Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana təcavüzü nəticəsində 27.09.2020-ci il tarixindən başlayaraq mülki insanların daşınmaz əmlakına dəymiş ziyanın aradan qaldırılmasına start verilib
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi 11 rayon və şəhər ərazisində bərpa və təmir-tikinti işlərinə başladı.
Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli və müzəffər Ordumuzun 2020-ci il sentyabrın 27-də başladığı sülhə məcburetmə əməliyyatlarının gedişində Ermənistan silahlı qüvvələrinin xain hücumları nəticəsində ölkəmizin bir sıra dinc şəhər və rayonları artilleriya və ballistik raket atəşinə tutularaq, insanlıq əleyhinə cinayətlər törədilmiş, günahsız şəxslər vəhşicəsinə qətlə yetirilmiş, mülki obyektlərə, fərdi yaşayış evlərinə və infrastruktura irimiqyaslı zərər vurulmuşdur.
Dəymiş bu ziyanın qiymətləndirilməsi və aradan qaldırılması məqsədilə ölkə başçısının 6 noyabr 2020-ci il tarixli müvafiq Sərəncamı ilə yaradılmış Dövlət Komissiyasının Azərbaycan Respublikası Baş Nazirinin rəhbərliyi altında təşkil olunmuş fəaliyyəti nəticəsində qısa müddət ərzində ümumilikdə 11 şəhər və rayon ərazisində 10000-dən artıq obyektə baxışlar keçirilmiş, qiymətləndirmə və təmir-tikintinin ilkin planlaşdırılması işləri aparılmışdır.
Azərbaycan Respublikası Baş Nazirinin 14 yanvar 2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə zərər vurulmuş obyektlərin tam bərpası və təmir-tikinti işlərinin həyata keçirilməsi üçün yaşayış evlərinin və obyektlərin tikintisi üzrə sifarişçi funksiyaları, habelə inşa prosesində həyata keçiriləcək işlərin təşkili və əlaqələndirilməsi Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinə həvalə edilmişdir.
Bu tapşırığın yerinə yetirilməsi məqsədilə Komitə tərəfindən qısa müddət ərzində zəruri hazırlıq işləri aparılmış, iş həcmləri dəqiqləşdirilərək ərazilər üzrə qruplaşdırılmışdır, ziyan dəymiş hər bir şəhər və rayon ərazisində təmir-tikinti işlərinə start verilmişdir. Belə ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin təcavüzü nəticəsində dəymiş ziyanın aradan qaldırılması üzrə işlərə Gəncə, Mingəçevir, Tərtər və Naftalan şəhərlərində, habelə Füzuli, Cəbrayıl, Goranboy, Ağdam, Ağcabədi, Beyləqan və Bərdə rayonları ərazisində paralel olaraq başlanılmışdır.
Dəymiş ziyanın aradan qaldırılması məqsədilə təmiri və ya yenidənqurulması təşkil olunacaq obyektlərin əksəriyyətini qismən zədələnmiş və ya tamamilə dağıdılmış fərdi yaşayış evləri təşkil edir. Bununla yanaşı, ziyan dəymiş tikililər sırasında çoxmənzilli binalar, sosial və sahibkarlıq obyektləri də var.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi əhaliyə dəymiş ziyanın aradan qaldırılması ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin verdiyi tapşırıqları rəhbər tutaraq, insanların mümkün olan ən qısa müddət ərzində doğma şəhər və qəsəbələrində əvvəlki həyata qayıtması, rahat və təhlükəsiz yaşayış və iş şəraitinin təmin olunması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər yerinə yetirəcək, bunun üçün bütün zəruri resurslarını səfərbər edəcəkdir.

• Works have started to eliminate the damage caused to the real estate of the civilian population as...
Works have started to eliminate the damage caused to the real estate of the civilian population as a result of the Armenian aggression
The State Committee started restoration works in 11 cities and regions.
Number of cities and regions were fired from artillery and ballistic missiles, crimes against humanity were committed, civilians were brutally killed, civilian objects, private houses and infrastructure suffered greatly as a result of the treacherous attacks by the armed forces of Armenia during the counter-offensive operations launched on September 27, 2020 under the leadership of the Supreme Commander of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.  State Commission was established to assess and eliminate the damage caused by order of President Ilham Aliyev dated November 6, 2020,
As a result of the activities organized under the Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, in a short period, more than 10,000 facilities were inspected in 11 cities and districts, assessment and preliminary planning of repair and construction were carried out.
By order of the Prime Minister of the Republic of Azerbaijan dated January 14, 2021, The State Committee for Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan has been entrusted with the functions of the customer for the construction of residential houses and facilities for the full restoration and repair and construction of damaged facilities, as well as the organization and coordination of work to be carried out during the construction process.
To fulfill this instruction, the State Committee carried out the necessary preparatory works in the shortest possible time, clarified and grouped the scope of work by territories, and started repair and construction works on the territory of each affected city and district. Thus, works to eliminate the inflicted as a result of the aggression of the Armenian armed started simultaneously in Ganja, Mingachevir, Terter and Naftalan, as well as in the territories of Fizuli, Jebrail, Goranboy, Agdam, Agjabedin, Beylagan and Barda regions.
Most of the facilities to be repaired or reconstructed in order to eliminate the damage are partially damaged or completely destroyed individual houses. Along with this, among the damaged buildings there are also apartment buildings, social facilities and business facilities.
The State Committee for Urban Planning and Architecture, guided by the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan in connection with the elimination of the damage caused to the population, will take urgent measures to provide people with comfortable and safe housing and working conditions as soon as possible, and will mobilize all resources in this direction.