Bakı şəhəri “Ümumdünya Məskunlaşma Günü”nə ev sahibliyi edəcək
BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (“UN-Habitat”) Assambleyasının Keniyada keçirilən 2-ci sessiyasında “Ümumdünya Məskunlaşma Günü”nün 2023-cü ildə Bakı şəhərində qeyd edilməsinə dair qərar qəbul edilmişdir. 8 iyun tarixində Nayrobi şəhərində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev və “UN-Habitat”-ın icraçı direktoru Maimunah Mohd Şarif tərəfindən bununla bağlı imzalanmış Niyyət Protokoluna əsasən, sözügedən beynəlxalq tədbir 2 oktyabr tarixində təşkil ediləcək.
BMT-nin 1985-cı ildə qəbul edilmiş müvafiq qərarına əsasən, Ümumdünya Məskunlaşma Günü hər il bir ölkədə qeyd olunmaqla hamı üçün əlçatan və keyfiyyətli şəhər həyatını təşviq edir, dayanıqlı şəhərlərin inkişafı üzrə çağırışların müzakirəsi üzrə qlobal platforma rolunu oynayır.
Bu il Ümumdünya Məskunlaşma Gününün əsas mövzusu davamlı şəhər iqtisadiyyatı və şəhərlərin tərəqqi mərkəzləri rolu ilə bağlı məsələlərin müzakirəsinə həsr ediləcək.
Ümumdünya Məskunlaşma Gününün də daxil olduğu “Şəhərsalma Həftəsi” ərzində Azərbaycanda İkinci Milli Şəhərsalma Forumu və bir sıra digər aidiyyəti tədbirlərin keçirilməsi, onlarla ölkənin rəsmiləri və ekspertlərinin, beynəlxalq və qeyri-hökumət təşkilatları nümayəndələrinin mövzu üzrə təcrübə mübadiləsi aparmaq imkanı təmin ediləcək.

В Баку пройдет «Всемирный день населенных пунктов»
На прошедшей в Кении 2-й сессии Ассамблеи программы ООН по населенным пунктам («UN-Habitat») принято решение о проведении в 2023 году «Всемирного дня населенных пунктов» в городе Баку. Согласно подписанному 8 июня 2023 года между председателем Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анаром Гулиевым и исполнительным директором ООН Хабитат Маймуной Мохд Шариф протоколу о намерении, это значимое международное событие пройдет в столице Азербайджана 2 октября.
Согласно соответствующей резолюции Генеральной Ассамблеи ООН 1985 года, Всемирный день населенных пунктов, ежегодно отмечаемый в одной из стран, способствует созданию доступной и качественной городской жизни и служит глобальной площадкой для обсуждения проблем устойчивого развития городов.
Главная тема Всемирного дня населенных пунктов в этом году будет посвящена обсуждению вопросов, связанных с устойчивой городской экономикой и ролью городов как центров прогресса.
В рамках «Недели градостроительства», включающей в себя Всемирный день населенных пунктов, также планируется проведение Второго Национального Градостроительного Форума и ряда других соответствующих мероприятий, в которых примут участие официальные лица и эксперты из десятков стран, что предоставит представителям международных и неправительственных организаций возможность обмена опытом по данным темам.