• Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin tikintiyə və istismara elektron icazələr sistemi sahi...
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin tikintiyə və istismara elektron icazələr sistemi sahibkarlara onlayn formada təqdim edildi
Tikinti şirkətlərinin nümayəndələrinə “Bir pəncərə” sisteminin funksionallığı əyani nümayiş olundu.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən İnşaat obyektlərinin tikintisinə və istismarına icazələrin verilməsi sahəsində aparılan islahatlar və “Bir pəncərə” elektron müraciət sistemi haqqında növbəti maarifləndirici seminar təşkil edildi, sahibkarları şəhərsalma proseslərinə dair maraqlandıran sual və təkliflər ətraflı müzakirə olundu. Komitənin, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) vebinar formatında birgə təşkil etdiyi bu görüşə tikinti sektorunda fəaliyyət göstərən 40-a yaxın şirkət nümayəndələri və fərdi sahibkarlar qatıldı.
Qeyd olundu ki, son illər ölkəmizin bütün ərazisində həyata keçirilən genişmiqyaslı şəhərsalma prosesləri və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında  bu sahədə davamlı aparılan köklü islahatlar sayəsində  əhalinin mənzil-məişət şəraiti yaxşılaşır, sahibkarlıq inkişaf edir.  Ölkə başçısının tapşırığına əsasən Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən istifadəyə verilən “Bir pəncərə” elektron müraciət sistemi tikinti sahəsində işlərin səmərəliliyinin artırılmasını, şəffaflığın təmin olunmasını, inşaat obyektlərinin tikintisinə və istismarına icazələrin alınması prosedurunu əhəmiyyətli dərəcədə asanlaşdırıb. Belə ki, elektron sistem sayəsində prosedurların sayı 18-dən 7-dək, tələb olunan günlərin sayı isə 116-dan 38-dək azalmışdır. Bununla yanaşı bu imkan sayəsində tikinti niyyəti olan hər bir şəxs olduğu yeri tərk etmədən “Bir pəncərə” sisteminə elektron qaydada müraciət edərək ekspertizasının keçirilməsi tələb olunan və olunmayan müxtəlif parametrli tikinti obyektləri və anbar binalarının tikintisinə və həmçinin ekspertizası tələb olunan tikinti obyektlərinin istismarına icazələri onlayn əldə edə bilər.
Təşkilatçılarla yanaşı, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Səhiyyə Nazirliyi, “Azərişıq” ASC və “Azərsu” ASC kimi dövlət qurumlarının əməkdaşlarının da iştirak etdiyi vebinar çərçivəsində “Bir pəncərə” sisteminin hər bir funksional bölməsi  əyani formada nümayiş olundu, istifadəçinin elektron kabineti vasitəsilə  test müraciətin bütün mərhələləri, o cümlədən tikinti layihəsinin elektron qaydada portala yüklənməsindən başlayaraq aidiyyəti dövlət qurumlarının rəylərinin onlayn şəkildə toplanması və nəticədə elektron icazənin alınmasınadək bütün proses təqdim olundu.
Hazırda Komitə tərəfindən sistemin daha da təkmilləşdirilməsi məqsədilə yeni xidmət növlərinin əlavə olunması istiqamətində işlər davam etdirilir ki, bunlardan biri də sistemin tərkibində yaradılmış  yeni “məlumatlandırma icraatı” moduludur. Bu xidmət ilk mərhələdə pilot layihə olaraq Bakı şəhərində istifadəyə verilib və qısa müddət ərzində bütün ölkə üzrə tədbiq olunması planlaşdırılır.
Sonda tikinti şirkətlərinin nümayəndələrinin təklifləri dinlənilərək qeydə alındı, sistemin imkanlarının genişləndirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparıldı, suallar cavablandırıldı.

Система электронных разрешений на строительство и эксплуатацию Государственного Комитета по Градостроительству и Архитектуре представлена предпринимателям в онлайн-форме
Представителям строительных компаний был наглядно продемонстрирован функционал системы «Единого окна».
Государственным Комитетом по Градостроительству и Архитектуре был организован очередной обучающий семинар о реформах, проводимых в сфере выдачи разрешений на строительство и эксплуатацию строительных объектов, а также о системе электронного обращения “единое окно”, в ходе которого были подробно обсуждены интересующие предпринимателей вопросы и предложения по градостроительным процессам. На этой встрече, организованной Комитетом, Центром анализа и коммуникации экономических реформ и Агентством по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA - АРМСБ) совместно в формате вебинара, приняли участие представители около 40 компаний и индивидуальных предпринимателей, работающих в строительном секторе.
Было отмечено, что благодаря осуществляемым в последние годы на всей территории нашей страны широкомасштабным градостроительным процессам и постоянно проводимым реформам в этой сфере под руководством Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева улучшаются жилищно-бытовые условия населения, развивается предпринимательство. Система электронного обращения “единое окно”, введенная в эксплуатацию Государственным Комитетом по Градостроительству и Архитектуре по поручению главы государства, значительно упростила процедуру получения разрешений на строительство и эксплуатацию строительных объектов, повысив эффективность работы в сфере строительства, обеспечив прозрачность. Так, благодаря электронной системе количество процедур сократилось с 18 до 7, а количество требуемых дней - со 116 до 38. Кроме того, благодаря этой возможности каждый человек, имеющий намерения к строительству, может, не покидая места своего пребывания, обратиться в электронном виде в систему “единого окна” и получить в режиме онлайн разрешения на строительство строительных объектов и складских помещений с различными параметрами, где требуется и не требуется проведение экспертизы, а также на эксплуатацию строительных объектов, где требуется ее экспертиза.
В рамках вебинара, в котором наряду с организаторами приняли участие сотрудники Министерства по Чрезвычайным Ситуациям, Министерства Экологии и Природных Ресурсов, Министерства Здравоохранения, таких государственных предприятий, как ОАО “Азеришыг” и ОАО “Азерсу”, в наглядной форме было продемонстрировано каждое функциональное подразделение системы " единое окно", все этапы тестового обращения через электронный кабинет пользователя, в том числе, был представлен весь процесс, начиная от загрузки строительного проекта в электронном виде на портал и заканчивая онлайн-сбором отзывов соответствующих государственных структур и получением электронного разрешения.
В настоящее время Комитетом продолжаются работы по добавлению новых видов услуг с целью дальнейшего совершенствования системы, одним из которых является новый модуль “информационное исполнение”, созданный в рамках системы. На первом этапе эта услуга была запущена в качестве пилотного проекта в Баку и в скором времени планируется внедрить по всей стране.
В заключение были выслушаны и зарегистрированы предложения представителей строительных компаний, состоялся обмен мнениями по расширению возможностей системы, даны ответы на вопросы.