Dövlət Komitəsində gənclərə şəhərsalma və memarlıq sahəsinin incəlikləri aşılanır
Gənclərlə iş dövlət siyasətinin mühüm tərkib hissəsidir. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi də daima bu məsələni diqqətdə saxlayır, mütəmadi olaraq bu istiqamətdə tədbirlər həyata keçirir.
4 aprel 2019-cu il tarixində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində “Şəhərin gələcəyini birlikdə yaradaq” layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin bir qrup aktiv tələbələri ilə görüş keçirilib. Tədbirin məqsədi gənclərin mənəvi inkişafı və maarifləndirilməsi, məşğulluq strategiyasına uyğun olaraq sosial fəallığının artırılması, istedadlı və yaradıcı gənclərin aşkar edilməsi, onların bilik və bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi və təhsil aldıqları ixtisaslara uyğun olaraq müvafiq vakansiyalar üzrə dövlət qulluğuna cəlb olunmasına, ixtisaslaşmış kadrlar və layiqli vətəndaşlar kimi yetişməsinə yardım etmək, şərait yaratmaqdır.
Görüş zamanı Komitənin səlahiyyətli nümayəndələri tərəfindən gələcəyin şəhərsalma və memarlıq sahələri üzrə mütəxəssislərinə çevrilə biləcək tələbələrə ölkəmizin tikinti sektoru və komitənin bu sahədə rolundan, əsas fəaliyyət istiqamətlərindən ətraflı məlumat təqdim edildi.
Mövzuya dair çıxış və müzakirələri xüsusi maraqla qarşılayan gənclərə, həmçinin, komitənin müvafiq şöbələrinin işi ilə də əyani şəkildə tanış olmaq, suallarına aydınlıq gətirmək imkanı yaradıldı.

Молодежи прививаются тонкости градостроительного дела и архитектуры
Одним из основных направлений государственной молодежной политики являются реализация права молодежи на труд, государственная поддержка талантливой и одаренной молодежи.
Этот вопрос находится в центре внимания Государственного комитета градостроительства и архитектуры и здесь регулярно проводятся просветительские мероприятия в этом направлении.
4 апреля 2019 года Государственный комитет градостроительства и архитектуры в рамках проекта «Построим будущее города вместе!» провел встречу с группой студентов-активистов Азербайджанского университета архитектуры и строительства.
Целью мероприятия является содействие духовному развитию и просвещению молодых людей, повышение их социальной активности в соответствии со стратегией занятости, выявление талантливой и творческой молодежи, развитие их знаний и навыков, а также привлечение на соответствующие вакансии государственных служащих и квалифицированных кадров, создать условия для их профессионального развития и воспитания из них достойных граждан.
В ходе встречи студентам, проявившим особый интерес к мероприятию, была предоставлена возможность ознакомиться воочию с работой Комитета - посетить ряд структурных подразделений и получить ответы на сопутствующие вопросы.