Bakı şəhəri “Ümumdünya Məskunlaşma Günü”nə ev sahibliyi edəcək
BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (“UN-Habitat”) Assambleyasının Keniyada keçirilən 2-ci sessiyasında “Ümumdünya Məskunlaşma Günü”nün 2023-cü ildə Bakı şəhərində qeyd edilməsinə dair qərar qəbul edilmişdir. 8 iyun tarixində Nayrobi şəhərində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev və “UN-Habitat”-ın icraçı direktoru Maimunah Mohd Şarif tərəfindən bununla bağlı imzalanmış Niyyət Protokoluna əsasən, sözügedən beynəlxalq tədbir 2 oktyabr tarixində təşkil ediləcək.
BMT-nin 1985-cı ildə qəbul edilmiş müvafiq qərarına əsasən, Ümumdünya Məskunlaşma Günü hər il bir ölkədə qeyd olunmaqla hamı üçün əlçatan və keyfiyyətli şəhər həyatını təşviq edir, dayanıqlı şəhərlərin inkişafı üzrə çağırışların müzakirəsi üzrə qlobal platforma rolunu oynayır.
Bu il Ümumdünya Məskunlaşma Gününün əsas mövzusu davamlı şəhər iqtisadiyyatı və şəhərlərin tərəqqi mərkəzləri rolu ilə bağlı məsələlərin müzakirəsinə həsr ediləcək.
Ümumdünya Məskunlaşma Gününün də daxil olduğu “Şəhərsalma Həftəsi” ərzində Azərbaycanda İkinci Milli Şəhərsalma Forumu və bir sıra digər aidiyyəti tədbirlərin keçirilməsi, onlarla ölkənin rəsmiləri və ekspertlərinin, beynəlxalq və qeyri-hökumət təşkilatları nümayəndələrinin mövzu üzrə təcrübə mübadiləsi aparmaq imkanı təmin ediləcək.

Baku will host the World Habitat Day
At the 2nd session of the UN-Habitat Assembly held in Kenya, it was decided to hold the World Habitat Day in Baku in 2023. According to the Protocol of intent signed on June 8, 2023 between Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture Anar Guliyev and Executive Director of UN Habitat Maimunah Mohd Sharif, this significant international event will be held in the capital of Azerbaijan on October 2.
According to the relevant resolution of the UN General Assembly of 1985, the World Habitat Day, celebrated annually in one of the countries, contributes to creation of affordable and high-quality urban life and serves as a global platform for discussing the problems of sustainable urban development.
The main theme of this year's World Habitat Day will be devoted to discussing issues related to a sustainable urban economy and the role of cities as centers of progress.
Within the framework of the Urban Planning Week, which includes World Habitat Day, it is also planned to hold the 2nd National Urban Planning Forum and a number of other relevant events, which will be attended by officials and experts from dozens of countries, which will provide representatives of international and non-governmental organizations with the opportunity to exchange experience on these topics.