MDB ölkələrinin Tikinti Fəaliyyətində Əməkdaşlığı üzrə Hökumətlərarası Şurasının 41-ci iclası keçirilib
Şuranın növbəti 42-ci iclasına ölkəmiz ev sahibliyi edəcək.
Müstəqil Dövlətlər Birliyinin (MDB) Tikinti Fəaliyyətində Əməkdaşlığı üzrə Hökumətlərarası Şurasının növbəti 41-ci iclası, hazırda Şuraya sədrlik edən Rusiya Federasiyasının Tikinti və Mənzil-Kommunal Xidmətlər Nazirliyi tərəfindən 23 aprel tarixində videokonfrans formatında təşkil edilib. Tədbirdə Azərbaycan Respublikası adından Şuraya üzv olan Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin heyəti iştirak edib.
İclasda şəhərsalma siyasətinin əsas istiqamətləri, inşaat materialları sənayesinin inkişafı, tikintidə enerjiyə qənaət və bərpaolunan enerji mənbələrindən istifadə, tikintinin planlaşdırılması və təşkili ilə bağlı norma və qaydaları, şəhərsalma və memarlıq sahələrində aktual problemlər və onların həlli yolları müzakirə edilib, habelə şəhər infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi, layihələndirmədə müasir texnologiyaların tətbiqi və digər birgə həyata keçirilə biləcək fəaliyyət istiqamətləri ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, müvafiq qərarlar verilib. Həmçinin videokonfransda Şuranın Katibliyinin 2016-2020-ci illər üzrə fəaliyyəti haqqında hesabat üzv ölkələrinin nümayəndələrinin diqqətinə çatdırılıb.
Şuranın 40-cı iclasında MDB-yə üzv-dövlətlər tərəfindən müştərək qəbul edilmiş qərara və tədbirlər planına əsasən 2021-ci il “Memarlıq və şəhərsalma ili” kimi qeyd olunur. İclas çərçivəsində təsdiq olunmuş tədbirlər planı ətraflı müzakirə olunub və 29 aprel tarixində “MDB məkanında şəhərsalma sahəsində nailiyyətlər, problemlər və mövcud trendlər” mövzusunda elmi-praktiki konfransın Bakı şəhərində keçiriləcəyi üzv dövlətlərin nümayəndələrinin diqqətinə bir daha çatdırılıb. Bununla yanaşı, ölkəmizdə bu ilin sonunadək “MDB ölkələri üzrə gənc memarların iştirakı ilə memarlıq və şəhərsalma müsabiqəsi”nin də keçirilməsi planlaşdırılır. Eyni zamanda, Plana əsasən Tikinti Fəaliyyətində Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Şuranın növbəti 42-ci iclası Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədrliyi ilə ölkəmizdə keçiriləcəyi iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
MDB-nin üzv-dövlətlərinin Tikinti Fəaliyyətində Əməkdaşlığı üzrə Hökumətlərarası Şura Birliyə daxil olan ölkələrdə inşaat sektorunun dayanıqlı inkişafının təmin olunması və tikinti sahəsində razılaşdırılmış siyasətin formalaşdırılması üçün aidiyyəti qurumların əlaqələndirilmiş fəaliyyətinin təşkili məqsədilə 1994-cü ildə yaradılıb və Azərbaycan Respublikasını sözügedən Şurada Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi təmsil edir. Şuranın fəaliyyəti əsasən tikinti sahəsində əməkaşlığın inkişaf etdirilməsini, o cümlədən tikintidə mühəndis tədqiqatlarının aparılması, layihələndirmə, memarlıq fəaliyyəti, şəhərsalma sənədlərinin işlənməsi, inşaat materiallarının istehsalı, müxtəlif tikinti avadanlığının istehsalı, tikintinin təşkili və s. bu kimi istiqamətləri əhatə edir.

41st meeting of the Intergovernmental Council for Cooperation in Construction Activities of the CIS countries
Our country will host the next 42nd meeting of the Council.
The next 41st meeting of the Intergovernmental Council for Cooperation in Construction Activities of the Commonwealth of Independent States (CIS) was organized by the Ministry of Construction and Housing and Communal Services of the Russian Federation on April 23 in a video conference. The event was attended by the staff of the State Committee on Urban Planning and Architecture, a member of the Council on behalf of the Republic of Azerbaijan.
The meeting discussed the main directions of urban policy, development of the construction materials industry, energy saving and use of renewable energy sources in construction, norms and rules related to construction planning and organization, current problems in urban planning and architecture and their solutions, as well as extensive discussions were held on the improvement of urban infrastructure, the application of modern technologies in design and other areas of joint activity, relevant decisions were made. The report on the activities of the Secretariat of the Council for 2016-2020 was also presented to the representatives of member countries during the video conference.
According to the decision and action plan adopted jointly by the CIS member states at the 40th meeting of the Council, 2021 is celebrated as the "Year of Architecture and Urban Planning". The action plan approved at the meeting was discussed in detail and once again brought to the attention of representatives of member states, where a scientific-practical conference on "Achievements, problems and current trends in urban planning in the CIS" will be held in Baku on April 29. In addition, it is planned to hold an "Architecture and Urban Planning Competition with the participation of young architects from the CIS countries" in our country by the end of this year. At the same time, it was brought to the attention of the participants that the next 42nd meeting of the Intergovernmental Council for Cooperation in Construction Activities under the Plan, chaired by the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, will be held in our country.
The Intergovernmental Council for Cooperation in Construction Activities of the CIS Member States was established in 1994 to ensure the sustainable development of the construction sector in the countries entered the Union and to coordinate the activities of relevant agencies to form an agreed policy in the field of construction and the Republic of Azerbaijan is represented on the Council by the State Committee on Urban Planning and Architecture. The activities of the Council mainly cover the development of cooperation in the field of construction, including engineering research in construction, design, architectural activities, development of urban planning documents, production of construction materials, production of various construction equipment, construction organization etc.