Sessiya çərçivəsində “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) lokallaşdırılması üçün çoxsəviyyəli idarəetmə” mövzusunda xüsusi tədbir təşkil olunub
UN-Habitat Assambleyasının Nayrobidə keçirilən İkinci sessiyası çərçivəsində təşkil olunan tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri, WUF13 üzrə milli koordinator Anar Quliyev iştirak edib.
İtaliya Respublikasının təşəbbüsü ilə keçirilən tədbirin əsas məqsədi DİM-lərin lokallaşdırılmasına dair qətnamənin icrası istiqamətində milli səviyyədə dayanıqlı inkişafın təmin olunması və çevik transformasiyaların həyata keçirilməsi üçün çoxsəviyyəli idarəetmə, potensialın artırılması və innovativ tərəfdaşlıqların vacibliyini vurğulamaqdır. Həmçinin tədbir UN-Habitatın 2026–2029-cu illəri əhatə edən yeni Strateji Planının icrası üçün üzv dövlətlər arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinə xidmət edir.
Tədbir çərçivəsində 2024-cü ildə istifadəyə verilmiş “DİM-lərin Lokallaşdırılması üzrə Tərəfdaşlıq Platforması” təqdim olunub.

A special event on Multilevel Governance for SDG Localization was held at the second session of the UN-Habitat Assembly taking place in Nairobi
The event was attended by Anar Guliyev, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, National Coordinator for the WUF13.
The main objective of the event, initiated by the Republic of Italy, is to highlight the importance of multilevel governance, capacity building and innovative partnerships to ensure sustainable development and implement agile transformations at the national level in order to implement the resolution on the localization of the SDGs. The event also serves to strengthen cooperation among Member States for the implementation of the new UN-Habitat Strategic Plan covering the years 2026–2029.
Also, the “Partnership Platform for the Localization of the SDGs”, launched in 2024, was presented during the event.