Azərbaycan təcrübəsini öyrənmək məqsədilə Bakıda səfərdə olan Özbəkistan Respublikasının nümayəndə heyətinin ilk görüşü Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində keçirildi
18 fevral 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Samir Nuriyev Özbəkistan Respublikasının Tikinti nazirinin müavini Erkin İskandarovu və onun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Azərbaycan Respublikasının şəhərsalma və tikinti sahəsində təcrübəsini öyrənmək məqsədilə Bakıda səfərdə olan nümayəndə heyətinin tərkibinə Özbəkistan Respublikasının Tikinti Nazirliyinin rəsmiləri ilə yanaşı, ölkənin Nazirlər Kabinetinin, Baş Prokurorluğunun nümayəndələri və bir neçə iri dövlət şirkətlərinin rəhbərləri daxildir.
Qonaqları salamlayan Samir Nuriyev ölkədə şəhərsalma məsələlərinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin daim diqqət mərkəzində saxladığını bildirdi. O, həmçinin, ölkə başçısı tərəfindən 2018-ci ildə imzalanmış fərmanlara əsasən şəhərsalma və memarlıq sahəsində dövlət idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsi və səmərəliliyinin artırılması istiqamətində görülmüş tədbirlər barədə məlumat verdi. Sədr vurğuladı ki, bu sahədə aparılan islahatların əsas məqsədi ölkədə davam edən urbanizasiya prosesinin və şəhərsalma fəaliyyətinin planlı və sistemli təşkil olunmasını təmin etməkdir.
Samir Nuriyev qeyd etdi ki, Azərbaycanın bu sahədə sistemli yanaşması beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən də yüksək qiymətləndirilir. Belə ki, Dünya Bankı tərəfindən hazırlanan “Doing Business 2019” hesabatına əsasən Azərbaycan dünyanın ən islahatçı ölkələri sırasına daxildir, 190 ölkə arasında 25-ci yeri tutur və MDB ölkələri arasında liderlik edir. Hesabatda o da qeyd olunur ki, Azərbaycan il ərzində “Tikintiyə icazə alınması” indikatoru üzrə 100 pillə irəliləyib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin bu istiqamətdə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi məqsədilə imzaladığı son 28 dekabr 2018-ci il tarxili Fərmanı barədə məlumat verən Komitə sədri tikintinin təşkili məqsədilə icazə prosedurlarının sadələşdirilməsi və bu sahədə şəffaflığın artırılması üçün görülmüş işlər haqqında da ətraflı məlumat verdi. Sədr bildirdi ki, bəzi tikinti obyektlərinin tikintisinə və istismarına icazələrin “bir pəncərə” prinsipi əsasında verilməsini təmin etmək məqsədi ilə yeni elektron sistem yaradılmışdır. O, fürsətdən istifadə edərək, Özbəkistan nümayəndə heyəti üzvlərini Bakıya tanışlıq səfəri çərçivəsində bu yeni elektron sistemin Komitə tərəfindən 21 fevral tarixində keçiriləcək təqdimat mərasimində iştirak etməyə dəvət etdi.
