• Azərbaycan və Belarus arasında şəhərsalma və memarlıq sahəsində əməkdaşlığın növbəti mərhələsi
15 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin tabeliyindəki “Azərmemarlayihə” Dövlət Baş Layihə İnstitutu ilə "Qırmızı Əmək Bayrağı Ordeni “Belqosproyekt İnstitutu" Açıq Səhmdar Cəmiyyəti arasında "Əməkdaşlıq və qarşılıqlı fəaliyyət haqqında" Memorandum imzalanıb. Sənədi “Azərmemarlayihə” DBLİ-nin direktoru C.Məmmədrzayev və “Belqosproyekt İnstitutu” ASC-nin baş memarı V.Skrobot imzalayıblar.
Memorandumla tərəflər arasında obyektlərin layihələndirilməsinə yönəlmiş tərəfdaşlığın qurulması və uzunmüddətli faydalı əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi nəzərdə tutulur. Sənədə əsasən, tərəflər müxtəlif təyinatlı obyektlər üçün konsepsiya və eskiz layihələrinin işlənməsi, hər iki ölkə ərazisindəki obyektlərin layihələndirilməsi, memarlıq və şəhərsalma sahəsində biznes və sosial layihələrin təşviqi, BİM texnologiyalarının tətbiqində təcrübə mübadiləsi, həmçinin mütəxəssislərin hazırlanması məqsədilə təlimlərin keçirilməsi və s. istiqamətlərdə razılığa gəliblər.
Qeyd edək ki, bu, Azərbaycanla Belarus arasında şəhərsalma sahəsində imzalanan ikinci memorandumdur. Sənədin imzalanmasında məqsəd hər iki ölkədə şəhərsalma və memarlıq sahəsinin inkişafına töhfə verməklə qarşılıqlı əməkdaşlığı daha da genişləndirməkdir.

The next stage of cooperation in the field of urban planning and architecture between Azerbaijan and Belarus
On May 15, 2024, the "Azermemarlayiha" Senior State Design Institute under the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan and the "Order of the Red Banner of Labour "Institute Belgosproekt” OJSC signed a Memorandum "On Cooperation and Interaction". The document was signed by the director of "Azermemarlayiha" SSDI J. Mammadrzayev and the chief architect of "Institute Belgosproekt” OJSC V. Skrobot.
The Memorandum envisages the establishment of a partnership aimed at designing facilities and the development of long-term beneficial cooperation between the parties. According to the document, the parties agreed to develop concept and sketch projects for objects of various purposes, design objects in the territory of both countries, promote business and social projects in the field of architecture and urban planning, exchange experience in the application of BIM technologies, and conduct training for the purpose of training specialists, etc. agreed on directions.
It should be noted that this is the second memorandum signed between Azerbaijan and Belarus in the field of urban planning. The purpose of signing the document is to further expand mutual cooperation by contributing to the development of urban planning and architecture in both countries.