MDB ölkələrinin Tikinti Fəaliyyətində Əməkdaşlığı üzrə Hökumətlərarası Şurasının 41-ci iclası keçirilib
Şuranın növbəti 42-ci iclasına ölkəmiz ev sahibliyi edəcək.
Müstəqil Dövlətlər Birliyinin (MDB) Tikinti Fəaliyyətində Əməkdaşlığı üzrə Hökumətlərarası Şurasının növbəti 41-ci iclası, hazırda Şuraya sədrlik edən Rusiya Federasiyasının Tikinti və Mənzil-Kommunal Xidmətlər Nazirliyi tərəfindən 23 aprel tarixində videokonfrans formatında təşkil edilib. Tədbirdə Azərbaycan Respublikası adından Şuraya üzv olan Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin heyəti iştirak edib.
İclasda şəhərsalma siyasətinin əsas istiqamətləri, inşaat materialları sənayesinin inkişafı, tikintidə enerjiyə qənaət və bərpaolunan enerji mənbələrindən istifadə, tikintinin planlaşdırılması və təşkili ilə bağlı norma və qaydaları, şəhərsalma və memarlıq sahələrində aktual problemlər və onların həlli yolları müzakirə edilib, habelə şəhər infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi, layihələndirmədə müasir texnologiyaların tətbiqi və digər birgə həyata keçirilə biləcək fəaliyyət istiqamətləri ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, müvafiq qərarlar verilib. Həmçinin videokonfransda Şuranın Katibliyinin 2016-2020-ci illər üzrə fəaliyyəti haqqında hesabat üzv ölkələrinin nümayəndələrinin diqqətinə çatdırılıb.
Şuranın 40-cı iclasında MDB-yə üzv-dövlətlər tərəfindən müştərək qəbul edilmiş qərara və tədbirlər planına əsasən 2021-ci il “Memarlıq və şəhərsalma ili” kimi qeyd olunur. İclas çərçivəsində təsdiq olunmuş tədbirlər planı ətraflı müzakirə olunub və 29 aprel tarixində “MDB məkanında şəhərsalma sahəsində nailiyyətlər, problemlər və mövcud trendlər” mövzusunda elmi-praktiki konfransın Bakı şəhərində keçiriləcəyi üzv dövlətlərin nümayəndələrinin diqqətinə bir daha çatdırılıb. Bununla yanaşı, ölkəmizdə bu ilin sonunadək “MDB ölkələri üzrə gənc memarların iştirakı ilə memarlıq və şəhərsalma müsabiqəsi”nin də keçirilməsi planlaşdırılır. Eyni zamanda, Plana əsasən Tikinti Fəaliyyətində Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Şuranın növbəti 42-ci iclası Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədrliyi ilə ölkəmizdə keçiriləcəyi iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
MDB-nin üzv-dövlətlərinin Tikinti Fəaliyyətində Əməkdaşlığı üzrə Hökumətlərarası Şura Birliyə daxil olan ölkələrdə inşaat sektorunun dayanıqlı inkişafının təmin olunması və tikinti sahəsində razılaşdırılmış siyasətin formalaşdırılması üçün aidiyyəti qurumların əlaqələndirilmiş fəaliyyətinin təşkili məqsədilə 1994-cü ildə yaradılıb və Azərbaycan Respublikasını sözügedən Şurada Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi təmsil edir. Şuranın fəaliyyəti əsasən tikinti sahəsində əməkaşlığın inkişaf etdirilməsini, o cümlədən tikintidə mühəndis tədqiqatlarının aparılması, layihələndirmə, memarlıq fəaliyyəti, şəhərsalma sənədlərinin işlənməsi, inşaat materiallarının istehsalı, müxtəlif tikinti avadanlığının istehsalı, tikintinin təşkili və s. bu kimi istiqamətləri əhatə edir.

Состоялось 41-е заседание Межправительственного Совета по Сотрудничеству стран СНГ в Строительной Деятельности
Очередную 42-ю сессию Совета примет наша страна.
Очередное 41-е заседание Межправительственного Совета по Сотрудничеству в Строительной Деятельности Содружества Независимых Государств (СНГ) было организовано Министерством строительства и жилищно-коммунального хозяйства Российской Федерации 23 апреля в формате видеоконференции. От имени Азербайджанской Республики в мероприятии приняла участие делегация Государственного Комитета Градостроительства и Архитектуры.
На заседании обсуждались основные направления градостроительной политики, развитие промышленности строительных материалов, энергосбережение в строительстве и использование возобновляемых источников энергии, нормы и правила, связанные с планированием и организацией строительства, актуальные проблемы и пути их решения в градостроительной и архитектурной сферах, а также были проведены широкие обсуждения вокруг совершенствования городской инфраструктуры, применения современных технологий в проектировании и других совместно осуществляемых проектов. Также на видеоконференции был доведен до сведения представителей государств-членов отчет о деятельности Секретариата Совета за 2016–2020 годы.
На 40-м заседании совета, согласно совместно принятому решению и плану мероприятий государств-членов СНГ, 2021 год отмечается как «Год Архитектуры и Градостроительства». План мероприятий, утвержденный в рамках заседания, был подробно обсужден и еще раз доведен до сведения представителей государств-членов, что 29 апреля в Баку состоится научно-практическая конференция на тему «Достижения, проблемы и текущие тренды в области градостроительства на пространстве СНГ». Кроме того, до конца этого года в нашей стране планируется проведение «Архитектурно-градостроительного конкурса с участием молодых архитекторов стран СНГ». В то же время, согласно плану, очередное 42-е заседание Межправительственного Совета по Сотрудничеству в Строительной Деятельности под председательством Государственного Комитета Градостроительства и Архитектуры Азербайджанской Республики будет проведено в нашей стране.
Межправительственный Совет по Сотрудничеству государств-членов СНГ в Строительной Деятельности был создан в 1994 году с целью организации скоординированной деятельности соответствующих структур для обеспечения устойчивого развития строительного сектора в государствах-членах Содружества и формирования согласованной политики в сфере строительства, Азербайджанскую Республику в данном совете представляет Государственный Комитет по Градостроительству и Архитектуре. Деятельность совета в основном направлена на развитие заработной платы в строительстве, включая в себя такие направления как проведение инженерных изысканий в строительстве, проектирование, архитектурную деятельность, разработку градостроительной документации, производство строительных материалов, производство различного строительного оборудования, организацию строительства и т. д.