Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində tanınmış memar Anton Xmeltnitskinin tələbələrlə görüşü təşkil edilib
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi ölkədə yeni nəsil memarların yetişdirilməsinə və onların şəhərsalma sahəsində mütəxəssis kimi formalaşmasına daim dəstək göstərir, bu məqsədlə silsilə layihələri reallaşdırmaqda davam edir. Komitə tərəfindən təşkil olunmuş növbəti tədbir nüfuzlu memar Anton Xmelnitskinin Azərbaycan Dövlət Memarlıq və İnşaat Universitetinin tələbələri ilə görüşü olub.
Məşhur memar Norman Fosterin təsisçisi olduğu “Foster and Partners” şirkətinin partnyoru, “Architects of Invention” memarlıq bürosunun təsisçisi və büronun London ofisinin rəhbəri olan Anton Xmelnitski bir sıra tanınmış layihələrin gerçəkləşməsinə rəhbərlik edib. Memar Londonda mötəbər layihələrdə, o cümlədən London İqlim Dəyişikliyi Agentliyinin qərargahı olan “Palestra” adlı müasir binanın layihələndirilməsində, “Victoria House” adlı tarixi binanın yenidənqurulmasında yaxından iştirak edib, Moskvada “Zaryadye” parkının Baş planının hazırlanması və “Qırmızı Oktyabr” ictimai-mədəni məkanının yenidənqurulması kimi əhəmiyyətli layihələrin həmmüəllifi olub.
Memarın tələbələrlə master-klass formatında keçirilmiş bu görüşünün əsas məqsədi gənclərə şəhərsalma elminin praktiki əhəmiyyəti, urbanizmdə və şəhər mühitinin yaradılmasında müasir yanaşmalar barədə dünya təcrübəsi nümunələrindən məlumat verməkdir. Tələbələr tərəfindən böyük maraqla qarşılanan mühazirə çərçivəsində şəhər planlamasının vacibliyini vurğulayan Xmeltnitski İspanyanın Bilbao şəhərinin keçdiyi inkişaf yolunu nümunə göstərib.
Memarın təqdimatı bir zamanlar iqtisadi tənəzzülə uğramış Bilbaonun müasir şəhərə çevrilməsi prosesini əhatə edib. Bildirilib ki, 1983-cü ildə baş vermiş daşqın nəticəsində Bilbaonun iqtisadiyyatına güclü zərbə dəyib və şəhərin gələcək inkişafını təmin etmək məqsədilə Baş Plan hazırlanıb. Məhz Baş Planla nəzərdə tutulmuş genişmiqyaslı layihələrin davamlı və sistemli şəkildə həyata keçirilməsi nəticəsində şəhər yenidən dirçəlib, geniş ictimai məkanlar, yaşıllıq sahələri yaradılıb, sosial-mədəni və infrastruktur obyektləri tikilib, iş yerləri təşkil edilib. Eyni zamanda, Bilbao şəhərinin ötən onilliklər ərzində qarşılaşdığı çağırışlar və keçdiyi inkişaf yolu barədə mühazirədə Bakı şəhəri ilə kəsişən xüsusiyyətlərinin təsvir olunmasına xüsusi yer ayrılıb.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi fəaliyyət sahəsinə uyğun mütəxəssislərin yetişdirilməsi və peşəkarlaşması məsələsinə xüsusi əhəmiyyət verir. Komitə memarlıq və şəhərsalma üzrə ixtisaslaşan gənclərin həvəsləndirilməsi və maarifləndirilməsinə xidmət edən bu növ layihələrin reallaşdırılmasını bundan sonra da davam etdirəcək.

Famous architect Anton Khmelnitsky organized a meeting with students at the State Committee for Urban Planning and Architecture
The State Committee for Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan always supports the development of new generation of architects in the country and their formation as specialists in the field of urban planning. The next event organized by the Committee was a meeting of influential architect Anton Khmelnitsky with students of Azerbaijan State University of Architecture and Construction.
Anton Khmelnitsky, co-founder of Foster and Partners, founder of the Architects of Invention, and head of the London office of the bureau, led by famous architect Norman Foster, led a number of renowned projects. The architect has been involved in significant projects in London, including the design of a modern building called Palestra, the headquarters of the London Climate Change Agency, the renovation of a historic building called Victoria House, and the co-author of such important projects as reconstruction and development of the Zaryadye Park in Moscow and the Red October public square.
The main aim of the architect's meeting with the students in the master class is to provide young people with examples of world experience in the practical importance of urban science, modern approaches to urbanization and urban environments. Emphasizing the importance of urban planning within a lecture welcomed by students, Khmelnitsky exemplified the development path of Bilbao, Spain.
The architect's presentation covered the process of turning Bilbao into a modern city, which was once a recession. It was reported that the 1983 flood caused a severe blow to Bilbao's economy and a Master Plan was developed to ensure future development of the city. As a result of the continuous and systematic implementation of large-scale projects envisaged by the Master Plan, the city has been revived, extensive public spaces, green spaces have been established, social and cultural and infrastructure facilities have been established. At the same time, a lecture on the challenges faced by the city of Bilbao over the past decades and the way in which it has been developed has a special place in describing the intersections of Baku.
The State Committee for Urban Planning and Architecture pays special attention to the training and professionalization of relevant specialists. The Committee will continue to implement these types of projects to encourage and educate young people specializing in architecture and urban planning.