Anar Quliyev UN-HABITAT-ın icraçı direktoru xanım Anaklaudiya Rosbax və Bakı Davamlılıq Koalisiyasının digər üzvləri ilə görüşüb
Komitə sədri Anar Quliyev Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) Assambleyasının Nayrobidə keçirilən ikinci sessiyasının davamı çərçivəsində UN-HABITAT-ın icraçı direktoru xanım Anaklaudiya Rosbax və Bakı Davamlılıq Koalisiyasının digər üzvləri ilə görüş keçirib.
Görüşdə Koalisiyanın COP29-un işə başladığı vaxtdan bəri əldə etdiyi irəliləyişlər vurğulanıb. Xüsusilə, “Davamlı və Sağlam Şəhərlər üçün Çoxsahəli Fəaliyyət Yolları” (MAP) təşəbbüsü üzrə artan beynəlxalq dəstəyi qeyd edilib. Belə ki, MAP təşəbbüsü artıq 200-dən çox tərəfdaş, o cümlədən 54 milli hökumət, 100-dən çox şəhər və bir sıra beynəlxalq və regional təşkilatlar tərəfindən təsdiqlənmişdir.
Həmçinin Bakı Davamlılıq Koalisiyasının irəliləyişinə dair növbəti addımlar da müzakirə edilib. Əsas prioritetlər Koalisiyanın fəaliyyətinin institusionallaşdırılması, tərəfdaşlar şəbəkəsinin genişləndirilməsi və əsas beynəlxalq platformalara — COP30 və WUF13-ə fəal hazırlıqdan ibarətdir.

Anar Guliyev met with Ms. Anacláudia Rossbach, Executive Director of UN-Habitat, and other members of the Baku Continuity Coalition
The Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture, Anar Guliyev met with Ms. Anacláudia Rossbach, Executive Director of UN-Habitat, along with colleagues from Egypt and ICLEI, as part of the Baku Continuity Coalition, on the sidelines of the resumed second session of the UN-Habitat Assembly taking place in Nairobi.
The meeting highlighted the progress achieved by the Coalition since its launch at COP29 in Baku. In particular, the growing international support for the Multisectoral Action Pathways (MAP) to Resilient and Healthy Cities. The MAP Declaration has already been endorsed by over 200 stakeholders, including 54 national governments, more than 100 cities, and several international and regional organizations.
The next steps for the progress for advancing the work of the Baku Continuity Coalition were also discussed. Key priorities include institutionalizing the Coalition’s activities, expanding its network of partners, and actively preparing for major international platforms — COP30 and WUF13.