Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi cəmi 31351 ailənin yaşadığı çoxmənzilli binaların istismarına sadələşdirilmiş prosedur üzrə icazə verib
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Bəzi çoxmənzilli binaların istismarına icazə verilməsinin sadələşdirilməsi haqqında” 19.02.2019-cu il tarixli 529 nömrəli Fərmanı ilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinə verilmiş tapşırıqların icrası sürətlə davam etdirilir. Fərmana əsasən Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi Bakı şəhərində yerləşən çoxmənzilli yaşayış binalarının (çoxmənzilli yaşayış binası komplekslərinin) istismara hazırlığı barədə Fövqəladə Halar Nazirliyinin təqdim etdiyi rəylər əsasında 7 gün ərzində həmin binaların istismarına icazə verməlidir.
Fərman imzalandığı tarixdən bugünədək Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Bakı şəhərində 184 ünvanda yerləşən çoxmənzilli yaşayış binası kompleksləri üzrə təqdim olunmuş rəyləri əsasında Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən həmin binaların hər birinin istismarına icazə verilmişdir. Komitə tərəfindən verilmiş 184 icazə ümumilikdə 553 girişli çoxmənzilli binaları və cəmi 31351 mənzili əhatə edir.
Binaların istismara hazırlığı barədə rəy daxil olduqdan sonra istismara icazənin Fərmanla 7 gün ərzində verilməsi tapşırılsa da, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən müvafiq icazələrin daha qısa müddət ərzində – əsasən 3-5 gün ərzində verilməsi təmin edilir. Binaların istismarına icazə verildikdən sonra Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən müvafiq göstəricilər Tikintilərin Dövlət Reyestrinə daxil edilir, habelə Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinə, Fövqəladə Hallar Nazirliyinə, “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinə, “Azərişıq” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinə və Dövlət Neft Şirkətinin “Azəriqaz” İstehsalat Birliyinə yazılı məlumat göndərilir.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin bugünədək verdiyi 184 istismara icazə 31351 mənzilin sahiblərinin mülkiyyət hüquqlarının Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi tərəfindən təsdiq olunması üçün əsasdır.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 19.02.2019-cu il tarixli 529 nömrəli sözügedən Fərmanının icrası çərçivəsində istismarına icazə verilmiş çoxmənzilli yaşayış binalarının (çoxmənzilli yaşayış binası komplekslərinin) siyahısı Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin rəsmi internet səhifəsində yaradılmış xüsusi bölmədə yerləşdirilib və daim yenilənir.

The State Committee for Urban Planning and Architecture gave permission on simplified procedure for the operation of multi-flat buildings with a total of 31351 resident families
The implementation of the instructions given by the President of the Republic of Azerbaijan to the State Committee for Urban Planning and Architecture by the Decree No.529 dated 19.02.2019 "On simplification of issuing permissions on the operation of some multi-flat buildings" continues. According to the decree, the State Committee for Urban Planning and Architecture should authorize the use of these buildings within 7 days, based on the Ministry of Emergency Situations reviews on the readiness of multi-flat residential buildings (multi-apartment residential complexes) in Baku.
The Ministry of Emergency Situations has been authorized by the State Committee for Urban Development and Architecture to commission each of these multi-flat buildings from the date of the Decree to the present day, based on the comments of the Ministry of Emergency Situations on the multi-flat residential buildings in 184 apartments in Baku. The 184 permits issued by the committee generally cover 553 multi-flat buildings and a total of 31,351 apartments.
Although commissioning is required within 7 days after receiving an opinion on the readiness of buildings, the State Committee for Urban Planning and Architecture will issue the relevant permissions as soon as possible - mainly within 3-5 days. After the issuance of permissions on operation of buildings, the State Committee for Urban Planning and Architecture will include the relevant indications into the State Registry of Buildings, as well as the written information is sent to the State Committee on Property Issues, the Ministry of Emergency Situations, the "Azersu" Open Joint Stock Company, "Azerishig" Open Joint Stock Company, and the "Azerigas" Production Association of the State Oil Company.
Up to this date, 184 permissions on operation of buildings issued by the State Committee for Urban Planning and Architecture are the basis for approval by the State Committee on Property Rights of ownership rights of 31351 flat owners.
In addition, the list of multi-flat residential buildings (multi-flat residential complexes) allowed to be operated under the Decree No.529 of the President of the Republic of Azerbaijan dated 19.02.2019 has been posted on a special section created on the official website of the State Committee for Urban Planning and Architecture.