Ümumdünya Memarlıq Günü ilə əlaqədar Komitə sədrinin təbriki
Hər il oktyabr ayının ilk bazar ertəsi bütün dünyada memarlar öz peşə bayramlarını qeyd edərək, qədim və zəngin ənənələri olan, şəhərsalmada xüsusi önəm daşıyan bu incə sənətə diqqət çəkir, onu gələcək nəsillər üçün yaşatmağın vacibliyini vurğulayırlar.
Cəmiyyətin həyatında memarlığın mühüm rolunu xatırladan Ümumdünya Memarlıq Günü Azərbaycan memarları üçün də fərəhlə qeyd etdikləri əlamətdar bir tarixdir.
Bu gün memarlığın təkcə şəhər məkanlarının layihələndirilməsi deyil, insanların rifahına təsir edən, mədəni irsi və gələcəyi formalaşdıran mühitlər yaratmaq baxımından əhəmiyyətli bir sənət olduğunu xatırladır.
Azərbaycan qədim zamanlardan təbiət, milli ənənələr və müasirliyin harmoniyasını təcəssüm etdirən memarlıq şedevrləri ilə məşhurdur. Nadir tarixi abidələrdən tutmuş müasir göydələnlərə qədər memarlıq irsimiz gələcək nəsillər üçün əsl ilham mənbəyidir.
Bununla belə, memarlıq təkcə keçmişə ehtiram deyil, həm də #innovativ yanaşmalar tələb edən bir sahədir. Sürətli urbanizasiya, iqlim dəyişikliyi problemləri və davamlı inkişaf zərurəti memarları yeni problemlərlə üzləşdirir. Odur ki, biz təkcə rahat və estetik cəhətdən cəlbedici binalar deyil, həm də ekoloji baxımdan davamlı, enerjiyə qənaətcil və təhlükəsiz şəhər məkanları inşa etməliyik.
Bu gün tikintidə qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi, ətraf mühitə mənfi təsirlərin azaldılması və vətəndaşlarımızın rahat yaşaması üçün əlverişli şəraitin yaradılması qarşımızda duran ən əsas vəzifədir. Qəti əminliklə demək olar ki, keçmişdə olduğu kimi, çağdaş dövrümüzdə də memarlarımız fəaliyyətlərində bu amillərə çox həssas və xüsusi peşəkarlıqla yanaşır, yaratdıqları müasir nümunələrdə milli memarlıq ənənələrini məharətlə yaşadırlar.
Hazırda möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında işğaldan azad edilmiş ərazilər də daxil olmaqla bütün regionlarda həyata keçirilən planlı və sistemli şəhərsalma proseslərində memarlarımızın ortaya qoyduğu nəticələr deməyə əsas verir ki, Azərbaycan memarlıq sənətinin gələcəyi etibarlı əllərdədir və onlar Vətənimizin çiçəklənməsi naminə daha böyük töhfələr bəxş etmək əzmindədirlər.
Bu əlamətdar gündə bütün memarlarımıza öz peşələrinə sadiq olduqlarına və ölkəmizin tərəqqisi naminə gərgin səylərinə görə dərin təşəkkürümü bildirir, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin kollektivi adından ən xoş və səmimi arzularımı çatdırıram.

Chairman’s congratulations on World Architecture Day
Every year, on the first Monday of October, architects around the world celebrate their professional holiday, drawing attention to this delicate art with ancient and rich traditions that plays a significant role in urban planning, while emphasizing the importance of preserving it for future generations.
World Architecture Day, which reminds us of the important role architecture plays in society, is a significant date celebrated with pride by Azerbaijani architects as well.
This day serves as a reminder that architecture is not only about the design of urban spaces, but also about creating environments that influence human well-being, shaping both cultural heritage and the future.
Since ancient times, Azerbaijan has been renowned for architectural masterpieces that embody a harmony between nature, national traditions, and modernity. From unique historical monuments to modern skyscrapers, our architectural heritage is a true source of inspiration for future generations.
However, architecture is not only about honoring the past, but also a field that demands innovative approaches. Rapid urbanization, climate change challenges, and the necessity for sustainable development present new problems for architects. Therefore, we must not only build comfortable and aesthetically appealing structures, but also ecologically sustainable, energy-efficient, and safe urban spaces.
Today, one of our main tasks is the application of advanced technologies in construction, reducing negative impacts on the environment, and creating favorable conditions for the comfortable living of our citizens. It can be confidently stated that, as in the past, in our present era, our architects are highly sensitive to these factors, approaching them with great professionalism, and skillfully preserving national architectural traditions in the modern examples they create.
The results produced by our architects in the planned and systematic urban planning processes, carried out under the leadership of our esteemed President, Mr. Ilham Aliyev, including in the liberated territories, give us every reason to say that the future of Azerbaijani architecture is in reliable hands and that they are determined to make even greater contributions to the flourishing of our homeland.
On this significant day, I would like to express my deep gratitude to all our architects for their dedication to their profession and for their tireless efforts in the progress of our country. On behalf of the staff of the State Committee on Urban Planning and Architecture, I extend my most sincere and heartfelt wishes.