• Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində Rusiyanın Sverdlovsk vilayətinin nümayəndə heyəti ilə...
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində Rusiyanın Sverdlovsk vilayətinin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
12 sentyabr 2019-cu il tarixində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində Rusiya Federasiyasının Sverdlovsk vilayətinin Beynəlxalq və Xarici İqtisadi Əlaqələr Naziri Vasili Kozlovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilmişdir. Rusiya biznes nümayəndələrinin də iştirak etdiyi görüşdə ikitərəfli hökumətlərarası və işgüzar əlaqələrin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyi vurğulanmış, yeni qarşılıqlı əməkdaşlıq layihələri üçün imkanlar ətraflı müzakirə edilmişdir.Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin birinci müavini Anar Quliyev Azərbaycan Respublikası Prezidentinin rəhbərliyi altında son illər ərzində aparılan sosial-iqtisadi islahatlar, şəhərsalma və memarlıq sahəsində dövlət siyasəti, habelə tikinti sektorunda münbit biznes mühitinin təmin edilməsi, Komitə tərəfindən reallaşdırılan əsas layihələr barədə qonaqlara ətraflı məlumat verdi.Öz növbəsində, Sverdlovsk vilayətinin Beynəlxalq və Xarici İqtisadi Əlaqələr Naziri Vasili Kozlov Bakının sürətli inkişafının, aparılan geniş quruculuq işlərinin onu və həmkarlarını heyran etdiyini bildirərək, paytaxtın zəngin tarixi-memarlıq irsinin qorunması və eyni zamanda müasir şəhərsalma layihələrinin uğurla reallaşdırılması proseslərini yüksək qiymətləndirdi, bu sahədə qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi üçün daha sıx əməkdaşlığın təşkil olunmasını təklif etdi. Görüş çərçivəsində, həmçinin, Rusiyanın Sverdlovsk vilayətini təmsil edən sahibkarlar təqdimatlarla çıxış etdi, iş adamlarının Azərbaycanda şəhərsalma fəaliyyəti və əməkdaşlıq imkanlarına dair sualları cavablandırıldı.

Государственный Комитет по Градостроительству и Архитектуре встретился с делегацией Свердловской области Росс
12 сентября 2019 года Государственный Комитет по Градостроительству и Архитектуре провел встречу с делегацией во главе с министром Международных и внешнеэкономических отношений Свердловской области Российской Федерации Василием Козловым. На встрече, в которой приняли участие представители российского бизнеса, был отмечен высокий уровень двусторонних межгосударственных и деловых связей, были подробно обсуждены возможности новых проектов сотрудничества. Первый заместитель председателя Государственного Комитета по Градостроительству и Архитектуре Анар Гулиев предоставил гостям подробную информацию о социально-экономических реформах, осуществленных за последние годы под руководством Президента Азербайджанской Республики, государственной политике в области градостроительства и архитектуры, а также о создании благоприятной деловой среды в строительном секторе и ключевых проектах, осуществляемых со стороны Комитета. В свою очередь министр Международных и внешнеэкономических связей Свердловской области Василий Козлов отметил, что стремительное развитие Баку и масштабные строительные работы поразили его и его коллег, высоко оценил процесс сохранения богатого исторического и архитектурного наследия столицы и успешную реализацию современных градостроительных проектов, предложил более тесное сотрудничество для обмена опытом в этой области. В ходе встречи предприниматели, представляющие Свердловскую область России, также выступили с презентациями и ответили на вопросы бизнесменов относительно возможностей городского планирования и сотрудничества в Азербайджане.