Bununla yanaşı, qonaqlara ölkə şəhərlərinin dayanıqlı və sistemli inkişafını təmin etmək məqsədilə baş planların hazırlanması istiqamətində görülən işlər barədə də ətraflı məlumat verildi və xüsusi vurğulandı ki, bu fəaliyyətin aparıcı dünya təcrübəsi nəzərə alınmaqla həyata keçirilməsi Komitə qarşısında qoyulmuş prioritet vəzifələrdən biridir. Bildirildi ki, 2018-ci ildə Komitə Bakı şəhərinin baş planının hazırlanması işini müasir standartlara əsasən təşkil etmək məqsədilə nüfuzlu beynəlxalq məsləhətçi şirkəti əməkdaşlığa cəlb etmişdir. O qeyd etdi ki, işlərin 1-ci mərhələsi artıq uğurla başa çatdırılıb. Ötən dövr ərzində Abşeron yarımadasının inkişafına dair əvvəlki illərdə hazırlanmış ərazi planlaşdırılması sənədləri təhlil olunaraq dəyərləndirilib. Eyni zamanda, beynəlxalq təcrübəyə və bu sahədəki müasir tendensiyalara əsaslanaraq Bakı şəhərinin gələcək inkişafının konsepsiyası və Baş planın hazırlanması üçün qarşıda duran işlərin əsas prioritetləri müəyyən edilib. 1-ci mərhələdə görülən işlər əsasında beynəlxalq şəhərsalma şirkətinin seçilməsi üçün layihə tapşırığı hazırlanıb və açıq tender elan edilib. Tender komissiyasına dünyanın müxtəlif ölkələrini təmsil edən iri şəhərsalma şirkətlərinin təklifləri təqdim olunub. Bildirildi ki, tenderin qalibinin mart ayında elan edilməsi və daha sonra Bakının Baş planının hazırlanması üzrə işlərin 2-ci mərhələsinin başlanacağı planlaşdırılır.
Daha sonra çıxış edən Özbəkistan Respublikasının Tikinti nazirinin müavini Erkin İskandarov səmimi qəbula və verilən ətraflı məlumata görə təşəkkürünü bildiridi. Nazir müavini qeyd etdi ki, Azərbaycan hökumətinin şəhərsalma, memarlıq və tikinti fəaliyyəti üzrə həyata keçirdiyi dövlət siyasəti, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, idarəetmənin təşkili və dövlət tənzimləməsi sahələrində nailiyyətləri tərəfindən çox yüksək qiymətləndirilir və onda böyük maraq doğurur. O, Azərbaycanın bu sahədə təcrübəsi ilə yaxından tanış olmaq və gələcək əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etmək imkanına görə Özbəkistan Respublikasının Tikinti naziri Abdukaxxor Tuxtayevin adından sədr Samir Nuriyevə dərin minnətdarlığını bildirdi.
Erkin İskandarov, həmçinin təmsil etdiyi Nazirliyin əsas fəaliyyət istiqamətləri, ölkəsinin şəhərsalma və tikinti sahəsində son illər ərzində əldə etdiyi nailiyyətlər və gələcək planları, habelə Azərbaycana səfər çərçivəsində daha ətraflı məlumat əldə etməkdə maraqlı olduğu sahələr barədə geniş məlumat verdi.
Görüş Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin müxtəlif fəaliyyət istiqamətlərinə cavabdeh olan qurumlarının rəhbərlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə davam etdi. Görüş çərçivəsində ikitərəfli əməkdaşlıq perspektivləri və gələcək təcrübə mübadiləsi barədə ətraflı müzakirələr aparıldı.
Özbəkistan nümayəndə heyətinin 1 həftə davam edəcək Bakıya işgüzar səfəri çərçivəsində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Bakı Dövlət Layihə İnstitutunun və Azərbaycan İnşaat və Memarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun, habelə bir sıra aidiyyəti dövlət qurumlarının rəhbərliyi və ekspertləri, özəl sektor nümayəndələri ilə işçi görüşlərinin keçirilməsi nəzərdə tutulur.

• During the visit to Baku, Delegation of Uzbekistan held first meeting with the State Committee on...
During the visit to Baku, Delegation of Uzbekistan held first meeting with the State Committee on Urban Planning and Architecture to learn Azerbaijan’s experience
On 18 February 2019, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture Samir Nuriyev received Mr. Erkin Iskandarov, Deputy Minister of Construction of the Republic of Uzbekistan, and his delegation.
The delegation of Uzbekistan visited Baku to learn the experience of the Republic of Azerbaijan in the area on Urban planning and construction. The delegation comprises officials of the Uzbek Ministry of Construction and representatives of the country’s Cabinet of Ministers, Prosecutor General’s Office, and leaders of several large state companies.
