Füzuli şəhərində çoxmənzilli yaşayış məhəlləsinin təməli qoyuldu
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva oktyabrın 17-də Füzuli şəhərində salınacaq çoxmənzilli yaşayış məhəlləsinin təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma yeni yaşayış məhəlləsi barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, 17,8 hektar ərazini əhatə edəcək yaşayış məhəlləsi mərhələli şəkildə tikilib istifadəyə veriləcək. İlk mərhələdə 1, 2, 3 və 4 otaqlı mənzillərdən ibarət 65 mənzilli 4-5 mərtəbəli yaşayış binaları inşa ediləcək. Məhəllədə çoxfunksiyalı binalar da olacaq. Ümumilikdə məhəllədə 2860 nəfərin yaşaması nəzərdə tutulur.
Həyət tipli plan quruluşlarına malik yaşayış məhəlləsinin inşasında ənənəviliklə müasirlik vəhdət təşkil edəcək. Bu kompleks şəhərin gələcək memarlıq simasının müəyyənləşməsinə təkan verəcək.
Məhəllədə, həmçinin iş mərkəzlərinin, ticarət, ictimai iaşə, mədəniyyət və məişət-kommunal obyektlərinin yerləşməsi nəzərdə tutulur. Ərazi yaşıllıq sahələri ilə əhatə olunacaq, hovuzlar və fəvvarələr quraşdırılacaq, velosiped yolları salınacaq. Yaradılacaq şərait doğma yurdlarına qayıdacaq rayon sakinləri üçün rahat şəhər mühitinin təşkilində mühüm rol oynayacaq.

Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии закладки фундамента многоквартирного жилого комплекса, который будет построен в городе Физули
17 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии закладки фундамента многоквартирного жилого комплекса, который будет построен в городе Физули.
Глава государства и первая леди были проинформированы о новом жилом квартале.
Было сообщено, что жилой квартал, территория которого охватит 17,8 гектара, будет построен и сдан в эксплуатацию поэтапно. На первом этапе будут построены 4-5-этажные жилые дома на 65 квартир, состоящих из 1, 2, 3 и 4-х комнат. В квартале также будут многофункциональные здания. Предусматривается, что в квартале будут проживать 2860 человек.
В строительстве жилого квартала с дворовой планировкой традиционность и современность составят единство. Этот комплекс даст толчок определению будущего архитектурного облика города.
В квартале также разместятся бизнес-центры, объекты торговли, общественного питания, культурные и коммунально-бытовые объекты. Территория будет окружена озеленительными полосами, будут построены бассейны и фонтаны, проложены велосипедные дорожки. Строительство квартала сыграет важную роль в создании комфортной городской среды для жителей района, которые вернутся в родные края.