Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri “UN-HABITAT” – BMT-nin Məskunlaşma Proqramının direktoruna Ümumdünya Şəhərlər Günündə məktub ünvanlayıb
İşğalçı Ermənistanın Azərbaycanın dinc şəhərlərinə raket zərbələri endirdiyi, mülki əhalinin öldürüldüyü, tarixi-memarlıq abidələri və şəhər infrastrukturunun dağıdıldığı diqqətə çatdırılıb.
“Təəssüflə qeyd etməliyik ki, “Cəmiyyətimizin və şəhərlərimizin qədrini bilək” mövzusuna həsr olunmuş bu ilki Ümumdünya Şəhərlər Günü ölkəmizin bəzi şəhər və yaşayış məntəqələrində insanlıq əleyhinə cinayətlərin törədilməsi, günahsız insanların qətlə yetirilməsi ilə eyni vaxta təsadüf edir. Ermənistanın Azərbaycanın böyük şəhərlərinə intensiv raket hücumları, mülki insanları qətlə yetirmək məqsədilə həyata keçirdiyi dövlət terroru nəinki ayrı-ayrı şəhərlərimizi, həmçinin bütün regionu və bütövlükdə dünyanı böyük təhlükəyə məruz qoyur.” – Bu fikirlər Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyevin BMT-nin Məskunlaşma Proqramının direktoru xanım Maimunah Mohd Şərifə ünvanladığı məktubunda qeyd olunub. Bildirilib ki, bütün dünya Ümumdünya Şəhərlər Gününü qeyd etdiyi bir vaxtda, Azərbaycanın bir sıra şəhərləri və digər yaşayış məntəqələri Ermənistan silahlı qüvvələrinin davamlı hücumuna məruz qalır.
BMT Baş Assambleyasının 2013-cü ildə qəbul etdiyi qətnaməyə əsasən 31 oktyabr Ümumdünya Şəhərlər Günü kimi qeyd olunur. Əsas şüarı “Daha yaxşı şəhər, daha yaxşı həyat” olan Ümumdünya Şəhərlər Günü hər il müxtəlif mövzuya həsr olunur. Bu il “Cəmiyyətimizin və şəhərlərimizin qədrini bilək” mövzusuna həsr olunan bu günün əsas məqsədi beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini urbanizasiya problemlərinə cəlb etmək və şəhərlərin davamlı inkişafı ilə bağlı dünya dövlətlərini birgə əməkdaşlığa sövq etməkdir. Bu məqsədlərə nail olmaq üçün BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (“UN-Habitat”) dünyanın 90-dan çox ölkəsində hökumətlər, yerli hakimiyyət orqanları və qeyri-hökumət təşkilatları ilə birgə işləyərək kiçik və böyük şəhərlərin üzləşdiyi çətinliklərdən yeni çıxış yollarını tapmağa çalışır. Əsas ideyası “Urbanizasiya yaşayan dünyada hər kəs üçün daha yaxşı həyat keyfiyyəti” olan bu proqramın məqsədi ayrı-seçkiliyi, yoxsulluğu azaltmaq, şəhərləri və yaşayış məntəqələrini insanlar üçün təhlükəsiz hala gətirməkdir.
28 oktyabr 2020-ci il tarixində Bərdə şəhərinə edilən xain raket hücumu nəticəsində uşaqlar da daxil olmaqla 21 mülki şəxs həlak olmuş, 70-dən çox insan ağır yaralanmışdır. 4, 11 və 17 oktyabr tarixlərində Ermənistan silahlı qüvvələrinin ardıcıl raket və ağır artilleriya hücumları Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncədə 10 qadın və 6 uşaq olmaqla 26 nəfərin həyatına son qoymuş, 138 nəfər yaralanmış, yaşayış evləri, tarix və mədəniyyət abidələri dağıdılmışdır. Tərtər şəhərinə edilən hücum nəticəsində 4 mülki insan həyatını itirmiş, 4 nəfər isə yaralanmışdır.
Məktubda həmçinin erməni silahlı qüvvələrinin münaqişə zonasından uzaqda yerləşən digər şəhərlərimizi və yaşayış məntəqələrini qəsdən ağır artilleriya və raket atəşinə məruz qoyması faktları da öz əksini tapıb. Bildirilib ki, bu hücumlar nəticəsində çox sayda mülki insan həlak olmuş, evlərə, inzibati binalara, tarix-memarlıq abidələrinə və digər sosial obyektlərə ziyan dəymişdir.
Ümumdünya Şəhərlər Günündə dünya ictimaiyyətinin diqqətini bir daha Azərbaycanın hücuma məruz qalan şəhərlərinə çəkən Komitə sədri, günahsız insanlara qarşı törədilən bu cinayətlərin Ermənistanın terror xarakterini ifşa etdiyini, dinc əhalinin qəsdən öldürülməsini isə soyqırım və insanlığa qarşı müharibə olduğunu qeyd edib.
