COP29: "Yaşıl şəhər nəqliyyatı" mövzusunda dəyirmi masanın nəticələri
COP29-da Şəhərsalma Günü çərçivəsində “Yaşıl şəhər nəqliyyatı" mövzusunda nazirlər arasında keçirilən görüşdə nəqliyyat sistemlərinin dekarbonizasiyası və rəqəmsallaşdırılması ilə bağlı əsas məsələlər müzakirə olundu.
Rəqəmsallaşma və dayanıqlı inkişaf
Toplantının əsas mövzusu rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi ilə ətraf mühitə davamlı və səmərəli nəqliyyat sistemlərinin yaradılması oldu. İştirakçılar karbon emissiyalarını azaldan innovativ həllər və “ağıllı” nəqliyyat texnologiyaları ilə bağlı uğurlu təcrübələrdən danışdılar.
Dekarbonizasiya və dayanıqlılıq
Müzakirələr zamanı dayanıqlı şəhər nəqliyyatının yaradılmasına xüsusi diqqət yetirildi. Elektrikli avtobusların inkişafı, mikronəqliyyat vasitələri və avtobus zolaqlarının genişləndirilməsi daxil olmaqla, “yaşıl” nəqliyyat həllərinin şəhər infrastrukturuna inteqrasiyasının sürətləndirilməsi qərara alındı.
Əməkdaşlıq və öhdəliklər
Tədbirdə rəqəmsal transformasiya və dayanıqlı nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı ilə bağlı öhdəlikləri əks etdirən bəyanat qəbul olundu. 2027-ci ilə qədər “ağıllı “ və ekoloji cəhətdən əlverişli nəqliyyat sistemlərinin yaradılması üçün hökumətlərlə vətəndaş cəmiyyəti arasında sıx əməkdaşlıq müzakirə olundu.

COP29: Итоги круглого стола на тему «Зелёный городской транспорт»
В рамках Дня Градостроительства на COP29 состоялась встреча министров по теме «Зелёный городской транспорт», где обсуждались ключевые вопросы декарбонизации и цифровизации транспортных систем.
Цифровизация и устойчивое развитие
Основной темой обсуждений стало создание экологически устойчивых и эффективных транспортных систем посредством внедрения цифровых технологий. Участники поделились успешным опытом внедрения инновационных решений и «умных» транспортных технологий, снижающих углеродные выбросы.
Декарбонизация и устойчивость
В ходе дискуссий особое внимание было уделено развитию устойчивого городского транспорта. Было принято решение ускорить интеграцию «зелёных» транспортных решений в городскую инфраструктуру, включая развитие электрических автобусов, микромобильности и расширение автобусных полос.
Сотрудничество и обязательства
На мероприятии была принята декларация, отражающая обязательства по цифровой трансформации и развитию устойчивой транспортной инфраструктуры. Обсуждалось тесное сотрудничество между правительствами и гражданским обществом для создания «умных» и экологически чистых транспортных систем к 2027 году.