• Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin təşəbbüsü ilə keçirilən “Qədim Qarabağın yenilənən si...
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin təşəbbüsü ilə keçirilən “Qədim Qarabağın yenilənən siması” memarlıq müsabiqəsinə yekun vuruldu
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa-quruculuq işlərinin sistemli şəkildə aparılması, ölkə memarlarının və şəhərsalma mütəxəssislərinin Qarabağda yenidənqurma proseslərində iştirakının təmin edilməsi məqsədilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən keçirilən “Qədim Qarabağın yenilənən siması” adlı müsabiqəyə yekun vurulub. Hazırki mərhələdə 5 kəndi (Sarıcalı, Şəlvə, Horadiz, Böyük Mərcanlı, Zar) və 1 qəsəbəni (Xudafərin) əhatə edən müsabiqənin hədəfi eyni zamanda gənc memar və layihəçilər arasında istedadların müəyyən edilməsi və onların yanaşmalarının öyrənilməsi, eləcə də təqdim olunan layihələrdə qeyri-standart konsepsiyaların axtarışı idi. Münsiflər heyətinin Komitədə keçirilən iclasında müsabiqənin şərtlərinə cavab verən 21 layihədən ən yaxşıları müəyyən edilib.
Belə ki, münsiflər heyətinin qərarına əsasən təqdim olunan layihələrdən Ağdam rayonunun Sarıcalı, Laçın rayonunun Şəlvə kəndləri üzrə 1-ci, 2-ci və 3-cü yerlər üzrə qaliblər seçilib. Füzuli rayonunun Horadiz, Cəbrayıl rayonunun Böyük Mərcanlı kəndi və Xudafərin qəsəbəsi üzrə 1 layihə 2-ci yerə, 2 layihə isə 3-cü yerə layiq görülüb. Kəlbəcər rayonunun Zar kəndi üzrə isə yalnız 1 layihə 2-ci yerə layiq olub. Xatırladaq ki, 1-ci yerin sahibinə 5000 manat, 2-ci yerin sahibinə 3000 manat, 3-cü yerin sahibinə isə 2000 manat pul mükafatı, digər iştirakçılara isə diplomlar təqdim ediləcək. Layihələr yaşayış məntəqələrinin mövcud vəziyyətinin analizi, tarixi kontekstlə əlaqələri, orijinallıq, simvolizm, bütövlük, həmçinin uğurlu və peşəkar bədii-qrafik və memarlıq həlləri, vizual təqdimatlar üzrə qiymətləndirilib.
Qeyd edək ki, müsabiqədə əsasən gənc mütəxəssislər iştirak edib və bir sıra maraqlı layihə həlləri irəli sürülüb. Qalib layihələrdə dayanıqlı həyat şəraitinin yaradılmasına, müasir memarlıq həllərinin milli memarlıqla sintezinə, yaşayış məntəqələrinin gələcək texnoloji inkişafının həlledici istiqamətlərinə dair təkliflər əks olunub. Müsabiqədə qalib gələn layihələr kəndlərdə aparılacaq bərpa-quruculuq işlərində nəzərə alınacaq.
Seçilmiş layihələr və onların müəllifləri haqqında daha ətraflı məlumatla www.bizimqarabagh.az  saytından tanış olmaq mümkündür.

• The architectural competition “Renewed Face of Ancient Karabakh" held with the initiative of the S...
The architectural competition “Renewed Face of Ancient Karabakh" held with the initiative of the State Committee for Urban Planning and Architecture was completed
The competition "Renewed Face of Ancient Karabakh" held by the State Committee for Urban Planning and Architecture with the purpose to carry out systematic restoration-construction work in the liberated territories, to ensure the participation of architects and urban planning specialists in the reconstruction process in Karabakh was finalized. At the present stage, the target of the competition covering 5 villages (Sarijali, Shalva, Horadiz, Boyuk Marjanli, Zar) and 1 settlement (Khudaferin) was determining talents among young architects and designers learning their approaches, as well as searching of the non –standard concepts in the projects submitted. The best projects meeting the requirements of the competition were identified out of 21.
Thus, according to the decision of the jury, the winners of the 1st, 2nd and 3rd places were selected from the submitted projects in Sarijali village of Aghdam region, Shalva village of Lachin region. 1 project won the 2nd place and 2 projects won  the 3rd place in Horadiz settlement  of Fuzuli region, Boyuk Marjanli village of Jabrayil region and Khudaferin settlement. In Zar village of Kalbajar region, only 1 project wan the second place. It should be noted that the first place winner will receive 5,000 manat, the second place winner will receive 3,000 manat, the third place winner will receive 2,000 manat, and other participants will receive diplomas. The projects were evaluated on the analysis of the current state of settlements, their relationship to the historical context, originality, symbolism, integrity, as well as successful and professional artistic-graphic and architectural solutions, visual presentations.
It should be noted that mainly young specialists participated at  the competition  and a number of interesting project solutions were presented.  The winning projects include proposals for the creation of sustainable living conditions, the synthesis of modern architectural solutions with national architecture, the key areas of future technological development of settlements. The winning projects will be taken into account in the reconstruction work of the villages.
More information about the selected projects and their authors can be found at www.bizimqarabagh.az.