən uğurlu qlobal təcrübəyə əsaslanaraq tərtib olunması məqsədilə Komitə “Böyük Üçlük” adlanan dünyanın ən nüfuzlu üç strateji məsləhətçi şirkətlərindən birini – “Boston  Consulting Group” (“Boston Konsaltinq Qrup”) şirkətini əməkdaşlığa cəlb etmişdir.
Komitə sədri plenum iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı ki, 1-ci mərhələdə görülmüş işlər nəticəsində beynəlxalq təcrübəyə və bu sahədə müasir qlobal tendensiyalara əsaslanaraq Bakının İnkişaf Konsepsiyası hazırlandı, şəhərin inkişafının əsas prioritetləri müəyyən edildi. Eyni zamanda, 1-ci mərhələdə tərtib olunmuş ətraflı texniki tapşırıq əsasında Baş planın işlənməsi məqsədilə beynəlxalq şəhərsalma şirkətinin seçilməsi üzrə açıq tender keçirildi. Aidiyyəti dövlət orqanlarının nümayəndələrindən və ictimai xadimlərdən ibarət olan tender komissiyasının qərarı ilə Bakı şəhərinin Baş planının hazırlanması üzrə tenderin qalibi Almaniyanın nüfuzlu “AS+P” şəhərsalma və memarlıq şirkəti seçildi və bununla da layihənin 2-ci mərhələsinə start verildi. Komitə sədri, həmçinin əlavə etdi:
“Dünən Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində layihənin 2-ci mərhələsinin bütün icraçılarının – “AS+P”, “Boston Konsaltinq Qrup” şirkətləri və Bakı Dövlət Layihə İnstitutu – ilk işçi görüşü təşkil olundu, növbəti addımların və qarşıdakı prosesin detalları müzakirə edildi. Bu gün isə, layihə icraçılarının Sizlərlə – Azərbaycan memarları ilə ilk görüşüdür. Əminəm ki, bütün maraqlı tərəflərin, o cümlədən aidiyyəti dövlət orqanlarının, ictimai birliklərin, müstəqil ekspertlərin iştirakını təmin etməyimiz Bakı şəhərinin Baş planının ən yüksək keyfiyyətlə hazırlanmasına öz dəyərli töhfəsini verəcəkdir. Həm müvafiq məlumatların toplanması və inteqrasiyası, həm də gələcəkdə təsdiq olunacaq Baş planın reallaşdırılması mərhələlərində birgə işin əlaqələndirilməsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edəcək.”
Daha sonra çıxış üçün söz Bakı Dövlət Layihə İnstitutunun rəhbəri İlqar İsbatova verildi. O, nitqində Bakının İnkişaf Konsepsiyası haqqında məlumat verdi, Konsepsiya ilə müəyyən edilmiş və şəhərin Baş planının əsasını təşkil edəcək 4 əsas prioriteti plenum iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı:
• Davamlı inkişafın təmin olunması məqsədilə şəhərin tarazlı zonalaşdırılması və ənənəvi mərkəzi ilə yanaşı alternativ mərkəzlərin və alt-mərkəzlərin formalaşdırılması;
• Şəhər və ətraf mühitinin regenerasiyası, ərazilərdən səmərəli istifadə və əhalinin rahat yaşayışının təmin edilməsi;
• Milli-mədəni irsin və şəhərin memarlıq görkəminin qorunması, şəhərin mədəni həyatının zənginləşdirilməsi;
• Şəhər iqtisadiyyatının post-sənaye dövrünə mərhələli keçididir.
İlqar İsbatov onu da əlavə etdi ki, Bakının İnkişaf Konsepsiyası işlənərkən həm yerli mütəxəssislər, həm də şəhər sakinləri arasında sorğular aparılmış və bununla da insanların yaşadıqları şəhərə münasibəti, onların nədən narahat olduqları və nəyi bəyəndikləri öyrənilmişdir. O, vurğuladı ki, insanların Bakını gələcəkdə necə görmək istəyi barədə əldə edilmiş bu məlumat Baş plan üzərində davam edən işin növbəti mərhələsində də nəzərə alınacaq.
Daha sonra “AS+P” beynəlxalq şirkətinin icraçı direktoru Yoaxim Şares çıxış edərək şəhərlərin inkişafının dünya trendləri barədə məlumat verdi. O, həmçinin, Bakı layihəsinin əhalinin yüksək artım tempi, şəhər və onun aqlomerasiyaları arasında tarazlığın qorunması və müasir dünyanın ayrılmaz atributu olan urbanizasiya proseslərinin davamlı idarə olunması zərurəti kimi əsas çağırışlarını xüsusi vurğuladı. O, qeyd etdi ki, təmsil etdiyi şirkətin əsas vəzifəsi təkcə beynəlxalq şəhərsalma prinsiplərinin Bakıda tətbiqi deyil, şəhərin özünəməxsus xüsusiyyətlərini nəzərə almaq, onun tarixi görkəmini qorumaqdır. Məhz buna görə işə  yerli mütəxəssislər də cəlb olunmalıdır. Bildirildi ki, “AS+P” şirkəti görüləcək işlər çərçivəsində Bakı Dövlət Layihə İnstitutu və yerli peşəkarlarla sıx əməkdaşlığın qurulmasını planlaşdırır.

