COP29: Financing mechanisms for the development of sustainable and environmentally friendly cities were discussed 21.11.2024
Anar Guliyev: “Azerbaijan is strengthening its efforts to minimize the environmental impact of the construction industry” 21.11.2024
Noyabrın 20-də COP29 çərçivəsində şəhərsalma və iqlim tədbirlərinin inteqrasiyasına həsr olunmuş nazirlər görüşü baş tutub. 20.11.2024
COP29: The Implementation of Baku's Master Plan Until 2040 drives the sustainable development of the capital 18.11.2024
Today, as part of COP29, a side event took place in the Multilevel Action and #Urbanization Pavilion on the topic "The Power of Green: Climate Change Solutions – National Parks" 16.11.2024
During COP29, exciting side events filled with unique moments are taking place at the Multilevel Action and Urbanization Pavilion 15.11.2024
COP29: Anar Quliyev xarici həmkarları ilə birgə iqlimə dayanıqlı şəhərlər mövzusunda müzakirələr aparıb 14.11.2024
COP29 Azerbaijan çərçivəsində “Bakıdan Belenə: şəhərlər, urbanizasiya və çoxsəviyyəli iqlim gündəliyi” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib 14.11.2024