• Komitəsinin təşəbbüsü və dəstəyi ilə 10 aprel – İnşaatçılar Günü ərəfəsində tikintidə rəqəmsallaşd...
Komitəsinin təşəbbüsü və dəstəyi ilə 10 aprel – İnşaatçılar Günü ərəfəsində tikintidə rəqəmsallaşdırma – BİM texnologiyalarına həsr olunmuş beynəlxalq konfrans keçirilib
9 aprel tarixində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin dəstəyi və “AZEL Systems” şirkətinin təşkilatçılığı ilə onlayn formatda “BİM texnologioyaları – Layihələndirmə və Tikintidə Rəqəmsallaşdırma” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib. Konfrans Azərbaycanda hər il 10 aprel tarixində geniş qeyd olunan İnşaatçılar Gününə həsr olundu.
Bu onlayn tədbirin əsas məqsədi mülki və sənaye obyektlərin layihələndirilməsi və tikintisinin keyfiyyət və səmərəliliyini artıran yeni BİM texnologiyalarının xüsusiyyətləri və tətbiqi ilə bağlı məlumatlandırılma və təcrübə mübadiləsidir. Konfransda özəl və dövlət layihələndirmə büro və institutları, memarlıq və inşaat şirkətləri, informasiya texnologiyaları, layihələrin idarəolunması və digər sahələrdə ixtisaslaşan təşkilatların nümayəndələri iştirak etdi.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev konfrans iştirakçılarını qarşıdan gələn İnşaatçılar Günü münasibətilə təbrik edərək xüsusi vurğuladı ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tikinti sektorunun inkişafına ayırdığı xüsusi diqqət sayəsində son dövrdə bu sahədə köklü islahatlar aparılmış, ölkədə memarlıq fəaliyyətinin və şəhərsalma proseslərinin planlı və sistemli təşkili, aparıcı dünya standartlarının və müasir texnologiyaların tətbiqi istiqamətində əhəmiyyətli irəliləyişə nail olunmuşdur. O, bildirdi ki, eyni zamanda, dövlət başçısının tapşırıqlarına uyğun olaraq, son bir neçə il ərzində Komitə tərəfindən tikintidə layihələndirmə və icazə prosedurlarının rəqamsallaşdırılması aparılmış, bütün ölkə ərazisini əhatə edən “Bir pəncərə” elektron sistemi hazırlanaraq istifadəyə verilmişdir.
“Şəhərsalma fəaliyyətinin rəqəmsallaşdırılması sahəsində aparıcı dünya təcrübəsinin öyrənilməsi və ölkədə tətbiqi Komitənin müəyyən etdiyi prioritet vəzifələrdəndir. Qlobal miqyasda baş verən rəqəmsal transformasiya – müasir şəhərlərin yaradılması və inkişafı modelinin qaçılmaz dəyişikliyini nəzərdə tutur. Dövrümüzün tələbi – yaşayış səviyyəsinin və həyat keyfiyyətinin, fəaliyyət və xidmətlərin, ərazilərin rəqabət qabiliyyətinin yüksəldilməsinə artan tələbatı qarşılamaqdır. Şəhər mühitinin yaradılmasında müasir yüksək texnologiyalara əsaslanan yeni yanaşmalar dövlət şəhərsalma siyasətinin ayrılmaz bir hissəsidir. Müasir İKT-nin tətbiqi ilk növbədə şəhər mühitinin planlaşdırılması və yaradılmasından başlayaraq şəhər təsərrüfatının idarə olunmasına qədər sahələri əhatə etməldir”, - deyə Komitə sədri vurğuladı.
O, həmçinin qeyd etdi ki, artıq bir sıra Azərbaycan şirkətləri layihələndirmədə yeni texnologiyaların mənimsənilməsi və tətbiqi sahəsində vacib uğurlara nail olublar. İnşaat layihələrində informasiyanın modelləşdirməsi bütün sistemin 3D-modelini yaratmağa imkan verir, bunun sayəsində isə layihəçi və podratçılar ənənəvi iki ölçülü cizgilərlə müqayisədə son nəticənin daha bütöv mənzərəsini əldə edirlər, bu da öz növbəsində vaxt itkisinin qarşısını alır, keyfiyyəti artırır. Anar Quliyev qeyd etdi ki, inşaat sektorunun uzunmüddətli artım dinamikası fonunda rəqəmsal texnologiyaların istifadəsi önəmli rol oynayır və gələcəkdə də təşkil olunacaq bu kimi tədbirlər BİM texnologiyalarının Azərbaycanda daha da dərindən öyrənilməsinə və geniş tətbiqinə şərait yaradacaq.
