• Azərbaycan və Belarus arasında şəhərsalma və memarlıq sahəsində əməkdaşlığın növbəti mərhələsi
15 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin tabeliyindəki “Azərmemarlayihə” Dövlət Baş Layihə İnstitutu ilə "Qırmızı Əmək Bayrağı Ordeni “Belqosproyekt İnstitutu" Açıq Səhmdar Cəmiyyəti arasında "Əməkdaşlıq və qarşılıqlı fəaliyyət haqqında" Memorandum imzalanıb. Sənədi “Azərmemarlayihə” DBLİ-nin direktoru C.Məmmədrzayev və “Belqosproyekt İnstitutu” ASC-nin baş memarı V.Skrobot imzalayıblar.
Memorandumla tərəflər arasında obyektlərin layihələndirilməsinə yönəlmiş tərəfdaşlığın qurulması və uzunmüddətli faydalı əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi nəzərdə tutulur. Sənədə əsasən, tərəflər müxtəlif təyinatlı obyektlər üçün konsepsiya və eskiz layihələrinin işlənməsi, hər iki ölkə ərazisindəki obyektlərin layihələndirilməsi, memarlıq və şəhərsalma sahəsində biznes və sosial layihələrin təşviqi, BİM texnologiyalarının tətbiqində təcrübə mübadiləsi, həmçinin mütəxəssislərin hazırlanması məqsədilə təlimlərin keçirilməsi və s. istiqamətlərdə razılığa gəliblər.
Qeyd edək ki, bu, Azərbaycanla Belarus arasında şəhərsalma sahəsində imzalanan ikinci memorandumdur. Sənədin imzalanmasında məqsəd hər iki ölkədə şəhərsalma və memarlıq sahəsinin inkişafına töhfə verməklə qarşılıqlı əməkdaşlığı daha da genişləndirməkdir.

Сотрудничество между Азербайджаном и Беларусью с сферах градостроительства и архитектуры выходит на новый уровень
15 мая 2024 года Главный государственный проектный институт «АзерАрхПроект» при Государственном комитете по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики и Открытое акционерное общество «Институт БелГосПроект» ордена Трудового Красного Флага подписали Меморандум о сотрудничестве и взаимодействии. Документ подписали директор Азермемарлайиха Дж. Мамедрзаев и главный архитектор Института Белгопроект В. Скробот.
Меморандум направлен на установление партнерства с целью проектирования объектов и развития долгосрочного взаимовыгодного сотрудничества между сторонами. В рамках Меморандума стороны договорились предпринимать совместные действия в нескольких направлениях, включая совместную разработку концепций и эскизных решений, содействие в внедрении BIM-технологий, адаптацию документации по объектам проектирования на территории Азербайджана и Беларуси, продвижение бизнес и социальных проектов в сфере архитектуры и градостроительства, а также улучшение качества проектных услуг.
Следует отметить, что это уже второй меморандум, подписанный между Азербайджаном и Беларусью в сфере градостроительства. Целью подписания документа является дальнейшее углубление взаимного сотрудничества путем содействия развитию градостроительства и архитектуры в обеих странах.