“Bu terror aktları bir daha sübut edir ki, Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi beynəlxalq humanitar hüququ, xüsusən 12 avqust 1949-cu il tarixli “Müharibə zamanı mülki şəxslərin müdafiəsi haqqında” Cenevrə Konvensiyası və BMT-nin “Uşaq Hüquqları Konvensiyası”nı, habelə insan hüquqları sahəsində digər beynəlxalq hüquq sənədlərini bilərəkdən kobud şəkildə pozur. Bir daha dünya ictimaiyyətini Ermənistan tərəfindən müntəzəm şəkildə törədilməkdə davam edən qəddar, qeyri-insani əməllərinə biganə qalmamağa, Azərbaycanın şəhərlərinin dinc əhalisinə qarşı Ermənistanın barbar hücumlarını pisləməyə, hüququn bütün normalarını pozaraq mülki şəxsləri məqsədli şəkildə hədəf seçməsini dayandırmaq üçün lazımi addımlar atmağa və işğalçı qüvvələrin Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərindən çıxmasını tələb etməyə çağırırıq”, – deyə Anar Quliyev bildirib.

Председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре направил письмо директору «ООН-ХАБИТАТ» - Программы ООН по населенным пунктам по случаю Всемирного дня городов
Было доведено до сведения, что оккупирующая Армения обстреляла мирные города Азербайджана ракетами, в результате чего погибли мирные жители, разрушены исторические и архитектурные памятники и городская инфраструктура.
«К сожалению, должен отметить, что в этом году Всемирный день городов, посвященный теме «Давайте ценить наше общество и наши города», пришелся на то время, когда совершаются преступления против человечности и убийства невинных людей в некоторых городах и поселках нашей страны. Интенсивные ракетные удары Армении по крупным азербайджанским городам и государственный террор, направленный на убийство мирных жителей, представляют большую угрозу не только для наших отдельных городов, но и для всего региона и мира в целом».- Эти мнения высказаны в письме председателя Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анара Гулиева директору Программы ООН по населенным пунктам Маймунах Мохд Шарифу. Было отмечено, что в то время, когда весь мир отмечает Всемирный день городов, ряд азербайджанских городов и других населенных пунктов находятся под постоянным нападением вооруженных сил Армении.
Согласно резолюции, принятой Генеральной Ассамблеей ООН в 2013 году, 31 октября отмечается как Всемирный день городов. Всемирный день городов, главный девиз которого - «Лучше город, лучше жизнь», каждый год посвящается разным темам. Основная идея программы в этом году -«Давайте ценить наше общество и наши города»- привлечь внимание международного сообщества к проблемам урбанизации и побудить мировое сообщество к совместной работе для устойчивого развития городов. Для достижения этих целей Программы ООН по населенным пунктам («ООН-Хабитат») работает с правительствами, местными властями и неправительственными организациями в более чем 90 странах мира, чтобы найти новые решения проблем, с которыми сталкиваются малые и большие города. Цель программы, основная идея которой - «улучшение качества жизни для всех в урбанизированном мире», - уменьшить дискриминацию, бедность и сделать города более безопасными для людей.
Так, 28 октября 2020 года в результате коварного ракетного обстрела города Барда погиб 21 мирный житель, в том числе дети, и более 70 человек получили серьезные ранения. 4, 11 и 17 октября в Гяндже, втором по величине городе Азербайджана, в результате серии ракетных обстрелов армянских вооруженных сил погибли 26 человек, в том числе 10 женщин и 6 детей, 138 человек получили ранения и были разрушены дома, исторические и культурные памятники. В результате нападения на город Тертер 4 мирных жителя погибли и 4 получили ранения.
В письме также отражен тот факт, что вооруженные силы Армении умышленно вели огонь из тяжелой артиллерии и ракет по другим городам и населенным пунктам, удаленным от зоны конфликта. Было заявлено, что в результате этих атак многие мирные жители были убиты, а жилые дома, административные здания, исторические и архитектурные памятники и другие социальные объекты были повреждены.
Обратив внимание мировой общественности на атакованные города Азербайджана во Всемирный день городов, председатель Госкомитета отметил, что эти преступления против ни в чем не повинных людей раскрывают террористический характер Армении, а умышленное убийство мирных жителей является геноцидом и войной против человечности.
«Эти террористические акты еще раз доказывают, что военно-политическое руководство Армении нарушает международное гуманитарное право, в частности Женевскую конвенцию «О защите гражданского населения во время войны» от 12 августа 1949 года и Конвенцию ООН «О правах ребенка», а также умышленно нарушает другие международно-правовые нормы в области прав человека. В очередной раз призываем мировое сообщество не оставаться равнодушным к продолжающимся жестоким и бесчеловечным действиям, совершаемым Арменией, осудить варварские нападения Армении на мирное население азербайджанских городов, принять необходимые меры для прекращения целенаправленных нападений на мирных жителей и нарушение всех норм закона, а также и призвать оккупационные силы уйти с международно признанных территорий Азербайджана», - отметил Анар Гулиев.