![Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin müavini İlqar İsbatovun başçılıq etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyəti İrpen şəhərinə səfər edib](http://arxkom.gov.az/storage/uploads/news/285_news_6526419d55992.webp)
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin müavini İlqar İsbatovun başçılıq etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyəti İrpen şəhərinə səfər edib
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin müavini İlqar İsbatovun başçılıq etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyəti və ölkəmizin Ukraynadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Seymur Mərdəliyev İrpen şəhərinə səfər edib
Əvvəlcə görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyeva adına Dostluq Parkındakı abidəsi ziyarət edib, önünə gül dəstələri qoyularaq əziz xatirəsi hörmət və ehtiramla anılıb.
Daha sonra İrpen şəhər Şurasının hərbi əməliyyatlar nəticəsində xeyli ziyan dəyən akademik Zərifə Əliyeva adına İrpen “Dilçi” Humanitar Liseyi ziyarət edilib.
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) xeyriyyə yardımı sayəsində liseyin dam örtüyü və pəncərələri dəyişdirilib, sinif otaqlarında cari təmir işləri aparılıb, istilik sistemi yenilənib. Hazırda SOCAR-ın vəsaiti ilə lisey binasının fasadının izolyasiyası işləri davam etdirilir, həmçinin sığınacağın təmiri də nəzərdə tutulub.
Nümayəndə heyəti tərəfindən gün ərzində həmçinin İrpen Tibb Mərkəzinə, hərbi əməliyyatlar nəticəsində binası tamamilə yanan Mərkəzi Mədəniyyət Evinə, bir hissəsi tamamilə dağılmış İrpen Uşaq-Gənclər İdman Məktəbinə, İncəsənət Mərkəzinin tikilməsi planlaşdırılan əraziyə, yaşayış kompleksinin yenidən qurulacağı sahəyə baxış keçirilib.
Eyni zamanda, Azərbaycan nümayəndə heyətinin İrpen şəhər Şurasının rəhbəri ilə görüşü baş tutub və İrpendə şəhərsalma sahəsindəki layihələrin ilkin qiymətləndirilməsi məsələləri geniş müzakirə edilib.

Делегация из Азербайджана во главе с заместителем председателя Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Ильгаром Исбатовым посетила город Ирпень
Делегация из Азербайджана во главе с заместителем председателя Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Ильгаром Исбатовым и Чрезвычайным и Полномочным Послом нашей страны в Украине Сеймуром Мардалиевым посетили город Ирпень.
Вначале они посетили памятник выдающемуся ученому-офтальмологу, академику Зарифе Алиевой в Парке Дружбы, возложили цветы к ее могиле и почтили ее светлую память.
Затем делегация посетила Ирпенский гуманитарный лицей «Лингвист» городского совета имени Зарифы Алиевой, сильно пострадавшей в результате военных действий.
Благодаря благотворительной помощи Государственной нефтяной компании (SOCAR) в лицее были заменены кровля и окна, в классных комнатах проведены ремонтные работы, обновлена система отопления. В настоящее время на средства SOCAR продолжаются работы по утеплению фасада здания лицея, также предусмотрен ремонт убежища.
В течение дня делегация также посетит Ирпенский медицинский центр, Центральный Дом культуры, здание которого полностью сгорело в результате военных действий, Ирпенскую детско-юношескую спортивную школу, часть здания которой была полностью разрушена в результате военных действий, место, где планируется построить Центр искусств, а также территория, где будет реконструирован жилой комплекс.
В то же время состоялась встреча делегации из Азербайджана с главой Ирпенского городского совета и были широко обсуждены вопросы первичной оценки проектов в сфере градостроительства в Ирпене.