Tədbirdə çıxış edən “AZEL Systems” şirkətinin baş direktoru İqor Yakovenko məlumat verdi ki, təmsil etdiyi qurum 2013-cü ildən fəaliyyət göstərərək bu gün sənaye obyektlərinin layihələndirilməsi və tikintisinin avtomatlaşdırılması sistemlərinin tətbiqi və rəqamsallaşdırma sahəsində sistem inteqratoru kimi Cənubi Qafqaz ölkələrində liderə çevrilmişdir. O, həmçinin əlavə etdi ki, bu konfransı, iştirakçılara tikintidə rəqəmsallaşdırma sahəsində qabaqcıl dünya texnologiyalarının və innovativ həllərin istehsalçıları ilə birbaşa əlaqə yaratmaq, təcrübə mübadiləsi aparmaq imkanı sayəsində Azərbaycanda inşaat sektorunun inkişafına yeni təkan verə biləcək təşəbbüs kimi qiymətləndirir. Şirkət rəhbəri, onu da vurğuladı ki, BİM layihələrində məhz rəsmi və lisenziyalı məhsulların istifadəsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir və layihələndirmə zamanı modellərin dağılma riskini azaldır və inşaat prosesinin sürətləndirilməsinə xidmət edir.
Daha sonra tədbirin təşkilati partnyorları qismində çıxış etmiş, BİM texnologiyaları üzrə həllərin istehsalında dünya liderləri olan “Autodesk” (ABŞ), “Trimble Tekla (ABŞ)”, “Hexagon Intergraph” (İsveç) və “Bentley  Systems” (ABŞ) şirkətlərinin təmsilçiləri müvafiq proqram təminatlarının imkanları və bu sahədə qlobal trendlər barədə təqdimatlarla çıxış etdi, habelə “SOCAR Foster-Wheeler Engineering”, “PMD Projects” və “BİMD” yerli şirkətlərinin rəhbərləri BİM texnologiyalarının Azərbaycanda tətbiqi təcrübəsi ilə bölüşdü.
Konfrans çərçivəsində mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı, bu sahədə perspektivlər və inkişaf istiqamətləri ətrafında müzakirələr təşkil olundu.

• With the initiative and support of the Committee, an international conference on digitalization in...
With the initiative and support of the Committee, an international conference on digitalization in construction - BIM technologies was held on the eve of April 10 - Builders' Day
"BIM - Digitalization in Design and Industry" online conference, organized by AZEL Systems company with the organizational support of the State Committee for Urban Planning and Architecture of Azerbaijan was held on April 9th, 2021.
The conference was dedicated to the Builder's Day which is celebrated in Azerbaijan annually on April 10th.
The Department of General Questions and Public Relations of the State Committee for Urban Planning and Architecture informed "AZƏRTAC", that the main aim of conference was providing information to participants about specifications and implementation of new BIM technologies, that increase quality and efficiency of design and construction of facilities in the industrial and civil sectors.
Committee Chairman Anar Guliyev congratulated the participants with the upcoming Builder's Day. He noted that, thanks to the special attention paid
by President İlham Aliyev to the development of the construction sector, sweeping reforms have been carried out in this area. Additionally, significant progress has been achieved in planned and systematic organization of architectural and urban planning processes and in implementation of the of the leading world standards and modern technologies.
A. Guliyev noted that in accordance with President's decree, for the last few years, the committee has digitalized the design and permit issuing procedures for construction. Committee also prepared and implemented "Single Window" electronic system which covers the entire country.
"Learning and implementing the best world practices in the area of digitalization of urban planning is one of main priorities of the committee. The digital transformation taking place on global scale, makes unavoidable the changes in planning and development of modern cities. The main requirement today is to satisfy the growing demand for higher living standards and life quality, for activities and services and for competitiveness of territories. New approaches (based on latest technologies) to the creation of urban environment, are essential part of state urban planning policy. Use of modern technology solutions should cover areas ranging from planning and creation of urban environment to the management of urban economy" - Said the committee Chairman.
He also noted that several Azerbaijani companies have already achieved success in the development and implementation of modern technologies in design process. Modelling information in industrial projects allows companies to create a 3D-model of the entire system. Unlike the traditional 2D-models, this allows designers and constructors to get more information about final project, which prevents time loss and increases quality.
Anar Guliyev said, that use of digitalization technologies played an important role in the long-term dynamic growth of the construction sector. He noted that similar events will be held in future and will create conditions for further studying and implementation of BIM - technologies in Azerbaijan.
General Director of AZEL Systems Igor Yakovenko said that his company was established in 2013, and has become a leading systems integrator in South Caucasus region in the area of digitalization of design and construction of industrial facilities.
I. Yakovenko, added that he views conference as an opportunity to create a direct contact with world leading software developers for construction digitalization. This in turn can give a new impulse to the development of construction sector in Azerbaijan,
Igor Yakovenko also noted that using only official and licensed software in BIM projects is very important. This guarantees the stability of the model and increases the speed of design process.
Next, partners of conference- world leaders in development of solutions for BIM-technologies - companies AUTODESK(USA), Trimble Tekla (USA), Hexagon Intergraph (Sweden) and Bentley Systems (USA) gave presentations about specific software resources and spoke about global trends in BIM. Additionally, the representatives of local companies "SOCAR Foster-Wheeler Engineering, PMD Projects and "BIMD", shared their experience in implementation of BIM-technologies in Azerbaijan.
During the conference participants exchanged views and discussed future prospects and development direction of this area. Among those attending the conference were the representatives of private and state design bureaus and institutes, architectural; construction; IT and project management companies.