BMT-də COP29-un “Fəaliyyət Gündəliyi”nin bir hissəsi olan “İqlimə Dayanıqlı və Sağlam Şəhərlər üçün Multisektoral Fəaliyyət” (MAP) təşəbbüsü təqdim olunub
Sentyabrın 23-də BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyası və Nyu-York İqlim Həftəsi çərçivəsində COP29 Sədrliyi, BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) və “Davamlılıq üçün Yerli Hökumətlər” (ICLEI) təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə COP29-un “Fəaliyyət Gündəliyi”nin bir hissəsi olan “İqlimə Dayanıqlı və Sağlam Şəhərlər üçün Multisektoral Fəaliyyət” (MAP) təşəbbüsü təqdim olunub.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev, BMT-nin Məskunlaşma Proqramının icraçı direktoru Anaklaudiya Rozbax, COP29-un Baş Danışıqçısı, xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev və İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Hökumətlərarası Dəstək və Kollektiv Tərəqqi bölməsinin direktoru Sesiliya Kinusiya-Nyenqa çıxış edərək sözügedən təşəbbüs barədə ətraflı məlumat veriblər.
Komitə sədri Anar Quliyev noyabrın 20-də COP29 çərçivəsində Şəhərsalma Günündə Nazirlər Toplantısının keçiriləcəyini və toplantıda bu təşəbbüsə qoşulmaq barədə Bəyannaməni imzalamaqla gələcək nəsillər üçün daha dayanıqlı və sağlam şəhərlərə dair mühüm addım atmağa nail olunacağını qeyd edib.

The "Multisectoral Actions Pathways to Resilient and Healthy Cities" (MAP) initiative, which is part of the COP29 "Action Agenda," has been presented at the UN
On September 23, during the 79th session of the UN General Assembly and New York Climate Week, the COP29 Presidency, the UN-Habitat, and the "Local Governments for Sustainability" (ICLEI) jointly organized the presentation of the " Multisectoral Actions Pathways to Resilient and Healthy Cities" (MAP) initiative as part of the COP29 "Action Agenda."
At the event, Anar Guliyev, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, Claudia Rozbaugh, Executive Director of the UN-Habitat, Yalchin Rafiyev, Chief Advisor of COP29 and Deputy Minister of Foreign Affairs, and Cecilia Kinusiya-Nyenka, Director of the Intergovernmental Support and Collective Progress section of the Framework Convention on Climate Change, spoke and provided detailed information about the initiative.
Chairman Anar Guliyev noted that a Ministerial meeting on Urbanisation Day would be held on November 20 as part of COP29, and that by signing a Declaration to join this initiative, significant steps would be taken towards creating more sustainable and healthy cities for future generations.