“Tikintiyə icazələrin verilməsi” üzrə işçi qrupunun 2021-ci ilin yekunlarına həsr olunmuş iclası baş tutub
15 dekabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyasının “Tikintiyə icazələrin verilməsi” üzrə işçi qrupunun 2021-ci ilin yekunlarına həsr olunmuş onlayn iclası baş tutub.
İclas çərçivəsində iştirakçılara “Bir pəncərə” elektron sisteminin ölkə üzrə tətbiqi və genişləndirilməsinə dair mövcud vəziyyət haqqında geniş məlumat verilib, portalın təkmilləşdirilməsi istiqamətində aparılan işlər və gələcək hədəflər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Tikinti icraatında iştirak edən aidiyyəti dövlət qurumlarının da təmsil olunduğu iclasda cari ilin 11 ayı ərzində tikinti icraatı üzrə müraciətlərlə bağlı qurumların fəaliyyətinin təhlili, 2021-ci il ərzində işçi qrupunun fəaliyyət planının icra vəziyyətini müzakirəsi aparılıb.
Bununla yanaşı, Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyasının sədrinin tapşırığına əsasən Azərbaycan Respublikasının Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 82-ci maddəsinin tələblərinin təmin edilməsi vəziyyətinin araşdırılmasına dair hazırlanmış qanunvericilik təklifləri barədə məlumat verilib. İclasda cari ilin Fəaliyyət Planının yekun qiymətləndirilməsi və 2022-ci il üçün Fəaliyyət Planının layihəsinin müzakirəsi də təşkil edilib. Hazırlanmış qanunvericilik təkliflərinin detallı müzakirəsi məqsədilə növbəti həftə ərzində işçi qrupun növbədənkənar iclasının keçirilməsi barədə qərar qəbul edilib.
Qeyd edək ki, Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiya Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 13.07.2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə yaradılıb. Komissiyanın yaradılmasında məqsəd sahibkarlıq fəaliyyətinin optimal gəlirliliyini təmin edəcək və rəqabət prinsiplərinə əsaslanacaq biznes mühiti yaratmaq, ölkənin investisiya cəlbediciliyini artırmaqdır. Komissiyanın əsas vəzifələri biznes mühitinin və beynəlxalq reytinqlərdə Azərbaycanın mövqeyinin yaxşılaşdırılması, bu istiqamətdə hazırlanacaq proqram və layihələrinin həyata keçirilməsi üçün yerli və xarici ekspertləri cəlb etmək, bu sahədə dövlət orqanları və qurumlarının fəaliyyətini əlaqələndirməkdir. Qarşıya qoyulan vəzifələrin həyata keçirilməsi məqsədi ilə Komissiya tərəfindən 19 işçi qrupu yaradılıb. “Tikintiyə icazələrin verilməsi” üzrə işçi qrupuna Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi rəhbərlik edir.

Проведено заседание рабочей группы по «Выдаче разрешений на строительство», посвященное итогам 2021 года
15 декабря состоялось онлайн-заседание рабочей группы по «Выдаче разрешений на строительство» Комиссии по бизнес-среде и международным рейтингам Азербайджанской Республики, посвященное итогам 2021 года.
В ходе встречи участникам была предоставлена информация о текущей ситуации по внедрению и расширению электронной системы «Единое окно» в стране, состоялся обмен мнениями о проводимой работе по совершенствованию портала и целях на будущее. В заседании, представленном профильными государственными структурами, задействованными в строительном производстве, проведен анализ деятельности органов в связи с обращениями по строительным производствам за 11 месяцев текущего года, обсуждалось состояние выполнения плана деятельности рабочей группы в течение 2021 года.
Кроме того, была предоставлена информация о законодательных предложениях, разработанных по поручению Председателя Комиссии по бизнес-среде и международным рейтингам для изучения состояния соответствия требованиям статьи 82 Градостроительного и Строительного Кодекса Азербайджанской Республики. На встрече также были организованы итоговая оценка Плана действий на текущий год и обсуждение проекта Плана действий на 2022 год. Было принято решение провести в течение следующей недели внеочередное заседание рабочей группы для детального обсуждения проектов законодательных предложений.
Следует отметить, что Комиссия по бизне-среде и международным рейтингам была создана по Распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 13 июля 2016 года. Целью создания Комиссии является создание бизнес-среды, обеспечивающей оптимальную прибыльность предпринимательской деятельности и основанной на принципах конкуренции, повышение инвестиционной привлекательности страны. Основными задачами Комиссии являются улучшение бизнес-среды и позиции Азербайджана в международных рейтингах, привлечение местных и зарубежных экспертов к реализации программ и проектов, которые будут разработаны в этом направлении, координация деятельности государственных органов и учреждений в этой сфере. Для реализации поставленных задач Комиссией создано 19 рабочих групп. Рабочую группу по «Выдаче разрешений на строительство» возглавляет Государственный Комитет по градостроительству и архитектуре.