![Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi “MDB məkanında şəhərsalma sahəsində nailiyyətlər, problemlər və mövcud trendlər” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirib](http://arxkom.gov.az/storage/uploads/news/122_news_6160031aefac5.webp)
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi “MDB məkanında şəhərsalma sahəsində nailiyyətlər, problemlər və mövcud trendlər” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirib
Elmi-praktiki konfrans “Memarlıq və Şəhərsalma ili” çərçivəsində keçirilib.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin təşkilatçılığı ilə MDB iştirakçısı olan dövlətlərin inşaat fəaliyyəti sahəsində əməkdaşlığı üzrə Hökumətlərarası Şurasının üzv dövlətlərinin, həmçinin Azərbaycan Memarlar İttifaqı, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin, Bakı Dövlət Layihə İnstitutunun nümayəndələrinin, şəhərsalma və ərazi planlaşdırılması üzrə beynəlxalq və yerli mütəxəssislərin iştirakı ilə “MDB məkanında şəhərsalma sahəsində nailiyyətlər, problemlər və mövcud trendlər” mövzusunda videokonfrans formatında elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Konfransı giriş sözü ilə açan Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədr müavini Dövlətxan Dövlətxanov MDB-nin 2021-ci ildə qeyd olunan 30 illik yubileyi münasibəti ilə üzv dövlətləri təbrik edib və Şuranın müxtəlif fəaliyyət istiqamətləri, o cümlədən şəhərsalma sənədlərinin hazırlanması, memarlıq və tikinti-quraşdırma işləri, tikinti materialları, məhsul və konstruksiyaların istehsalı, eləcə də mühəndis-axtarış işləri ilə bağlı iştirakçı ölkələr arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi sahəsində əhəmiyyətini qeyd edib.
Görüş çərçivəsində Bakı və Gəncə şəhərlərinin Baş Planlarının tərtib edilməsində istifadə edilən yeni yanaşmalar, ərazi planlaşdırılması və layihəndirmə prosesini əks etdirən təqdimatların nümayişi keçirilib. Tədbir zamanı MDB ölkələrində şəhərsalma və memarlıq sahələrində aktual problemlər və onların həlli yolları, layihələndirmədə müasir texnologiyaların tətbiqi, habelə bu sahədə əldə edilən nailiyyətlər haqqında Azərbaycan Respublikasını təmsil edən nümayəndə heyəti ilə yanaşı, Rusiya Federasiyasının, Moldova, Belarusiya və Qırğızıstan Respublikalarının aidiyyatı qurumlarının mütəxəssislərinin müvafiq təqdimatları dinlənilib, qarşılıqlı maraq kəsb edən aktual istiqamətlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Bununla yanaşı, tədbirdə iştirak edən beynəlxalq ekspertlər tərəfindən şəhərlərin rəqəmsal transformasiyası, mədəni-tarixi irsin qorunması və şəhərsalma sahəsində biliklərin sürətli ötürülməsinin modelləşdirilməsinə dair mövzularda təqdimatlar edilib. Tədbir çərçivəsində qeyd olunan mövzular ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı, bu sahələrdə perspektivlər və inkişaf istiqamətləri ətrafında müzakirələr oldu, suallar cavablandırıldı.
Bildirək ki, MDB dövlətlərinin Hökumət Başçıları Şurasının 29 may 2020-ci il tarixində təsdiq etdiyi “Tədbirlər planı”na əsasən 2021-ci il MDB ölkələrində “Memarlıq və şəhərsalma ili” kimi qeyd edilir və cari ilin payız aylarında “MDB ölkələri üzrə gənc memarların iştirakı ilə memarlıq və şəhərsalma müsabiqəsi”nin keçirilməsi, habelə MDB iştirakçısı olan dövlətlərin inşaat fəaliyyəti sahəsində əməkdaşlığı üzrə Hökumətlərarası Şurasının 42-ci iclasının Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədrliyi ilə Bakı şəhərində təşkili nəzərdə tutulur.

Научно-практическая конференция была проведена в рамках «Года Архитектуры и Градостроительства».
При организации государственного комитета по градостроительству и архитектуре состоялась научно-практическая конференция в формате видеоконференции на тему «Достижения, проблемы и текущие тренды в области градостроительства на пространстве СНГ» с участием представителей государств-членов Межправительственного совета по сотрудничеству государств-участников СНГ в сфере строительной деятельности, а также Союза архитекторов Азербайджана, Азербайджанского университета архитектуры и строительства, Бакинского Государственного проектного института, международных и местных специалистов по градостроительству и территориальному планированию.
Открывая конференцию вступительным словом, заместитель председателя Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Довлатхан Довлатханов поздравил государства-члены с 30-летним юбилеем СНГ, отмеченным в 2021 году, и отметил значение Совета в развитии сотрудничества между странами-участницами по различным направлениям деятельности, в том числе по разработке градостроительной документации, архитектурным и строительно-монтажным работам, производству строительных материалов, изделий и конструкций, а также инженерно-изыскательским работам.
В рамках встречи состоялась демонстрация презентаций, отражающих новые подходы, используемые при составлении генеральных планов городов Баку и Гянджа, процесс территориального планирования и проектирования. В ходе мероприятия наряду с делегацией, представляющей Азербайджанскую республику, были заслушаны соответствующие презентации специалистов соответствующих структур Российской Федерации, Республики Молдова, Республики Беларусь и Республики Кыргызстан об актуальных проблемах и путях их решения в градостроительстве и архитектуре стран СНГ, применении современных технологий в проектировании, а также достижениях в этой области, состоялся обмен мнениями по актуальным направлениям, представляющим взаимный интерес.
Наряду с этим, участвовавшие в мероприятии международные эксперты выступили с презентациями на темы цифровой трансформации городов, сохранения культурно-исторического наследия и моделирования быстрой передачи знаний в области градостроительства. В рамках мероприятия состоялся широкий обмен мнениями по указанным темам, состоялись обсуждения перспектив и направлений развития в этих сферах, были даны ответы на вопросы.
Отметим, что согласно “Плану мероприятий”, утвержденному Советом глав правительств государств-участников СНГ 29 мая 2020 года, 2021 год в странах СНГ отмечается как “Год Архитектуры и Градостроительства”, а осенью текущего года планируется проведение “Конкурса архитектуры и градостроительства с участием молодых архитекторов стран СНГ”, а также проведение  в городе Баку 42-го заседания Межправительственного совета по сотрудничеству государств-участников СНГ в сфере строительной деятельности под председательством Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики.