Bakı şəhərinin Baş planının hazırlanması prosesinin əlaqələndirilməsi məqsədilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən formalaşdırılmış qurumlarası İşçi qrupun ilk iclası 27 iyun 2019-cu il tarixində Bakı Biznes Mərkəzində keçirilmişdir. Bir çox nazirliklərin, dövlət komitələrinin və digər aidiyyəti dövlət qurumlarının həm rəhbərlik, həm də ekspert səviyyəsində təmsil olunduğu bu İşçi Qrupun tərkibi ümumilikdə 38 təşkilatın 100-ə yaxın nümayəndəsini əhatə edir. İşçi Qrupun ilk iclası Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Samir Nuriyevin rəhbərliyi ilə keçirildi.
İşçi Qrupun yaradılmasında məqsəd Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin göstərişi əsasında Komitə tərəfindən paytaxtın Baş planının hazırlanması üzrə davam etdirilən işlərin səmərəliliyinin artırılması, dövlət qurumları arasında bununla bağlı məlumat mübadiləsinin təşkili, şəhərin gələcək inkişafı üçün aparılan genişmiqyaslı planlaşdırma işlərində vahid yanaşmaya uyğun olaraq səylərin birləşdirilməsi və əlaqələndirilməsidir.
İclası giriş sözü ilə açan Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Samir Nuriyev bildirdi ki, Bakının Baş planının aparıcı beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq iki mərhələdə təşkil olunmuş hazırlanması prosesi sürətlə davam etdirilir. 1-ci mərhələdə beynəlxalq strateji məsləhətçi “BCG” şirkətinin dəstəyi ilə Komitə tərəfindən hazırlanmış Bakının İnkişaf Konsepsiyası və şəhərin müəyyən edilmiş inkişaf prioritetləri hazırda reallaşdırılan 2-ci mərhələdə görülən işlərin əsasını təşkil edir. Bakının Baş Planının hazırlanması işi keçirilmiş açıq beynəlxalq tenderin qalibi – qərargahı Almaniyada yerləşən “AS+P” nüfuzlu beynəlxalq şəhərsalma və memarlıq şirkətinə, habelə şikətin yerli tərəfdaş qismində əməkdaşlığa cəlb etdiyi “BakıDövlətLayihə” İnstitutuna həvalə edilib.
Samir Nuriyev qeyd etdi ki, dünya təcrübəsinə əsasən, Bakı kimi iri şəhərlərin baş planlarının işlənməsinə 3-4 il vaxt ayrılsa da, Bakının Baş planının hazırlanması işininin daha tez – 2020-ci ilin sonunadək yekunlaşdırılması planlaşdırılır. Sədr vurğuladı ki, bu məsuliyyətli və şərəfli vəzifəni müəyyən olunmuş müddətdə və müvafiq keyfiyyət standartlarına uyğun olaraq yerinə yetirmək məqsədilə aidiyyəti dövlət qurumlarının formalaşmış İşçi Qrupu formatında səmərəli əməkdaşlığı xüsusi əhəmiyyət kəsb edir:
“Baş Planın hazırlanması işinin uğurunda İşçi Qrupun səmərəli fəaliyyətinin, o cümlədən müvafiq məlumatların işlənməsində dəqiqliyin və çevikliyin böyük payı olacaq. Bununla yanaşı, İşçi Qrupda təmsil olunan bütün qurumları Baş plana daxil ediləcək strateji layihələrlə bağlı təkliflər irəli sürməyə dəvət edirik. Strateji layihələr Bakının müəyyən olunmuş 4 əsas inkişaf prioritetləri çərçivəsində hazırlanaraq Baş planın reallaşdırılmasında təkanverici qüvvə rolunu oynayacaq, şəhərin qısa- və uzunmüddətli perspektivdə davamlı və sistemli inkişafına xidmət edəcək.”
Daha sonra “BCG” məsləhətçi şirkətinin, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin rəsmiləri çıxış edərək İşçi Qrupun iş prinsipləri, növbəti müddət ərzində fəaliyyətinin plan-qrafiki, strateji layihələrə dair təkliflərin hazırlanması formatı, habelə Bakının aşağıdakı 4 əsas inkişaf prioritetləri barədə ətraflı təqdimatlarla çıxış etdilər:
1. Davamlı inkişafın təmin olunması məqsədilə şəhərin tarazlı zonalaşdırılması və ənənəvi mərkəzi ilə yanaşı alternativ mərkəzlərin və alt-mərkəzlərin formalaşdırılması;
2. Şəhər və ətraf mühitinin regenerasiyası, ərazilərdən səmərəli istifadə və əhalinin rahat yaşayışının təmin edilməsi;
3. Milli-mədəni irsin və şəhərin memarlıq görkəminin qorunması, şəhərin mədəni həyatının zənginləşdirilməsi;

• The first meeting of the Interagency Working Group on the preparation of the Master Plan of Baku c...
The first meeting of the Interagency Working Group on the preparation of the Master Plan of Baku city was held
The first meeting of the Working Group was held at the Baku Business Center on June 27, 2019, organized by the State Committee on Urban Planning and Architecture in order to coordinate the preparation process of the Master Plan of Baku. This Working Group, represented by many ministries, state committees and other relevant government bodies, both at the management and expert level, has a total of about 100 representatives from 38 organizations. The first meeting of the Working Group was chaired by the Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, Samir Nuriyev.
The purpose of the Working Group is to enhance the effectiveness of the work of Committee on the development of the Master Plan of the capital, at the instruction of President Ilham Aliyev, to facilitate the exchange of information between government agencies, to integrate a comprehensive approach to the future development of the city.
Opening the meeting, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture Samir Nuriyev said that the preparation of the Baku Master Plan in two phases in accordance with the leading international practice is underway. In the first phase, the Baku Development Concept and the city's identified development priorities, developed by the Committee with the support of BCG's international strategic consultant, form the basis of the Phase 2 work currently underway. The winner of the open international tender, Baku's Master Plan, was entrusted to the prestigious international city planning and architecture company AS+P in Germany, as well as the Baku State Project Institute, which attracted the partnership as a local partner.
Samir Nuriyev said that, according to world experience, the development of master plans of major cities like Baku will take 3-4 years, but the preparation of the Master Plan of Baku city is expected to be finished by the end of 2020. The Chairman emphasized that the effective cooperation of the relevant government agencies in the form of a working group format to fulfill this responsible and honorable duty within the specified time and in accordance with relevant quality standards is of particular importance:
“The success of the Master Plan will be a significant contribution to the effectiveness of the Working Group, including accuracy and flexibility in the processing of relevant information. In the meantime, we invite all the members of the Working Group to make proposals for strategic projects to be included in the Master Plan. Strategic projects will be developed in the framework of four key development priorities of Baku, which will play a role in the implementation of the Master Plan, and will contribute to the sustainable and systematic development of the city in the short and long term.”
Then BCG Consultants, the State Committee on Urban Planning and Architecture made a detailed presentation on work principles of Working Group, plans for the next period of time, the formulation of proposals for strategic projects, as well as the following four key priorities for the development of Baku city:
Balanced zoning of the city and the formation of alternative centers along with the traditional center to ensure sustainable development;
Regeneration of the city and the environment, efficient use of land and ensuring comfortable living conditions for the population;
Preservation of the national-cultural heritage and architectural appearance of the city, enrichment of the cultural life of the city;
The gradual transition of the urban economy to the post-industrial period.
After the speeches made, the participants exchanged ideas on the topic and the questions of meeting participants were answered.