Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri “UN-HABITAT” – BMT-nin Məskunlaşma Proqramının direktoruna Ümumdünya Şəhərlər Günündə məktub ünvanlayıb
İşğalçı Ermənistanın Azərbaycanın dinc şəhərlərinə raket zərbələri endirdiyi, mülki əhalinin öldürüldüyü, tarixi-memarlıq abidələri və şəhər infrastrukturunun dağıdıldığı diqqətə çatdırılıb.
“Təəssüflə qeyd etməliyik ki, “Cəmiyyətimizin və şəhərlərimizin qədrini bilək” mövzusuna həsr olunmuş bu ilki Ümumdünya Şəhərlər Günü ölkəmizin bəzi şəhər və yaşayış məntəqələrində insanlıq əleyhinə cinayətlərin törədilməsi, günahsız insanların qətlə yetirilməsi ilə eyni vaxta təsadüf edir. Ermənistanın Azərbaycanın böyük şəhərlərinə intensiv raket hücumları, mülki insanları qətlə yetirmək məqsədilə həyata keçirdiyi dövlət terroru nəinki ayrı-ayrı şəhərlərimizi, həmçinin bütün regionu və bütövlükdə dünyanı böyük təhlükəyə məruz qoyur.” – Bu fikirlər Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyevin BMT-nin Məskunlaşma Proqramının direktoru xanım Maimunah Mohd Şərifə ünvanladığı məktubunda qeyd olunub. Bildirilib ki, bütün dünya Ümumdünya Şəhərlər Gününü qeyd etdiyi bir vaxtda, Azərbaycanın bir sıra şəhərləri və digər yaşayış məntəqələri Ermənistan silahlı qüvvələrinin davamlı hücumuna məruz qalır.
BMT Baş Assambleyasının 2013-cü ildə qəbul etdiyi qətnaməyə əsasən 31 oktyabr Ümumdünya Şəhərlər Günü kimi qeyd olunur. Əsas şüarı “Daha yaxşı şəhər, daha yaxşı həyat” olan Ümumdünya Şəhərlər Günü hər il müxtəlif mövzuya həsr olunur. Bu il “Cəmiyyətimizin və şəhərlərimizin qədrini bilək” mövzusuna həsr olunan bu günün əsas məqsədi beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini urbanizasiya problemlərinə cəlb etmək və şəhərlərin davamlı inkişafı ilə bağlı dünya dövlətlərini birgə əməkdaşlığa sövq etməkdir. Bu məqsədlərə nail olmaq üçün BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (“UN-Habitat”) dünyanın 90-dan çox ölkəsində hökumətlər, yerli hakimiyyət orqanları və qeyri-hökumət təşkilatları ilə birgə işləyərək kiçik və böyük şəhərlərin üzləşdiyi çətinliklərdən yeni çıxış yollarını tapmağa çalışır. Əsas ideyası “Urbanizasiya yaşayan dünyada hər kəs üçün daha yaxşı həyat keyfiyyəti” olan bu proqramın məqsədi ayrı-seçkiliyi, yoxsulluğu azaltmaq, şəhərləri və yaşayış məntəqələrini insanlar üçün təhlükəsiz hala gətirməkdir.
28 oktyabr 2020-ci il tarixində Bərdə şəhərinə edilən xain raket hücumu nəticəsində uşaqlar da daxil olmaqla 21 mülki şəxs həlak olmuş, 70-dən çox insan ağır yaralanmışdır. 4, 11 və 17 oktyabr tarixlərində Ermənistan silahlı qüvvələrinin ardıcıl raket və ağır artilleriya hücumları Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncədə 10 qadın və 6 uşaq olmaqla 26 nəfərin həyatına son qoymuş, 138 nəfər yaralanmış, yaşayış evləri, tarix və mədəniyyət abidələri dağıdılmışdır. Tərtər şəhərinə edilən hücum nəticəsində 4 mülki insan həyatını itirmiş, 4 nəfər isə yaralanmışdır.
Məktubda həmçinin erməni silahlı qüvvələrinin münaqişə zonasından uzaqda yerləşən digər şəhərlərimizi və yaşayış məntəqələrini qəsdən ağır artilleriya və raket atəşinə məruz qoyması faktları da öz əksini tapıb. Bildirilib ki, bu hücumlar nəticəsində çox sayda mülki insan həlak olmuş, evlərə, inzibati binalara, tarix-memarlıq abidələrinə və digər sosial obyektlərə ziyan dəymişdir.
