Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi cəmi 23183 ailənin yaşadığı çoxmənzilli binaların istismarına sadələşdirilmiş prosedur üzrə icazə verib
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Bəzi çoxmənzilli binaların istismarına icazə verilməsinin sadələşdirilməsi haqqında” 19.02.2019-cu il tarixli 529 nömrəli Fərmanı ilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinə verilmiş tapşırıqların icrası sürətlə davam etdirilir. Fərmana əsasən Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi Bakı şəhərində yerləşən çoxmənzilli yaşayış binalarının (çoxmənzilli yaşayış binası komplekslərinin) istismara hazırlığı barədə Fövqəladə Halar Nazirliyinin təqdim etdiyi rəylər əsasında 7 gün ərzində həmin binaların istismarına icazə verməlidir.
Fərman imzalandığı tarixdən bugünədək Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Bakı şəhərində 134 ünvanda yerləşən çoxmənzilli yaşayış binası kompleksləri üzrə təqdim olunmuş rəyləri əsasında Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən həmin binaların hər birinin istismarına icazə verilmişdir. Komitə tərəfindən verilmiş 134 icazə ümumilikdə 349 girişli çoxmənzilli binaları və cəmi 23183 mənzili əhatə edir.
Binaların istismara hazırlığı barədə rəy daxil olduqdan sonra istismara icazənin Fərmanla 7 gün ərzində verilməsi tapşırılsa da, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən müvafiq icazələrin daha qısa müddət ərzində – əsasən 3-5 gün ərzində verilməsi təmin edilir. Binaların istismarına icazə verildikdən sonra Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən müvafiq göstəricilər Tikintilərin Dövlət Reyestrinə daxil edilir, habelə Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinə, Fövqəladə Hallar Nazirliyinə, “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinə, “Azərişıq” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinə və Dövlət Neft Şirkətinin “Azəriqaz” İstehsalat Birliyinə yazılı məlumat göndərilir.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin bugünədək verdiyi 134 istismara icazə 23183 mənzilin sahiblərinin mülkiyyət hüquqlarının Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi tərəfindən təsdiq olunması üçün əsasdır.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 19.02.2019-cu il tarixli 529 nömrəli sözügedən Fərmanının icrası çərçivəsində istismarına icazə verilmiş çoxmənzilli yaşayış binalarının (çoxmənzilli yaşayış binası komplekslərinin) siyahısı Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin rəsmi internet səhifəsində yaradılmış xüsusi bölmədə yerləşdirilib və daim yenilənir.

• The State Committee on Urban Planning and Architecture issued a simplified procedure for the opera...
The State Committee on Urban Planning and Architecture issued a simplified procedure for the operation of multi-storey apartment buildings with a total number of 23183 families.
The State Committee on Urban Planning and Architecture continues to implement the instructions by the President of the Republic of Azerbaijan to the Committee in the Decree No. 529 dated 19.02.2019 "On simplified use of certain apartment buildings". According to the decree, the State Committee on Urban Planning and Architecture should authorize the commissioning of seven-storey residential buildings (multi-storey residential complexes) located in Baku within 7 days, based on the conclusion of the Ministry of Emergency Situations.
Since the date of the Decree the State Committee on Urban Development and Architecture permitted commissioning of 134 multi-storey apartment buildings in Baku based on the conclusions of the Ministry of Emergency Situations. The 134 permissions issued by the Committee are related to 349 entrances and 23,183 apartments in total.
Although commissioning is issued within 7 days after receiving a conclusion on the completion of the buildings, the State Committee on Urban Planning and Architecture provides the issuance of relevant permissions as soon as possible - mainly within 3-5 days. Following the issuance of the commissioning permission, the State Committee on Urban Planning and Architecture input statistics in the State Registry of Buildings as well as notifies in writing the State Committee on Property, the Ministry of Emergency Situations, Azersu Open Joint Stock Company, Azerishig Open Joint Stock Company and Azerigas Production Association of SOCAR.
To date, 134 commissioning permissions issued by the State Committee on Urban Planning and Architecture form the basis for ensuring property rights of 23183 homeowners by the State Property Committee.
In addition, the list of multi-storey apartment buildings (multi-storey residential complexes) permitted for operation under the mentioned Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 529 dated 19.02.2019 is published on the special section of the official website of the State Committee on Urban Planning and Architecture.