Komitə sədri Anar Quliyev inşaatçıları peşə bayramı münasibətilə təbrik edib
Sizin əzmkarlığınız və peşəkarlığınız sayəsində müstəqil dövlətimizin suveren ərazisinin hər bölgəsində davamlı inkişaf təmin edilir, müasir şəhərlərimiz formalaşır, daha sağlam, daha dayanıqlı yaşayış mühitləri yaradılır.
Tikinti sektoru hər ölkənin iqtisadi və sosial inkişafının əsasını təşkil edir.  Dünyanın bir çox yerində olduğu kimi, Azərbaycanda da tikinti sənayesi uzun illərdir iqtisadi inkişafın təməl daşlarından olmaqla yeni iş yerlərinin yaradılmasında və əhalinin həyat keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasında əhəmiyyətli rol oynamaqdadır. Təkcə 2024-cü ilin göstəricilərinə əsasən tikinti sektorunun Ümumi Daxili Məhsulda payı 6,7% təşkil etmişdir ki, bu da 2023-cü illə müqayisədə 0,5% çoxdur.
“Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda həyata keçirilən sürətli, sistemli və planlı şəhərsalma layihələrinə nəzər salmaq kifayətdir ki, inşaatçıların şəhərlərimizin inkişafı və insanların həyat keyfiyyətinin yüksəlməsində əvəzsiz xidmətlərinə lazımi dəyəri verə bilək. Sözsüz ki, orada çalışan hər bir inşaatçı bu layihələrin icrasında yüksək peşəkarlığını, bilik və bacarığını ortaya qoyaraq, xalqımızın tarixi qələbəsini simvolizə edən bərpa-quruculuq prosesinə öz layiqli töhfələrini verir.
Hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında gerçəkləşən bu proqram nəticəsində işğaldan azad olunan ərazilərimiz 30 ildən sonra yenidən doğma sakinlərinin nəfəsi ilə isinir. Artıq minlərlə soydaşımız əzəli və əbədi yurdlarında məskunlaşır, yeni və rahat evlərində həyatına davam edir.
Qürurla demək olar ki, bu gün bütün yaşayış məntəqələrinin müasirləşdirilməsi, əlverişli infrastrukturun yaradılması və innovativ şəhərsalma həllərinin tətbiqi sahəsində inşaatçılarımızın ortaya qoyduğu nəticələr tikinti sektorunun dayanıqlı gələcəyi ilə bağlı böyük nikbinlik yaradır.
Hörmətli həmkarlar!
Azərbaycan inşaatının və memarlığının zəngin çoxəsrlik ənənələrini günümüzün yenilənən tələblərinə uyğun yaşatdığınıza görə hər birinizə təşəkkür edir, Sizə möhkəm can sağlığı, işlərinizdə müvəffəqiyyətlər arzulayıram. Gələcəkdə də bu yolda birgə səylərlə davamlı uğurlara imza atacağımıza əminəm!

Председатель Комитета Анар Гулиев направил поздравление в адрес строителей по случаю их профессионального праздника
Благодаря Вашему упорству и профессионализму на всей суверенной территории нашего независимого государства обеспечивается устойчивое развитие, формируются современные города, создаётся более комфортная, безопасная и экологичная среда для жизни.
Строительный сектор занимает ключевое место в экономическом и социальном развитии любой страны. Как и во многих других уголках мира, в Азербайджане строительство на протяжении многих лет играет важнейшую роль в создании новых рабочих мест, улучшении качества жизни населения и обеспечении стабильного экономического роста. Только по итогам 2024 года доля строительной отрасли в валовом внутреннем продукте составила 6,7%, что на 0,5% больше по сравнению с 2023 годом.
Достаточно лишь взглянуть на масштабные, последовательные и тщательно спланированные градостроительные проекты, реализуемые в Карабахе и Восточном Зангезуре в рамках программы «Великое возвращение», чтобы по достоинству оценить неоценимый вклад строителей в развитие наших городов и улучшение качества жизни граждан. Каждый специалист, задействованный в этих проектах, демонстрирует высокий профессионализм, знания и мастерство, внося достойный вклад в процесс восстановления и созидания, символизирующий историческую победу нашего народа.
Благодаря успешной реализации этой программы под руководством Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, освобождённые от оккупации земли спустя 30 лет вновь оживают дыханием родных жителей. Уже тысячи наших соотечественников возвращаются на свои исконные земли и продолжают жизнь в новых, удобных и современных домах.
С гордостью можно отметить, что достижения наших строителей в деле модернизации населённых пунктов, создании надёжной инфраструктуры и внедрении инновационных градостроительных решений вселяют уверенность в устойчивом будущем строительной отрасли.
Уважаемые коллеги!
Благодарю каждого из Вас за сохранение и развитие богатых многовековых традиций азербайджанской архитектуры и строительства, которые вы успешно адаптируете к современным требованиям. Желаю вам крепкого здоровья, профессиональных успехов и новых достижений. Уверен, что и в дальнейшем мы добьёмся значительных результатов благодаря нашим совместным усилиям!