Əlaqələndirmə Qərargahının növbəti iclası Xankəndi şəhərində keçirilib
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının və Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli ilə bağlı Əlaqələndirmə Qərargahının rəhbəri Samir Nuriyevin sədrliyi ilə Qərargahın növbəti iclası Xankəndi şəhərində keçirilib.
İclas iştirakçıları Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümü münasibətilə Ulu Öndərin əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər. Qərargah rəhbəri açılış nitqində bildirib ki, Ulu Öndər Xankəndi şəhərinin inkişafına xüsusi diqqət yetirib. Qeyd edilib ki, Xankəndidəki binaların əksəriyyəti, o cümlədən bugünkü iclasın keçirildiyi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Xüsusi Nümayəndəliyinin yerləşdiyi bina da məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərliyi dövründə inşa edilib.
Qərargahın rəhbəri Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasi irsinin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin yürütdüyü müdrik siyasətin nəticəsində Azərbaycanın tarixi Qələbə qazandığını və ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin hərbi-siyasi yolla tam bərpa edildiyini iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Qərargahın rəhbəri bildirib ki, dövlətimizin başçısının rəhbərliyi ilə azad edilmiş bütün ərazilərdə, o cümlədən lokal antiterror tədbirlərindən sonra suverenliyin bərpa edildiyi ərazilərdə sürətli bərpa-quruculuq işləri davam etdirilir və ilin sonunadək köç qrafikinə uyğun müvafiq yaşayış məntəqələrinə əhalinin geri qayıdışı nəzərdə tutulur.
Dövlətimizin başçısının verdiyi tapşırıqlara uyğun olaraq, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə müasir infrastrukturun yaradılması, o cümlədən ərazilərin milli iqtisadiyyata sürətli reinteqrasiyası və dayanıqlı inkişafının təmin olunması istiqamətində çoxşaxəli layihələrin həyata keçirildiyi bildirilib. Bununla yanaşı, Qərargah rəhbəri qeyd edib ki, görülən kompleks tədbirlər geri qayıdan əhalinin layiqli yaşayış şəraitinin yaradılmasına və rifah halının yüksəldilməsinə xidmət edir.
Daha sonra iclasın gündəliyinə uyğun olaraq, Əlaqələndirmə Qərargahının İdarələrarası Mərkəzinin fəaliyyəti, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın icrası çərçivəsində Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında məşğulluğun və məskunlaşmanın təmin edilməsi, iqtisadi aktivliyin və sahibkarlıq fəaliyyətinin stimullaşdırılması, kənd təsərrüfatı sahəsində, yaşayış məntəqələrinin yenidən qurulması və bərpası üzrə görülən işlər barədə məruzələr dinlənilib. Bundan əlavə, həmin ərazilərdə sosial infrastrukturun, o cümlədən səhiyyə və təhsil müəssisələrinin tikintisi və işinin təşkilinə dair məlumatlar təqdim edilib.
Xankəndi şəhərində, Ağdərə və Xocalı rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Xüsusi Nümayəndəliyinin fəaliyyəti çərçivəsində görülən işlər və qarşıda duran vəzifələr barədə Prezidentin xüsusi nümayəndəsi çıxış edib.
Qərargahın rəhbəri işğaldan azad olunmuş ərazilərə bu ilin sonunadək 27 yaşayış məntəqəsi üzrə geri qayıdacaq əhalinin sayının ümumilikdə 25 min nəfərdən çox olacağını və növbəti illərdə bu rəqəmin getdikcə artacağını diqqətə çatdıraraq, “Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” çərçivəsində görülən işlərin keyfiyyətli, vaxtında və əlaqələndirilmiş şəkildə icrasının vacibliyini xüsusi vurğulayıb.
İclasın sonunda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən qarşıya qoyulan vəzifələrin icrasından irəli gələrək müvafiq tapşırıqlar verilib.
İclasdan sonra Xankəndi və Xocalı şəhərlərində, həmçinin Əsgəran qəsəbəsində müvafiq ərazilərə və bir sıra obyektlərə baxış keçirilib.

Очередное заседание Координационного штаба состоялось в Ханкенди
Под председательством руководителя Администрации Президента Азербайджанской Республики, руководителя Координационного штаба по централизованному решению вопросов на освобожденных от оккупации территориях Азербайджанской Республики Самира Нуриева в городе Ханкенди состоялось очередное заседание штаба.
Участники заседания почтили светлую память общенационального лидера Гейдара Алиева, 101-я годовщина со дня рождения которого широко отмечалась 10 мая. Во вступительной речи руководитель штаба отметил, что великий лидер уделял особое внимание развитию города Ханкенди, и напомнил, что большинство зданий в Ханкенди, в том числе здания, где расположено Специальное представительство Президента Азербайджанской Республики и где проводится нынешнее заседание, были построены именно в период руководства общенационального лидера Гейдара Алиева Азербайджаном.
Руководитель штаба довел до внимания участников заседания, что благодаря мудрой политике, проводимой достойным продолжателем политического наследия великого лидера Гейдара Алиева Президентом Ильхамом Алиевым, Азербайджан одержал историческую Победу, военно-политическим путем были полностью восстановлены территориальная целостность и суверенитет страны.
Самир Нуриев констатировал, что на всех территориях, освобожденных под руководством главы государства, в том числе территориях, суверенитет которых был восстановлен после локальных антитеррористических мероприятий, высокими темпами продолжается восстановительно-созидательная работа, до конца года, согласно графику переселения, планируется возвращение граждан в населенные пункты.
В соответствии с поручениями главы государства реализуются многосторонние проекты по созданию современной инфраструктуры на освобожденных от оккупации территориях, динамичной реинтеграции территорий в национальную экономику и обеспечению их устойчивого развития. Руководитель штаб добавил, что принятые комплексные меры служат созданию достойных условий жизни для вернувшегося населения и повышения его благосостояния.
Затем в соответствии с повесткой дня заседания были заслушаны доклады о деятельности Межведомственного центра Координационного штаба, обеспечении занятости и расселения в Карабахском и Зангезурском экономических районах в рамках исполнения «I Государственной программы великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики», стимулировании экономической активности и предпринимательской деятельности, работе в области сельского хозяйства, реконструкции и восстановления населенных пунктов. Кроме того, была представлена информация о строительстве социальной инфраструктуры на данных территориях, в том числе учреждений здравоохранения и образования, и организации их работы.
Специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в городе Ханкенди, Агдеринском и Ходжалинском районах говорил о проделанной работе и предстоящих задачах в рамках деятельности Специального представительства.
Руководитель штаба, сообщив, что численность населения, которое до конца нынешнего года вернется на освобожденные от оккупации территории по 27 населенным пунктам, превысит 25 тысяч человек и что в предстоящие годы эта цифра постепенно будет расти, особо подчеркнул важность качественного, своевременного и координированного выполнения работ, осуществляемых в рамках I Государственной программы великого возвращения.
В заключение заседания были даны соответствующие поручения, исходя из задач, поставленных Президентом Азербайджанской Республики.
После заседания был проведен осмотр территорий и ряда объектов в городах Ханкенди и Ходжалы, а также поселке Аскеран.