Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi Bakı şəhəri, Xətai rayonu, Süleyman Vəzirov küçəsi, 17 ünvanında aparılan qeyri-qanuni tikinti işlərini dayandırdı
2018-ci ilin noyabr ayında Bakı şəhəri, Xətai rayonu, Süleyman Vəzirov küçəsi, 17 ünvanında yerləşən yaşayış kompleksinin sakinləri tərəfindən yaşadıqları binalar qarşısında boş sahədə hündürmərtəbəli evlərin tikintisinə başlamaq cəhdləri barədə kollektiv şikayət Komitəyə daxil olmuşdur. Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin mütəxəssisləri tərəfindən məsələ ilə bağlı aparılmış araşdırma nəticəsində məlum olmuşdur ki, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti tərəfindən 2018-ci ilin mart ayında həmin ərazidə çoxmərtəbəli yaşayış binasının “Azenne Group” MMC tərəfindən tikintisinə icazə icraatına başlansa da, icraat başa çatdırılmamış və həmin binanın tikintisinə icazə verilməmişdir. Bununla əlaqədar, Komitə tərəfindən aidiyyəti dövlət qurumlarına qanunvericiliklə müəyyən olunmuş qaydada tikintiyə icazə alınana qədər bu ərazidə tikinti işlərinin dayandırılması ilə bağlı müraciət ünvanlanmışdır.
“Azenne Group” MMC tərəfindən təqdim olunmuş layihəyə əsasən 4 girişli 22-25 mərtəbəli yaşayış binasının tikintisi nəzərdə tutulurdu ki, bu da şəhərsalma qanunvericiliyi ilə tikinti sıxlığı üzrə həmin ərazi üçün müəyyən olunmuş normaları bir neçə dəfə üstələyir. Ötən müddət ərzində Komitənin mütəxəssisləri tərəfindən sözügedən MMC-nin nümayəndələri ilə layihənin qanunvericiliyin tələblərinə uyğunlaşdırılması ilə bağlı danışıqlar aparılmış, zəruri tövsiyyələr verilmişdir. Bununla belə, qeyd olunan ünvanda Azərbaycan Respublikasının şəhərsalma qanunvericiliyinin tələblərinə cavab verən tikinti layihəsi Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinə bugünədək təqdim olunmamışdır.
Buna baxmayaraq, cari ilin aprel ayında Süleyman Vəzirov küçəsi, 17 ünvanında yaşayan sakinlərin sözügedən ərazidə tikinti işlərinin yenidən bərpa olunması ilə bağlı təkrar kollektiv müraciəti Komitəyə daxil olmuşdur. Müraciət yerində araşdırıldıqdan və bu fakt təsdiqini tapdıqdan sonra Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsi tərəfindən tikinti işlərinin dayandırılması məqsədilə dərhal zəruri tədbirlər görülmüşdür. Eyni zamanda, gələcəkdə həmin ərazidə hər hansı qeyri-qanuni tikinti işlərinin aparılması cəhdlərinin qarşısını almaq məqsədilə bu barədə yerli icra hakimiyyəti orqanlarına və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Tikintidə Təhlükəsizliyə Nəzarət Dövlət Agentliyinə, habelə hüquq-mühafizə orqanlarına məlumat verilmişdir.
Bununla yanaşı, Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinin rəhbərliyi tərəfindən həmin sakinlərlə görüş keçirilmiş və qeyri-qanuni tikinti işlərinin qarşısının alınması üçün təşəbbüskarlığa və vətəndaş borcunun yerinə yetirilməsinə görə onlara təşəkkür bildirilmişdir. Sakinlərin diqqətinə çatdırılmışdır ki, bu ərazidə tikinti layihəsinin yerinə yetirilməsi ilə bağlı gələcəkdə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinə yeni müraciət daxil olacağı təqdirdə həmin layihə şəhərsalma qanunvericiliyi ilə müəyyən olunan norma və tələblər çərçivəsində dəyərləndiriləcək, qonşuluqda yaşayan insanların hüquq və mənafeləri nəzərə alınacaq.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tikinti fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki və hüquqi şəxslərə bir daha müraciət edərək, Azərbaycan Respublikasının şəhərsalma qanunvericiliyinin bütün tələblərinə riayət etməyə çağırır. Müvafiq icra hakimiyyəti orqanlarından tikintiyə icazə sənədi alınmadan hər hansı tikinti işlərinin aparılması qadağandır və bu sahədə mövcud qanunvericiliyin tələblərini pozan şəxslərə qarşı ciddi tədbirlərin görülməsi təmin ediləcəkdir.

Государственный комитет градостроительства и архитектуры приостановил незаконные строительные работы в Хатаинском районе Баку
В ноябре 2018 года в Госкомитет градостроительства и архитектуры поступила коллективная жалоба о попытке возведения на пустующей территории перед их зданием многоэтажных домов от жильцов жилого комплекса, расположенного по адресу: - улица Сулеймана Везирова,17 Хатаинский район Баку.
В результате исследования, проведенного экспертами Государственного комитета градостроительства и архитектуры, было установлено, что строительство многоэтажного жилого здания на этой территории началось со стороны ООО "Azenne Group" в марте 2018 году с разрешения Исполнительной власти Баку, однако строительство было приостановлено. Строительство здания не допускалось.
В связи с жалобой Госкомитет в порядке, установленном действующим законодательством, обратился в соответствующие госструктуры по приостановлению строительных работ на этой территории до получения разрешения на строительство.
По проекту, представленному ООО "Azenne Group", предусматривалось строительство четырехблочного 22-25 этажного жилого здания, что в разы превышает установленные градостроительным законодательством нормы, а точнее плотность застройки для этой территории.
В течение прошедшего периода Комитета вели переговоры с представителями ООО "Azenne Group" по приведению проекта в соответствие с требованиями законодательства, дав необходимые рекомендации. Однако проект здания, отвечающий требованиям градостроительного законодательства, в Государственный комитет градостроительства и архитектуры представлен не был. И в апреле этого года в Комитет поступила повторная коллективная жалоба от жильцов жилого комплекса, проживающих по вышеназванному адресу.
Было проведено служебное расследование. После того, как в ходе проверки факты, изложенные в жалобе, нашли свое подтверждение Главное Управление архитектуры и градостроительства Баку при Государственном комитете градостроительства и архитектуры приняло необходимые меры по приостановлению строительных работ.
В целях пресечения дальнейших незаконных строительных работ, также были проинформированы соответствующие государственные структуры: местные органы исполнительной власти, Госагентство по контролю над безопасностью в строительстве (МЧС) и правоохранительные органы.
Кроме того, руководство Главного управления архитектуры и градостроительства Баку при Государственном комитете градостроительства и архитектуры провело встречу с этими жителями и поблагодарило их за выполнение гражданского долга в деле предотвращения незаконного строительства. В завершение заявители
были проинформированы о том, что выявление потребностей и решение проблем граждан были и остаются главными приоритетами деятельности Комитета, поэтому и в дальнейшем его работа будет направлена на защиту законных прав и интересов жильцов.
Государственный комитет градостроительства и архитектуры, вновь обращаясь к физическим и юридическим лицам, занимающимся строительной деятельностью, призывает соблюдать все требования градостроительного и строительного законодательства Азербайджанской Республики. Любые строительные работы без наличия на руках соответствующего разрешения на строительство от соответствующих органов исполнительной власти запрещены и будут приняты серьезные меры против тех, кто нарушает требования действующего законодательства в этой сфере.