İnşaat obyektlərinin tikintisinə və istismarına icazələrin verilməsi sahəsində aparılan islahatlar mövzusunda onlayn görüş keçirilib
Tikintiyə və istismara elektron icazələr sistemi ictimai birliklər və biznes assosiasiyalarının nümayəndələrinə onlayn seminarda təqdim edildi.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin tikintiyə və istismara icazələrin verilməsi üzrə elektron sisteminin üstünlükləri növbəti onlayn seminarda bu dəfə ictimai birliklər və biznes assosiyasiyalarının nümayəndələri üçün nümayiş olundu, şəhərsalma proseslərinə dair suallar cavablandırıldı və təkliflər müzakirə olundu. Komitənin İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi ilə birgə təşkil etdiyi vebinar iştirakçılarına tikinti obyektlərinin tikintisi və istismarına icazələrin verilməsi sahəsində yeniliklər, islahatların üstünlüklərinin mahiyyəti və yaratdığı imkanlar, həmçinin “Bir pəncərə” elektron sisteminin artıq yenilənmiş funksionallığı və yaxın gələcəkdə daha çox xidmətləri əhatə etmək məqsədilə planlaşdırılan təkmilləşdirilməsi barədə ətraflı məlumat verildi.
Təşkilatçılarla yanaşı, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Səhiyyə Nazirliyi, “Azərişıq” ASC və “Azərsu” ASC kimi dövlət qurumlarının əməkdaşlarının da qatıldığı bu vebinar çərçivəsində “Bir pəncərə” sisteminin funksionallığı və icazə proseduru mərhələlərlə iştirakçılara əyani şəkildə təqdim olundu. Bildirildi ki, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən istifadəyə verilən “Bir pəncərə” elektron müraciət sistemi şəffaflığı və istifadədə rahatlığı sayəsində inşaat obyektlərinin tikintisinə və istismarına icazənin alınması prosedurunu əhəmiyyətli dərəcədə asanlaşdırmaqla məmur-sahibkar ünsiyyətini minimuma endirərək iş adamlarının əlavə vaxt itkisinin qarşısını almağa imkan yaratmışdır. Qeyd edildi ki, sistemin təkmilləşdirilməsi məqsədilə yeni xidmət növlərinin əlavə olunması istiqamətində işlər davam etdirilir və artıq portal vasitəsi ilə bütün növ obyektlərin tikintisinə icazələrin alınması da mümkün olub. Vebinar çərçivəsində “Bir pəncərə” sisteminin hər bir funkisonal bölməsi nümayiş olundu, istifadəçinin elektron kabineti vasitəsilə test müraciətin bütün mərhələləri, o cümlədən tikinti layihəsinin elektron qaydada portala yüklənməsindən başlayaraq aidiyyəti dövlət qurumlarının rəylərinin elektron qaydada toplanması və nəticədə elektron icazənin alınmasınadək bütün proses təqdim olundu, ictimai birliklər və biznes assosiyasiyalarının nümayəndələrinin səsləndirdiyi təkliflər dinlənilərək qeydə alındı, sualları cavablandırıldı.

An online meeting was held on reforms in the field of issuing permits for construction and operation of construction facilities
The system of electronic permits for construction and exploitation was presented to representatives of public associations and business associations in an online seminar.
The advantages of the electronic system of the State Committee for Urban Planning and Architecture for issuing permits for construction and operation were demonstrated at the next online seminar for representatives of public associations and business associations, the questions about urban planning processes were answered and the proposals were discussed. The webinar, organized by the Committee in cooperation with the Center for Economic Reforms Analysis and Communication, aims to cover innovations in the construction and exploitation of construction sites, the nature, and benefits of the reforms, as well as the updated functionality of the One-stop-shop and more services soon. Detailed information on the improvement was given.
Along with the organizers, the webinar was attended by employees of the Ministry of Emergency Situations, the Ministry of Ecology and Natural Resources, the Ministry of Health, Azerishig OJSC and Azersu OJSC. It was noted that the ""One-stop-shop" electronic system, launched by the State Committee for Urban Planning and Architecture, significantly simplifies the procedure for obtaining permits for construction and exploitation of construction facilities, minimizing official-entrepreneurial communication, and preventing additional time loss of business. It was noted that the work is underway to add new types of services to improve the system, and it has already been possible to obtain permits for the construction of all types of facilities through the portal. During the webinar, each functional section of the "One-stop-shop" system was demonstrated, all stages of the test application through the user's e-cabinet, including the electronic download of the construction project to the portal and the collection of opinions of relevant government agencies, were presented. The proposals voiced by the representatives of unions and business associations were listened to and recorded, and questions were answered.