Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Cəbrayıl şəhərində ilk çoxmənzilli yaşayış məhəlləsinin təməlqoyma mərasimində iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mərasimdə iştirak edib.
Dövlətimizin başçısına məlumat verilib ki, 10,5 hektar ərazini əhatə edən yaşayış məhəlləsi mərhələli şəkildə tikilib istifadəyə veriləcək. İlk mərhələdə 5 bina tikiləcək və buraya 200-ə yaxın ailə, yəni 654 sakin köçürüləcək. Məhəllədə 4, 5 və 6 mərtəbəli yaşayış, o cümlədən digər təyinatlı binalar olacaq. Bu məhəllədə və ümumiyyətlə, şəhərin mərkəzində tikiləcək binaların fasad və eyvanlarına tarixilikləri qorunmaqla, müasir görkəm veriləcək.
Qeyd edək ki, Cəbrayıl rayonunda işğaldan əvvəl 52 min sakin yaşayırdısa, indi onların sayı 82 minə çatıb. Burada ən vacib amillərdən biri də şəhərdə yaşayacaq insanlara veriləcək suyun yeraltı mənbələrdən çəkilməsidir. Doğma şəhərlərinə uzun illərdən sonra yenidən ayaq basan rayon sakinlərinə burada rahat yaşamaları üçün hər cür şərait yaradılır.

Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев заложил фундамент первого многоквартирного жилого квартала в городе Джебраил
4 октября в городе Джебраил состоялась церемония закладки первого многоквартирного жилого квартала.
В церемонии принял участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.
Глава государства был проинформирован о том, что жилой квартал, который охватывает территорию площадью 10,5 гектара, будет построен и сдан в эксплуатацию поэтапно. На первом этапе будет построено 5 домов, куда будут переселены около 200 семей, то есть 654 жителя. В квартале будут 4, 5 и 6-этажные жилые здания, а также здания другого назначения. Фасады и балконы зданий, которые будут построены в этом квартале и вообще в центре города, будут иметь современный вид с сохранением исторических элементов.
Отметим, что до оккупации в Джебраильском районе проживало 52 тысячи человек, а сейчас их число достигло 82 тысяч. Одним из важнейших факторов здесь является забор воды из подземных источников для жителей города. Создаются все условия для комфортной жизни жителей Джебраила, которые спустя много лет вновь ступят на землю родного города.