• Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Füzulidə yaradılacaq Mərkəzi Şəhər Parkın...
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Füzulidə yaradılacaq Mərkəzi Şəhər Parkında ağac əkiblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva oktyabrın 17-də Füzulidə yaradılacaq Mərkəzi Şəhər Parkında ağac əkiblər.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev dövlətimizin başçısına və birinci xanıma yaradılacaq yeni park barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, burada şəhər sakinləri və qonaqlar üçün 21 hektarlıq böyük meşə parkı salınacaq. Ərazidə 5000-dən çox Eldar şamı, həmişəyaşıl sərv, zeytun, Şərq çinarı, ağcaqayın və digər növ ağaclar əkiləcək. Bununla yanaşı, sakinlərin asudə vaxtının maraqlı təşkili məqsədilə istirahət guşələri, müxtəlif tədbirlər üçün amfiteatr zonası, kempinq və istirahət yerləri, uşaq və gənclərin yaş qruplarına uyğun əyləncə zonaları, ekstrim velosiped sahəsi və digər guşələr yaradılacaq.
Parkda salınacaq su hövzəsi kafe və restoranlarda dincələn sakinlər üçün fərqli mənzərə yaradacaq. Ərazidə 8,2 kilometr uzunluğunda velosiped və 7,5 kilometr uzunluğunda piyada yollarının salınması planlaşdırılıb.

Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посадили деревья в Центральном городском парке в Физули
17 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посадили деревья в Центральном городском парке, который будет создан в Физули.
Председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев проинформировал главу государства и первую леди о новом парке.
Было отмечено, что для жителей и гостей города здесь будет заложен большой лесопарк площадью 21 гектар. На территории будет высажено более 5000 эльдарских сосен, вечнозеленых кипарисов, оливковых деревьев, восточных платанов, кленов и других видов деревьев. Кроме того, для организации досуга жителей будут созданы уголки отдыха, зона амфитеатра для различных мероприятий, кемпинг, игровые зоны для детей и подростков в соответствии с их возрастными группами, участок для экстремального велоспорта и другие уголки.
На территории парка будет создан бассейн, откроются кафе и рестораны, планируется проложить велосипедную полосу протяженностью 8,2 км и пешеходную дорожку длиной 7,5 км.