![Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin təşəbbüsü ilə təşkil edilmiş “Abşeron qəsəbələrinin memarlıq siması” müsabiqəsinin birinci mərhələsinə yekun vuruldu](/storage/images/dovlet-sehersalma-ve-arxitektura-komitesinin-tesebbusu-ile-teskil-edilmis-abseron-qesebelerinin-memarliq-simasi-musabiqesinin-birinci-merhelesine-yekun-vuruldu/1.jpg)
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin təşəbbüsü ilə təşkil edilmiş “Abşeron qəsəbələrinin memarlıq siması” müsabiqəsinin birinci mərhələsinə yekun vuruldu
Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsi Ramana, Pirşağı və Əmircan qəsəbələrinin memarlıq planlaşdırma həlləri üzrə müsabiqənin qaliblərini elan etdi.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Memarlar İttifaqı və “Bakı Abadlıq Xidməti” MMC ilə birgə təşkil olunmuş “Abşeron qəsəbələrinin memarlıq siması” adlı müsabiqənin birinci mərhələsinə yekun vurulub. Xüsusi karantin rejimi ilə əlaqədar münsiflər heyətinin onlayn formatda keçirilən iclasında müsabiqənin qalibləri müəyyənləşib.
Abşeronda son illər aparılan nəhəng quruculuq işlərinə təkan vermək, həmçinin milli incəsənət ruhunu yaşatmaq, özünəməxsus rəng çalarlarını yenidən canlandırmaq, yarımadanın tarixi-memarlıq ənənələrini qoruyaraq gələcək nəsillərə ötürmək məqsədilə təşkil olunan və ümumi mükafat fondu 60 min manat olan müsabiqədə iştirak etmək üçün 53 layihə təqdim olunmuşdur. Abşeronun digər qəsəbələrini də əhatə edəcək müsabiqə proqramının ilkin mərhələsində təqdim olunan layihələr Əmircan, Ramana və Pirşağını əhatə edib. Təqdim olunmuş layihələrdə qəsəbələrin estetik görünüşünün və həyat keyfiyyətinin inkişaf etdirilməsi, orijinallıq və mühit-məkan həllinin müəyyənləşdirilməsi kimi vacib məqamlar öz əksini tapmışdır.
Əmircan qəsəbəsi üzrə qalib elan edilmiş layihədə mövcud infrastruktur problemləri araşdırılmış və həllinə dair təkliflər irəli sürülmüşdür. Qəsəbənin tarixinə, yerli ənənəvi memarlığa xas olan faktorların qabardılması və ətraf mühitlə həmahəng inkişaf ideyaları üzərində qurulmuş layihədə mövcud tikililərin fasad həlləri ilə yanaşı məkanın xarici turistlər üçün cəlbediciliyinin daha da artırılması, turizm infrastrukturunun və turist marşrutlarının təkmilləşdirilməsi təklif edilmişdir.
Pirşağı qəsəbəsi üzrə 1-ci yeri qazanmış layihədə ictimai məkanların qıtlığı probleminin aradan qaldırılması üçün həm dalan içi məhəllələr, həm də mərkəzi küçələr boyu dəyişikliklərlə həllinə dair təkliflər öz əksini tapmışdır. Həmçinin layihədə avtomobillərin dominantlığının həlli məqsədi ilə yolların quruluş sxemində piyada və velosiped zolaqlarının əlavə olunması təklif edilmişdir.
Müsabiqə proqramının ilkin mərhələsinin son qəsəbəsi olan Ramana üzrə qalib gəlmiş layihədə ilk növbədə qəsəbənin özünəməxsus tarixini ön plana çıxarmaq məqsədilə qala ətrafı əraziyə fokus olunmuşdur. Sakinlərin gündəlik rifahını yaxşılaşdırmaq, ənənəvi məişət həyatını əks etdirmək üçün mövcud qeyri-yaşayış obyektlərinin bərpası üçün məkana uyğun rəng və memarlıq elementləri seçilmişdir.
