Saatlı şəhəri yeni Baş plan əsasında inkişaf etdiriləcək
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sifarişi ilə hazırlanmış Saatlı şəhərinin Baş planı Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 29 mart 2022-ci il tarixli müvafiq qərarı ilə təsdiq edilib. Saatlı şəhərinin sayca üçüncü Baş planı “Azərdövlətlayihə” Dövlət Baş Layihə İnstitutu tərəfindən hazırlanıb. 2038-ci ilə qədərki dövr üçün nəzərdə tutulan yeni sənəddə şəhər ərazisinin kompleks qiymətləndirilməsi və şəhərsalma təhlili nəticəsində gələcək inkişaf istiqamətləri müəyyən edilib.
Baş plana əsasən hesabat müddətinin sonuna qədər şəhər əhalisinin 34,9% artaraq 26500 nəfərə çatması gözlənilir. Əhalinin sayının artımı nəzərə alınaraq sakinlərin təhsil, səhiyyə, idman və digər ictimai tələbatlarına əsasən yeni məktəb və bağçaların, tibb, mədəniyyət və digər sosial obyektlərin yaradılması təklif edilir. Həmçinin istismar müddətini başa vurmuş mənzil fondunun yenilənməsi, adambaşına düşən ümumi yaşayış sahəsinin 22,5 m2-dən 25 m2-ədək artırılması nəzərdə tutulur. Şəhərin perspektiv iqtisadi inkişafı və əhalinin məşğulluğunu təmin etmək üçün sənaye ərazilərinin artırılması, yeni istehsalat zonasının formalaşdırılması planlaşdırılır.
Sənəddə şəhərin əsas infrastrukturunu təşkil edən nəqliyyat və mühəndis-kommunikasiya təminatı sistemlərinin genişləndirilməsi də prioritet olaraq seçilib. Belə ki, əlverişli, rahat, sürətli və təhlükəsiz nəqliyyat əlaqəsinin təmin edilməsi üçün vahid sistemin formalaşdırılması, magistral küçə-yol şəbəkəsinin ümumi uzunluğunun 10,76 km-dən 17,91 km-ə çatdırılması nəzərdə tutulur.
O cümlədən əhalinin və qonaqların istirahəti, eləcə də iqlim şəraiti əsas götürülərək rekreasiya ərazisinin yaradılması, mövsümi istirahət üçün məkanların, məktəbli istirahət zonalarının təşkili edilməsi təklif olunur.

Город Саатлы будет развиваться на основе нового Генерального плана
Генеральный план города Саатлы, подготовленный по заказу Государственного комитета по градостроительству и архитектуре, утвержден соответствующим постановлением Кабмина Азербайджана от 29 марта 2022 года. Третий по счету генплан города Саатлы подготовлен государственным проектным институтом "Азгоспроект" (Azərdövlətlayihə). В новом документе на период до 2038 года определены перспективные направления развития в результате комплексной оценки территории города и градостроительного анализа.
Согласно генеральному плану, к концу отчетного периода ожидается увеличение населения города на 34,9% до 26 500 человек. С учетом роста населения предлагается создавать новые школы и детские сады, медицинские, культурные и другие социальные объекты исходя из образовательных, оздоровительных, спортивных и других общественных потребностей жителей. Также планируется обновить отработавший свой срок жилой фонд, увеличить общую жилую площадь на человека с 22,5 м2 до 25 м2. Планируется увеличение промышленных площадей и формирование новой производственной зоны с целью обеспечения перспективного экономического развития города и занятости населения.
В документе приоритетным направлением выбрано расширение транспортных и инженерно-коммуникационных систем, составляющих основную инфраструктуру города. Таким образом, планируется сформировать единую систему для обеспечения удобной, быстрой и безопасной транспортной связи, а также увеличить общую протяженность магистральной улично-дорожной сети с 10,76 км до 17,91 км.
Предлагается создать рекреационную зону с учетом отдыха населения и гостей, а также природно-климатических условий, кроме того организовать места для сезонного отдыха, создать школьные рекреационные зоны.