Having welcomed the foreign guests, Samir Nuriyev informed them that the country’s President Mr. Ilham Aliyev remains constantly focused on urban development issues. Also, he provided information on the measures implemented in the country to boost the effectiveness and improve public governance processes in the area on Urban planning and architecture, based on the Decrees signed by the head of the country in 2018. The major goal of the reforms implemented in this area is to ensure well-planned and systemic management of the ongoing urbanization process in the country, Chairman noted.
Samir Nuriyev said that international organizations, too, highly appreciate Azerbaijan’s systemic approach in this area.
Thus, Doing Business 2019: Training for Reform, a World Bank Group flagship publication, has declared that Azerbaijan implemented a record number of reforms to rank 25th among 190 states this year, topping CIS counties. According to the new Report, Azerbaijan also implemented a significant improvement by climbing 100 spots in the area of providing "Construction permits."
The Committee Chairman informed the foreign guests on the last Presidential Decree signed on 28 December 2018 to ensure the improvement of governance in this area and provided the most comprehensive information on simplification of the construction permit and occupancy permit procedures for construction projects as well as activities implemented to enhance the level of transparency in this area. He mentioned that a new electronic system was created to provide certain construction projects with the construction and occupancy permits based on the single window principle. Taking this opportunity, the Chairman invited members of the Uzbek delegation to take part in the new electronic system presentation to be made by the Committee on 21 February 2019.
In the meanwhile, foreign guests also received comprehensive information on the scope of activities implemented to provide the country's cities with appropriate master plans to ensure their sustainable and systemic development. It was stressed that this activity constitutes one of the Committee’s major duties, and it should be implemented in compliance with the best international experience. He reported that, in 2018, the Committee hired a reputable international company to ensure proper preparation of the Baku City Master Plan in compliance with modern standards. Phase 1 of the development process was successfully completed, he said. The area planning documents produced in the past years to ensure proper development of the Absheron Peninsula underwent appropriate reassessment. At the same time, priority areas of activity have been defined to ensure the development of the capital city and prepare the future concept of Baku urban development plan based on the available international experience and modern trends. The Phase 1 activities centered on the development of appropriate project proposal with a view of holding an open tender procedure aimed at selecting an internationally recognized urban planning company. Large urban development companies from various countries around the world sent their proposals to the tender commission. Reportedly, the bidding outcomes will be announced in March 2019. Following that, Phase 2 of the preparation of the Baku City Master Plan will be launched.
This was followed by the speech of Mr. Erkin Iskandarov, the Deputy Minister of Construction of the Republic of Uzbekistan. He cordially thanked the Azerbaijani authorities for their warm welcome and the comprehensive information provided. The Deputy Minister expressed great interest in and high appreciation of the achievements resulting from the implementation of the state policy in the area on Urban planning, architecture, construction, improvement of governance, and state regulation. On behalf of Abdukhkhor Tukhtayev, the Minister of Construction of Uzbekistan, he sincerely thanked Chairman Samir Nuriyev for the opportunity to become closely acquainted with Azerbaijan’s experience in this area and discuss future cooperation opportunities.
Erkin Iskandarov, in turn, provided extensive information on the major areas of his ministry’s activity and its past achievements in the area on Urban development and construction as well as its future plans. He also expressed his satisfaction with the detailed information his delegation could acquire on a number of important areas during the visit to Azerbaijan.
This was followed by the extended meeting participated by heads of the Committee’s subordinate entities responsible for various areas of activity. The meeting centered on the bilateral cooperation opportunities and future exchange of experience.
In the course of the one-week business visit to Baku, the delegation from Uzbekistan will meet with representatives of the Baku the State Design Institute and the Azerbaijan Research Institute of Construction and Architecture under the State Committee on Urban Planning and Architecture as well as heads of respective state bodies, experts and entrepreneurs.