Ümumdünya Şəhərlər Günündə dünya ictimaiyyətinin diqqətini bir daha Azərbaycanın hücuma məruz qalan şəhərlərinə çəkən Komitə sədri, günahsız insanlara qarşı törədilən bu cinayətlərin Ermənistanın terror xarakterini ifşa etdiyini, dinc əhalinin qəsdən öldürülməsini isə soyqırım və insanlığa qarşı müharibə olduğunu qeyd edib.
“Bu terror aktları bir daha sübut edir ki, Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi beynəlxalq humanitar hüququ, xüsusən 12 avqust 1949-cu il tarixli “Müharibə zamanı mülki şəxslərin müdafiəsi haqqında” Cenevrə Konvensiyası və BMT-nin “Uşaq Hüquqları Konvensiyası”nı, habelə insan hüquqları sahəsində digər beynəlxalq hüquq sənədlərini bilərəkdən kobud şəkildə pozur. Bir daha dünya ictimaiyyətini Ermənistan tərəfindən müntəzəm şəkildə törədilməkdə davam edən qəddar, qeyri-insani əməllərinə biganə qalmamağa, Azərbaycanın şəhərlərinin dinc əhalisinə qarşı Ermənistanın barbar hücumlarını pisləməyə, hüququn bütün normalarını pozaraq mülki şəxsləri məqsədli şəkildə hədəf seçməsini dayandırmaq üçün lazımi addımlar atmağa və işğalçı qüvvələrin Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərindən çıxmasını tələb etməyə çağırırıq”, – deyə Anar Quliyev bildirib.

• The Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture sent a letter to the Direc...
The Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture sent a letter to the Director of UN-HABITAT - UN Human Settlements Programme on the occasion of World Cities Day
It was noted that Armenia fired rockets at the peaceful cities of Azerbaijan, killing civilians, destroying historical and architectural monuments and urban infrastructure.
"Unfortunately, this year's World Cities Day, dedicated to the theme "Valuing our communities and our cities", coincides with the commitment of crimes against humanity and the killing of innocent people in some cities and towns of our country. Armenia's intensive rocket attacks on major Azerbaijani cities and state terror aimed at killing civilians pose a great threat not only to our cities, but also to the entire region and the world as a whole."- These views were expressed in a letter from the chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture Anar Guliyev to the Director of the UN Settlement Programme Maimunah Mohd Sharif. It was noted that at the time when the whole world is celebrating World Cities Day, a number of Azerbaijani cities and other settlements are under constant attack by the Armenian armed forces.
According to a resolution adopted by the UN General Assembly in 2013, October 31 is marked as World Cities Day. World Cities Day, whose main idea is "Better City, Better Life," is dedicated to a different theme each year. The main purpose of this year's "Valuing our communities and our cities" theme is to draw the attention of the international community to the problems of urbanization and to encourage the world community to work together for the sustainable development of cities. To achieve these goals, the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat) is working with governments, local authorities and non-governmental organizations in over 90 countries around the world to find new solutions to the challenges faced by cities and towns. The goal of the program, the main idea of which is “to improve the quality of life for all in an urbanized world”, is to reduce discrimination, poverty and make cities safer for people.
On October 28, 2020, as a result of a treacherous rocket attack on the city of Barda, 21 civilians, including children, were killed, and more than 70 people were seriously injured. On October 4, 11 and 17, a series of rocket and heavy artillery attacks by the Armenian armed forces killed 26 people, including 10 women and 6 children, in Ganja, Azerbaijan's second largest city, injuring 138 people and destroying homes, historical and cultural monuments. As a result of the attack on the city of Tartar, 4 civilians were killed and 4 were injured.
The letter also reflects the fact that the Armenian armed forces deliberately fired heavy artillery and rockets at other cities and settlements far from the conflict zone. It was stated that as a result of these attacks, many civilians were killed and houses, administrative buildings, historical and architectural monuments and other social facilities were damaged.
Drawing the world's attention to the attacked cities of Azerbaijan on World Cities Day, the Chairman of the Committee said that these crimes against innocent people exposed the terrorist nature of Armenia, and the deliberate killing of civilians was a genocide and war against humanity.
“These terrorist acts against the civilian population once again demonstrate that the Armenian military-political leadership violates international humanitarian law, in particular the Geneva Convention on the Protection of Civilians in War of 12 August 1949, and the UN Convention on the Rights of the Child. We call upon international community, in particular mayors of cities that have joined the UN initiative around the globe to condemn the barbaric acts of Armenia against peaceful population of urban centres of Azerbaijan, and take necessary steps to stop Armenia from violating international law, purposefully killing the civilians, and demand to withdraw its armed forces from the occupied internationally recognized territories of Azerbaijan”,- said Anar Guliyev.