Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri İtaliya rəsmiləri və iş adamlarını təmsil edən assosiasiyaların nümayəndələri ilə video formatda görüş keçirib
Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində şəhərsalmanın planlaşdırılması, bərpa və yenidənqurma layihələri üzrə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edildi.
Ölkəmizin işğaldan azad olunmuş ərazilərinin bərpası və inkişafı sahəsində İtaliya iş adamları ilə əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etmək məqsədilə 22 fevral tarixində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin və İtaliya Respublikasının Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə video-formatda görüş təşkil edilmişdir.
Görüşdə çıxış edən Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev ölkələrimiz arasında yaxın dostluq və strateji tərəfdaşlıq ənənələrinə toxunaraq, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Müzəffər Ordumuzun ərazilərimizi Ermənistan işğalından azad etmək məqsədilə uğurlu hərbi əməliyyatları zamanı İtaliyanın əsl dost mövqeyini bir daha nümayiş etdirdiyini xüsusi vurğuladı. Qeyd olundu ki, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpası ilə nəticələnən 44 günlük müharibədən sonra İtaliya Respublikasının yüksək səviyyəli rəsmilərinin ölkəmizə səfərləri çərçivəsində səsləndirdikləri fikirlər də bunun bariz nümunəsidir.
Anar Quliyev, işğaldan azad olunmuş ərazilərin inkişafı sahəsində əməkdaşlıq üçün dost ölkələrdən olan şirkətlərə üstünlük veriləcəyi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin açıqlamasını rəhbər tutaraq bildirdi ki, Azərbaycan-İtaliya əməkdaşlığının bundan sonra da yüksələn xətt üzrə inkişaf etdirilməsi üçün bu gün yeni əlverişli mühit formalaşmışdır. Komitə sədri Qarabağ regionunda şəhərsalmanın planlaşdırılması, zəngin tarixi-memarlıq irsimizin bərpası və yenidənqurma işlərində İtaliya təşkilatlarını iştirak etməyə dəvət etdi.
Görüş çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin və Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələri Qarabağın yaşayış məntəqələrinin baş planlarının hazırlanması və tarixi-memarlıq abidələrinin bərpası və restavrasiyası sahəsində görülən işlər və əməkdaşlıq imkanlarına dair təqdimatlarla çıxış etdilər.
Daha sonra, İtaliya Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyinin dəvəti ilə görüşdə iştirak edən bir sıra dövlət təşkilatının və iş adamlarını təmsil edən assosiasiyalarının təmsilçiləri çıxış edərək fəaliyyətləri və Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinin inkişafı ilə bağlı göstərə biləcək xidmətlər barədə ümumi məlumat verdilər. Belə ki, görüşdə İtaliyanın Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyinin rəsmiləri ilə yanaşı “ICE” – İtaliya Ticarət Agentliyinin, “OICE” – İtaliyanın memarlıq, mühəndislik və texniki-itisadi konsaltinq şirkətləri assosiasiyasının, “Assorestauro” – İtaliyanın memarlıq, incəsənət, restavrasiya və şəhər bərpası üzrə assosiasiyasının, “Confindustria” – İtaliyanın sənaye və xidmət şirkətləri assosiasiyasının, “SACE” – İtaliya İxrac-Kredit Agentliyinin, “ANCE” – İtaliyanın Milli İnşaatçılar Assosiasiyasının və “Elettricita Futura” – İtaliyanın elektrik enerjisi şirkətləri assosiasiyasının təqdimatları edildi, mümkün əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olundu.

Председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре провел встречу в видеоформате с официальными лицами Италии и представителями бизнес-ассоциаций
Были обсуждены возможности сотрудничества в области градостроительства, восстановления и реконструкции освобожденных от армянской оккупации территорий Азербайджана.
22 февраля Государственный комитет по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики и Министерство Иностранных Дел, и Министерство Международного Сотрудничества Итальянской Республики организовали встречу в видеоформате для обсуждения возможностей сотрудничества с итальянскими предпринимателями в восстановлении и развитии освобожденных территорий нашей страны.
Выступивший на встрече председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев отметил, что Италия является близким другом и стратегическим партнером Азербайджана, и во время победоносной Отечественной войны, в ходе которой наша страна разгромила армянские вооруженные силы, Италия вновь продемонстрировала свою дружественную позицию. Было отмечено, что мнения, высказанные высокопоставленными официальными лицами Итальянской Республики во время их визитов в нашу страну после 44-дневной войны, в результате которой была восстановлена территориальная целостность нашей страны, являются ярким примером этой дружбы.
Руководствуясь словами Президента Ильхама Алиева о том, что при восстановлении освобожденных территорий приоритет будет отдаваться сотрудничеству с дружественными странами, Анар Гулиев отметил, что для развития азербайджано-итальянских связей созданы все условия, и пригласил итальянские компании к участию в градостроительной, планировочной, строительной работе в Карабахе, восстановлении и реставрации богатого историко-архитектурного наследия нашей страны.
В ходе встречи представители Государственного комитета по градостроительству и архитектуре и Министерства Культуры рассказали итальянским предпринимателям и официальным лицам о подготовке генпланов населенных пунктов в Карабахе и реставрации историко-архитектурных памятников.
Затем, представители ряда государственных организаций и бизнес-ассоциаций присутствующие на встрече по приглашению Министерства Иностранных Дел и Министерства Международного сотрудничества Италии, предоставили общую информацию о своей деятельности и услугах по развитию освобожденных территорий Азербайджана. Наряду с должностными лицами Министерства Иностранных Дел и Министерства Международного Сотрудничества Италии были проведены презентации, обсуждены возможные направления сотрудничества с “ICE” - итальянским торговым агентством, “OICE” - итальянской ассоциацией архитектурных, инженерных и технико-экономических консалтинговых компаний, “Assorestauro” - итальянской ассоциацией архитектуры, искусства, реставрации и городской реставрации,
“Confindustria” - Итальянской ассоциации промышленных и сервисных компаний, “SACE” - Итальянским экспортно-кредитным агентством, “ANCE” - Итальянской национальной ассоциацией строителей и “Elettricita Futura” - Итальянской ассоциацией электроэнергетических компаний.