Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Niderland Krallığının Azərbaycandakı səfirini qəbul edib
06 fevral 2020-ci il tarixində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev Niderland Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Onno Kerversi qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının və Niderland Krallığının aidiyyəti təşkilatları arasında şəhərsalmanın planlaşdırılması və şəhər infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi sahəsində son illər ərzində formalaşmış əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi imkanları, bu sahədə birgə reallaşdırılla biləcək layihələr barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparılmışdır.

The Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture received the Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to the Republic of Azerbaijan
On February 6, 2020, Mr. Anar Guliyev, the Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture received H.E. Mr. Onno Kervers, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to the Republic of Azerbaijan.
At the meeting, the parties exchanged views on the development opportunities of the cooperation established over the last years between the relevant organizations of the Republic of Azerbaijan and the Kingdom of the Netherlands in the fields of urban planning and improvement of urban infrastructure, as well as on the projects that could be jointly implemented in this field.