Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi Bakı şəhəri, Xətai rayonu, Süleyman Vəzirov küçəsi, 17 ünvanında aparılan qeyri-qanuni tikinti işlərini dayandırdı
2018-ci ilin noyabr ayında Bakı şəhəri, Xətai rayonu, Süleyman Vəzirov küçəsi, 17 ünvanında yerləşən yaşayış kompleksinin sakinləri tərəfindən yaşadıqları binalar qarşısında boş sahədə hündürmərtəbəli evlərin tikintisinə başlamaq cəhdləri barədə kollektiv şikayət Komitəyə daxil olmuşdur. Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin mütəxəssisləri tərəfindən məsələ ilə bağlı aparılmış araşdırma nəticəsində məlum olmuşdur ki, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti tərəfindən 2018-ci ilin mart ayında həmin ərazidə çoxmərtəbəli yaşayış binasının “Azenne Group” MMC tərəfindən tikintisinə icazə icraatına başlansa da, icraat başa çatdırılmamış və həmin binanın tikintisinə icazə verilməmişdir. Bununla əlaqədar, Komitə tərəfindən aidiyyəti dövlət qurumlarına qanunvericiliklə müəyyən olunmuş qaydada tikintiyə icazə alınana qədər bu ərazidə tikinti işlərinin dayandırılması ilə bağlı müraciət ünvanlanmışdır.
“Azenne Group” MMC tərəfindən təqdim olunmuş layihəyə əsasən 4 girişli 22-25 mərtəbəli yaşayış binasının tikintisi nəzərdə tutulurdu ki, bu da şəhərsalma qanunvericiliyi ilə tikinti sıxlığı üzrə həmin ərazi üçün müəyyən olunmuş normaları bir neçə dəfə üstələyir. Ötən müddət ərzində Komitənin mütəxəssisləri tərəfindən sözügedən MMC-nin nümayəndələri ilə layihənin qanunvericiliyin tələblərinə uyğunlaşdırılması ilə bağlı danışıqlar aparılmış, zəruri tövsiyyələr verilmişdir. Bununla belə, qeyd olunan ünvanda Azərbaycan Respublikasının şəhərsalma qanunvericiliyinin tələblərinə cavab verən tikinti layihəsi Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinə bugünədək təqdim olunmamışdır.
Buna baxmayaraq, cari ilin aprel ayında Süleyman Vəzirov küçəsi, 17 ünvanında yaşayan sakinlərin sözügedən ərazidə tikinti işlərinin yenidən bərpa olunması ilə bağlı təkrar kollektiv müraciəti Komitəyə daxil olmuşdur. Müraciət yerində araşdırıldıqdan və bu fakt təsdiqini tapdıqdan sonra Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsi tərəfindən tikinti işlərinin dayandırılması məqsədilə dərhal zəruri tədbirlər görülmüşdür. Eyni zamanda, gələcəkdə həmin ərazidə hər hansı qeyri-qanuni tikinti işlərinin aparılması cəhdlərinin qarşısını almaq məqsədilə bu barədə yerli icra hakimiyyəti orqanlarına və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Tikintidə Təhlükəsizliyə Nəzarət Dövlət Agentliyinə, habelə hüquq-mühafizə orqanlarına məlumat verilmişdir.
Bununla yanaşı, Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinin rəhbərliyi tərəfindən həmin sakinlərlə görüş keçirilmiş və qeyri-qanuni tikinti işlərinin qarşısının alınması üçün təşəbbüskarlığa və vətəndaş borcunun yerinə yetirilməsinə görə onlara təşəkkür bildirilmişdir. Sakinlərin diqqətinə çatdırılmışdır ki, bu ərazidə tikinti layihəsinin yerinə yetirilməsi ilə bağlı gələcəkdə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinə yeni müraciət daxil olacağı təqdirdə həmin layihə şəhərsalma qanunvericiliyi ilə müəyyən olunan norma və tələblər çərçivəsində dəyərləndiriləcək, qonşuluqda yaşayan insanların hüquq və mənafeləri nəzərə alınacaq.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tikinti fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki və hüquqi şəxslərə bir daha müraciət edərək, Azərbaycan Respublikasının şəhərsalma qanunvericiliyinin bütün tələblərinə riayət etməyə çağırır. Müvafiq icra hakimiyyəti orqanlarından tikintiyə icazə sənədi alınmadan hər hansı tikinti işlərinin aparılması qadağandır və bu sahədə mövcud qanunvericiliyin tələblərini pozan şəxslərə qarşı ciddi tədbirlərin görülməsi təmin ediləcəkdir.

Illegal Construction Operations Stopped by the State Committee on Urban Planning and Architecture at 17, Suleyman Vezirov str., Khatai District, Baku City
In November 2018, residents of the housing complex at 17, Suleyman Vezirov str., Khatai district of Baku City lodged a collective petition on the attempts made to start the construction of a high-rise in the open terrain right in front of their residential complex. Specialists of the State Committee on Urban Planning and Architecture investigated the case to discover that, in March 2018, the executive authority of Baku City initiated the approval of the construction permit for the construction of a high-rise building by “Azenne Group” LLC in this area. However, the development company did not complete the process of approval to obtain the construction permit. In this connection, the Committee sent an appeal to competent state bodies requesting them to halt the construction operations in this area until the approval of the construction permit in compliance with the effective legislation of the Republic of Azerbaijan.
The building project of “Azenne Group” LLC envisaged the development of a 22-25-story residential building by far exceeding the construction density requirements of the urban planning legislation for the area in consideration. To ensure the building project’s compliance with the requirements of national legislation, the Committee specialists held talks with the construction company and provided it with necessary recommendations. Thus far, the construction company failed to present the State Committee on Urban Planning and Architecture with a version of the building design to comply with the urban planning legislation of the Republic of Azerbaijan.
However, residents of the housing complex at 17, Suleyman Vezirov str., Khatai district of Baku City presented the Committee with another collective petition on the resumption of the high-rise construction operations. Upon proper inquiry and confirmation, the Chief Department of Architecture and Urban Planning of Baku City under the State Committee on Urban Planning and Architecture immediately took necessary measures to stop the construction activity. Besides, to prevent this area from any illegal construction operations in the future, the appropriate information was sent to local executive authorities, the State Agency for Control over Construction Safety under the Ministry of Emergency Situations, and respective law-enforcement bodies.
In the meanwhile, the leadership of the Chief Department of Architecture and Urban Planning of Baku met with the residents to thank them for their initiative and civic duty concerning the illegal construction operations. The residents were duly informed that the State Committee on Urban Planning and Architecture will ensure a stringent assessment of any future construction projects implemented in this area against proper norms and requirements of the urban planning legislation with due consideration of rights and interests of people living in the neighborhood.
The State Committee on Urban Planning and Architecture urges all physical persons and legal entities working in the construction sector to observe the urban planning legislation of the Republic of Azerbaijan. Any construction activity is unlawful unless it is evidenced with the construction permit duly provided by the respective executive authority. Serious penal measures are enforced against persons violating the requirements of the effective legislation.