На очередном пленуме Союза архитекторов Азербайджана было обсуждено развитие градостроительства Баку
7 мая состоялся очередной Пленум правления Союза архитекторов Азербайджана, посвященный развитию градостроительства в Баку. Выступивший на этом мероприятии Председатель Государственного комитета архитектуры и градостроительства Самир Нуриев заявил: «Проведение сегодняшнего пленума в преддверии очередного дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева неслучайно и носит символический характер. Именно Гейдар Алиев уделял очень большое внимание развитию архитектуры и градостроительства в Азербайджане, особенно в Баку». Он также подчеркнул, что великий лидер считал очень важным вопросом продолжение строительства в Баку и научное обоснование градостроительного проектирования.
Глава госкомитета особо отметил, что достойный продолжатель идей Гейдара Алиева – Президент Азербайджана Ильхам Алиев как в других областях, так и в сфере градостроительства и архитектуры, проводит очень успешную политику.
«В частности, по инициативе и под руководством главы государства во всех городах и поселках республики проводятся масштабные строительно-ремонтные работы, реконструкция, прокладываются новые инженерные коммуникации, закладываются жилые массивы, строятся социальные и культурные объекты и т.д.», - заявил Самир Нуриев.
В нашей стране проводится большая работа по сохранению и восстановлению историко-культурного наследия. Самир Нуриев также отметил неоценимую роль Первого вице-президента, посла доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО Мехрибан ханум Алиевой в сохранении, восстановлении и пропаганде историко-архитектурного и культурного наследия Азербайджана.
Самир Нуриев произнес:
«Сегодня Баку, в результате проведенных под руководством и личным контролем Президента Ильхама Алиева успешных строительных и реконструкционных работ, а также профессионально проведённой консервации превратился в один из красивейших городов. В столице есть и прекрасное архитектурное наследие, и современные архитектурные здания, и инфраструктура. Положительно оцениваю проведение сегодняшнего пленума, посвященного именно развитию градостроительства Баку. Для развития столицы по поручению главы государства Госкомитет архитектуры и градостроительства подготавливает Генплан столицы. И важно подключение к этому процессу не только авторитетных международных компаний, но и азербайджанских архитекторов, специалистов, а также общественности. Нас радует, что Союз архитекторов Азербайджана принимает активное участие в разработке Генплана, причем на любой стадии проводимой работы».
Председатель Комитета также рассказал о состоящей из двух этапов масштабной работе по подготовке генерального плана города Баку. Он заявил, что в соответствии с Указом Президента Азербайджанской Республики от 27 июня 2018 года для организации данного процесса в соответствии с мировыми стандартами, а также с целью использования передового международного опыта комитет привлек к сотрудничеству The Boston Consulting Group (BCG) - одну из трех самых авторитетных стратегических консалтинговых компаний в мире, называемую «Большой тройкой».
Председатель Комитета проинформировал участников пленума о том, что в результате работы, проделанной на первом этапе, основываясь на передовом международном опыте и современных тенденциях в этой сфере, была разработана Концепция развития Баку и основные ее приоритеты. В то же время с целью разработки Генплана, на основании подробно составленного на первом этапе технического задания, был объявлен открытый тендер по выбору международной градостроительной компании.
По решению тендерной комиссии, состоящей из представителей Комитета, соответствующих государственных ведомств и общественных деятелей, победителем тендера по выбору разработчика Генерального плана города Баку стала авторитетная немецкая градостроительная компания “AS+P”. Таким образом, был дан старт к реализации 2-ой фазы разработки Генерального плана г. Баку. Председатель комитета также добавил:
«Вчера в Государственном комитете градостроительства и архитектуры состоялась первая рабочая встреча всех руководителей проекта - AS + P, Boston Consulting Group и Бакинского Государственного Проектного Института - для обсуждения следующих шагов и деталей предстоящего процесса. А первая встреча исполнителей проекта прошла сегодня с Вами – архитекторами. Я уверен, что наше участие вкупе со всеми заинтересованными сторонами, включая соответствующие правительственные учреждения, общественные объединения и независимых экспертов, внесет весомый вклад в разработку генерального плана Баку. Сбор и интеграция соответствующей информации и координация совместной работы при реализации генерального плана, который будет утвержден в будущем, будет иметь особое значение».
Затем с речью выступил директор Бакинского Государственного Проектного Института Ильгар Исбатов. В своем выступлении он представил информацию о Концепции развития Баку и основных ее приоритетах:
1.Сбалансированное разделение Баку на зоны для долгосрочного поступательного развития, создание, наряду с традиционными центрами столицы, альтернативных центров и подцентров.
2.Регенерация города и окружающей среды, эффективное использование территорий и обеспечение удобства жителей города.
3.Сохранение архитектурного и национально-культурного наследия Баку, оживление культурной жизни города.
4.Поэтапный перевод экономики Баку в постиндустриальный период.
Ильгар Исбатов к вышесказанному добавил, что при разработке концепции развития Баку был проведен опрос среди отечественных специалистов и городских жителей, изучены их проблемы, идеи, мысли, которые пользуются у них полнейшим одобрением. Мнение общественности будет учтено и на очередной стадии работ при разработке Генплана.
Исполнительный директор компании «AS+P» Йоахим Шарес, рассказав на пленуме о главных трендах развития мегаполисов, особо отметил ключевые моменты Бакинского проекта, такие как высокие темпы прироста населения, необходимость сохранения баланса между городом и его агломерациями и устойчивого управления процессами урбанизации, что является неотъемлемым атрибутом современного мира. В частности, он отметил, что основной задачей компании, которую он представляет, является не только применение принципов международного градостроительства в Баку, но и сохранение его исторического облика. Вот почему местные эксперты также должны быть вовлечены в работу. Было отмечено, что AS + P в рамках проводимой работы планирует установить тесное сотрудничество с Бакинским Государственным Проектным Институтом и местными специалистами.