Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri İtaliya rəsmiləri və iş adamlarını təmsil edən assosiasiyaların nümayəndələri ilə video formatda görüş keçirib
Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində şəhərsalmanın planlaşdırılması, bərpa və yenidənqurma layihələri üzrə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edildi.
Ölkəmizin işğaldan azad olunmuş ərazilərinin bərpası və inkişafı sahəsində İtaliya iş adamları ilə əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etmək məqsədilə 22 fevral tarixində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin və İtaliya Respublikasının Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə video-formatda görüş təşkil edilmişdir.
Görüşdə çıxış edən Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev ölkələrimiz arasında yaxın dostluq və strateji tərəfdaşlıq ənənələrinə toxunaraq, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Müzəffər Ordumuzun ərazilərimizi Ermənistan işğalından azad etmək məqsədilə uğurlu hərbi əməliyyatları zamanı İtaliyanın əsl dost mövqeyini bir daha nümayiş etdirdiyini xüsusi vurğuladı. Qeyd olundu ki, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpası ilə nəticələnən 44 günlük müharibədən sonra İtaliya Respublikasının yüksək səviyyəli rəsmilərinin ölkəmizə səfərləri çərçivəsində səsləndirdikləri fikirlər də bunun bariz nümunəsidir.
Anar Quliyev, işğaldan azad olunmuş ərazilərin inkişafı sahəsində əməkdaşlıq üçün dost ölkələrdən olan şirkətlərə üstünlük veriləcəyi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin açıqlamasını rəhbər tutaraq bildirdi ki, Azərbaycan-İtaliya əməkdaşlığının bundan sonra da yüksələn xətt üzrə inkişaf etdirilməsi üçün bu gün yeni əlverişli mühit formalaşmışdır. Komitə sədri Qarabağ regionunda şəhərsalmanın planlaşdırılması, zəngin tarixi-memarlıq irsimizin bərpası və yenidənqurma işlərində İtaliya təşkilatlarını iştirak etməyə dəvət etdi.
Görüş çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin və Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələri Qarabağın yaşayış məntəqələrinin baş planlarının hazırlanması və tarixi-memarlıq abidələrinin bərpası və restavrasiyası sahəsində görülən işlər və əməkdaşlıq imkanlarına dair təqdimatlarla çıxış etdilər.
Daha sonra, İtaliya Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyinin dəvəti ilə görüşdə iştirak edən bir sıra dövlət təşkilatının və iş adamlarını təmsil edən assosiasiyalarının təmsilçiləri çıxış edərək fəaliyyətləri və Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinin inkişafı ilə bağlı göstərə biləcək xidmətlər barədə ümumi məlumat verdilər. Belə ki, görüşdə İtaliyanın Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyinin rəsmiləri ilə yanaşı “ICE” – İtaliya Ticarət Agentliyinin, “OICE” – İtaliyanın memarlıq, mühəndislik və texniki-itisadi konsaltinq şirkətləri assosiasiyasının, “Assorestauro” – İtaliyanın memarlıq, incəsənət, restavrasiya və şəhər bərpası üzrə assosiasiyasının, “Confindustria” – İtaliyanın sənaye və xidmət şirkətləri assosiasiyasının, “SACE” – İtaliya İxrac-Kredit Agentliyinin, “ANCE” – İtaliyanın Milli İnşaatçılar Assosiasiyasının və “Elettricita Futura” – İtaliyanın elektrik enerjisi şirkətləri assosiasiyasının təqdimatları edildi, mümkün əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olundu.

The Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture held a meeting in video format with Italian officials and representatives of business associations
The opportunities for cooperation in urban planning, restoration, and reconstruction projects in the liberated territories of Azerbaijan were discussed.
A meeting video format was organized by the State Committee for Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic on February 22 to discuss the opportunities for cooperation with Italian businessmen in the restoration and development of the liberated territories of our country.
Speaking at the meeting, the Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture Anar Guliyev emphasized that Italy reaffirmed and demonstrated true friendly position during the successful military operations of our Victorious Army under the leadership of Commander-in-Chief Ilham Aliyev of the Azerbaijani Armed Forces during successful military operations for the purpose of liberating our territories from Armenian occupation by touching upon the traditions of close friendship and strategic partnership between the two countries. It was noted that the views expressed by high-ranking officials of the Italian Republic during their visits to our country after the 44-day war, which resulted in the restoration of the territorial integrity of our country, are the obvious example for it.
Anar Guliyev, guided by the statement of the President of the Republic of Azerbaijan that priority will be given to companies from friendly countries for cooperation in the development of the liberated territories, said that today a new favorable environment has been created for further development of Azerbaijani-Italian cooperation. The chairman of the committee invited the Italian organizations to take part in the planning of urban development in the Karabakh region, the restoration of our rich historical and architectural heritage and reconstruction.
During the meeting, the representatives of the State Committee for Urban Planning and Architecture and the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan made presentations on the work done in the field of preparation of master plans of Karabakh settlements and restoration and renovation of historical and architectural monuments.
Then, representatives of a number of government agencies and business associations attended the meeting by the invitation of the Italian Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation, and gave general information about their activities and services for the development of the liberated territories of Azerbaijan. Thus, along with the officials of the Italian Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation, the presentations were made by ICE - Italian Trade Agency, OICE - Italian Association of Architectural, Engineering and Technical-Economic Consulting Companies, Assorestauro - Italian Architecture, Art, Restoration and Urban Development. Confindustria - Italian Association of Industrial and Service Companies, SACE - Italian Export-Credit Agency, ANCE - Italian National Builders Association and Elettricita Futura - Italian Association of Electric Power Companies, possible directions of cooperation were discussed.