Təqdim olunan layihələrin hər biri ayrı-ayrılıqda münsiflər heyəti tərəfindən müxtəlif meyarlar üzrə dəyərləndirilmişdir. Layihə hazırlanarkən aparılan araşdırmalar, qəsəbələrin məişət həyatı və iqliminin analizi, tarixi kontekstlə əlaqə, orijinallıq, simvolizm, bütövlük, memarlıq cizgiləri, istinad planı, bədii-qrafik həll, vizual təqdimat və s. meyarlar üzrə aparılan dəyərləndirmədən sonra qaliblər müəyyən edilmişdir.
Münsiflər heyətinin qərarı ilə hər qəsəbə üzrə seçilmiş 4 layihənin müəlliflərinə pul mukafatlarının verilməsi nəzərdə tutulub. Xatırladaq ki, 1-ci yerin sahibi 10000 manat mükafat və 1-ci dərəcəli diplom, 2-ci yerin sahibi 5000 manat və 2-ci dərəcəli diplom, 3-cü yerin sahibləri (iki yer) isə hər biri 2500 manat və 3-cü dərəcəli diplomla mükafatlandırılacaqlar. Digər iştirakçılara həvəsləndirici hədiyyələr və iştirakçı sertifikatları təqdim ediləcək. Seçilmiş layihələr və onların müəllifləri haqqında daha ətraflı məlumatla www.absheronsimasi.az saytında tanış olmaq mümkündür.

• The first stage of the competition "Architectural look of Absheron settlements", organized by the...
The first stage of the competition "Architectural look of Absheron settlements", organized by the initiative of the State Committee for Urban Planning and Architecture is completed
The Baku General Directorate for Architecture and Urban Planning announced the winners of the competition for architectural and planning solutions for the villages of Ramana, Pirshagi and Amirjan.
The first stage of the competition "Architectural look of Absheron settlements", organized by the initiative of the Baku General Directorate for Architecture and Urban Planning under the State Committee for Urban Planning and Architecture, together with the Union of Architects of Azerbaijan and “Bakı Abadlıq Xidməti” LLC, has been completed. According to the requirements of the special quarantine regime, the jury members determined the winners of the competition at a meeting that took place online.
A total of 53 projects were submitted for the competition with a total prize fund of 60 thousand manats the main goal of which is to preserve the ancient architecture of Absheron, the spirit of national art and transfer this wealth to the future generations. Projects on Amirjan, Ramana and Pirshagi are presented in the first stage of the program competition that will cover other villages of Absheron as well. The presented projects reflect such important points as the development of the aesthetic appearance and quality of life in the villages, originality and definition of the spatial environment.
In the winning project for the Amirjan settlement, the issues of infrastructure projects were studied and proposals were put forward for their solution. The project is built to highlight the history of the village and the factors inherent in the local traditional architecture. Along with the facade solutions of the existing buildings, it also proposes the improvement of tourist infrastructure and tourist routes to increase the attractiveness of foreign visitors.
The winning project for the Pirshagi settlement reflects proposals for internal and central streets to address the lack of public space. In addition, the project proposed adding pedestrian and cycle lanes to the road map to address the problem of car dominance.
As for the winning project for the Ramana settlement, it primarily focuses on the area around the fortress to highlight the unique history of the settlement.  In order to improve the well-being of the residents and restore existing non-residential buildings, colored and architectural elements were selected.
The jury assessed each presented project individually according to various criteria. The winners were determined after evaluating the research carried out during the preparation of the project, analyzing the climate and everyday life of the villages, links with the historical context, originality, symbolism, integrity, etc.
Monetary prizes were presented to the authors of four projects for each village, which were selected by the jury. We would like to note that the winner of the 1st place will receive 10,000 manats and a first-degree diploma, the owner of the second place - 5,000 manats and a second-degree diploma, the third-place winner - 2,500 manats and a third-degree diploma. The rest of the participants will receive incentive prizes and a certificate of participation. Information about selected projects and their authors can be found on the website www.absheronsimasi.az.