Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində tanınmış memar Anton Xmeltnitskinin tələbələrlə görüşü təşkil edilib
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi ölkədə yeni nəsil memarların yetişdirilməsinə və onların şəhərsalma sahəsində mütəxəssis kimi formalaşmasına daim dəstək göstərir, bu məqsədlə silsilə layihələri reallaşdırmaqda davam edir. Komitə tərəfindən təşkil olunmuş növbəti tədbir nüfuzlu memar Anton Xmelnitskinin Azərbaycan Dövlət Memarlıq və İnşaat Universitetinin tələbələri ilə görüşü olub.
Məşhur memar Norman Fosterin təsisçisi olduğu “Foster and Partners” şirkətinin partnyoru, “Architects of Invention” memarlıq bürosunun təsisçisi və büronun London ofisinin rəhbəri olan Anton Xmelnitski bir sıra tanınmış layihələrin gerçəkləşməsinə rəhbərlik edib. Memar Londonda mötəbər layihələrdə, o cümlədən London İqlim Dəyişikliyi Agentliyinin qərargahı olan “Palestra” adlı müasir binanın layihələndirilməsində, “Victoria House” adlı tarixi binanın yenidənqurulmasında yaxından iştirak edib, Moskvada “Zaryadye” parkının Baş planının hazırlanması və “Qırmızı Oktyabr” ictimai-mədəni məkanının yenidənqurulması kimi əhəmiyyətli layihələrin həmmüəllifi olub.
Memarın tələbələrlə master-klass formatında keçirilmiş bu görüşünün əsas məqsədi gənclərə şəhərsalma elminin praktiki əhəmiyyəti, urbanizmdə və şəhər mühitinin yaradılmasında müasir yanaşmalar barədə dünya təcrübəsi nümunələrindən məlumat verməkdir. Tələbələr tərəfindən böyük maraqla qarşılanan mühazirə çərçivəsində şəhər planlamasının vacibliyini vurğulayan Xmeltnitski İspanyanın Bilbao şəhərinin keçdiyi inkişaf yolunu nümunə göstərib.
Memarın təqdimatı bir zamanlar iqtisadi tənəzzülə uğramış Bilbaonun müasir şəhərə çevrilməsi prosesini əhatə edib. Bildirilib ki, 1983-cü ildə baş vermiş daşqın nəticəsində Bilbaonun iqtisadiyyatına güclü zərbə dəyib və şəhərin gələcək inkişafını təmin etmək məqsədilə Baş Plan hazırlanıb. Məhz Baş Planla nəzərdə tutulmuş genişmiqyaslı layihələrin davamlı və sistemli şəkildə həyata keçirilməsi nəticəsində şəhər yenidən dirçəlib, geniş ictimai məkanlar, yaşıllıq sahələri yaradılıb, sosial-mədəni və infrastruktur obyektləri tikilib, iş yerləri təşkil edilib. Eyni zamanda, Bilbao şəhərinin ötən onilliklər ərzində qarşılaşdığı çağırışlar və keçdiyi inkişaf yolu barədə mühazirədə Bakı şəhəri ilə kəsişən xüsusiyyətlərinin təsvir olunmasına xüsusi yer ayrılıb.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi fəaliyyət sahəsinə uyğun mütəxəssislərin yetişdirilməsi və peşəkarlaşması məsələsinə xüsusi əhəmiyyət verir. Komitə memarlıq və şəhərsalma üzrə ixtisaslaşan gənclərin həvəsləndirilməsi və maarifləndirilməsinə xidmət edən bu növ layihələrin reallaşdırılmasını bundan sonra da davam etdirəcək.

В Государственном комитете по градостроительству и архитектуре  состоялась встреча студентов с  всемирно известным архитектором Антоном Хмельницким
В Государственном комитете по градостроительству и архитектуре состоялась встреча студентов с  всемирно известным архитектором Антоном Хмельницким
Государственный комитет по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики постоянно поддерживает становление нового поколения архитекторов в стране и их  формирование в качестве высококвалифицированных специалистов по градостроительству. С этой целью Комитет продолжает реализовывать серийные проекты. Очередным мероприятием, организованным Комитетом, стала встреча известного архитектора Антона Хмельницкого со студентами Азербайджанского государственного университета архитектуры и строительства.
Антон Хмельницкий является партнером компании “Foster and Partners” (учредитель -  известный во всем мире архитектор Норман Фостер), основателем и главой лондонского офиса бюро «Architects of Invention». Он  сыграл особо значимую роль в воплощении в жизнь ряда известных проектов. Oн принимал активное участие в проектировании современного здания под названием «Палестра» (штаб-квартира «Агентства по климатическим изменениям»), был соавтором таких значимых проектов, как реконструкция исторического здания «Виктория Хаус» и общественно-культурного пространства «Красный Октябрь», подготовка генплана парка «Зарядье» в Москве.
Memarın tələbələrlə master-klass formatında keçirilmiş bu görüşünün əsas məqsədi gənclərə şəhərsalma elminin praktiki əhəmiyyəti, urbanizmdə və şəhər mühitinin yaradılmasında müasir yanaşmalar barədə dünya təcrübəsi nümunələrindən məlumat verməkdir. Основная цель этой встречи архитектора со студентами, проведенной в формате мастер-класса - предоставление молодым людям информации о практической значимости градостроительной науки, новых подходах в урбанизме и формировании городской среды на примере мирового опыта.
В рамках лекции, которую с большим интересом выслушали студенты, Антон Хмельницкий, отметив важное значение планирования, рассказал о пути развития, который прошел испанский город Бильбао. Презентация архитектора охватила период с экономического упадка Бильбао до превращения его в современный город.  Было отмечено, что в результате наводнения в 1983 году экономике Бильбао был нанесен огромный ущерб и в целях будущего развития города был составлен Генеральный план. Именно в результате постоянной и систематической реализации крупных проектов, предусмотренных Генеральным планом, город был восстановлен. Созданы обширные общественные пространства, участки озеленения, построены социально-культурные и инфраструктурные объекты, появились новые рабочие места. В то же время в лекции особое внимание было уделено проблемам, с которыми столкнулся город Бильбао за последние десятилетия, пройденному пути развития, описанию схожих черт с Баку.
Государственный комитет по градостроительству и архитектуре уделяет особое внимание подготовке и повышению квалификации соответствующих специалистов. Комитет продолжит реализацию проектов такого типа для поощрения и просвещения молодежи, специализирующейся в области архитектуры и градостроительства.