Saatlı şəhəri yeni Baş plan əsasında inkişaf etdiriləcək
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sifarişi ilə hazırlanmış Saatlı şəhərinin Baş planı Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 29 mart 2022-ci il tarixli müvafiq qərarı ilə təsdiq edilib. Saatlı şəhərinin sayca üçüncü Baş planı “Azərdövlətlayihə” Dövlət Baş Layihə İnstitutu tərəfindən hazırlanıb. 2038-ci ilə qədərki dövr üçün nəzərdə tutulan yeni sənəddə şəhər ərazisinin kompleks qiymətləndirilməsi və şəhərsalma təhlili nəticəsində gələcək inkişaf istiqamətləri müəyyən edilib.
Baş plana əsasən hesabat müddətinin sonuna qədər şəhər əhalisinin 34,9% artaraq 26500 nəfərə çatması gözlənilir. Əhalinin sayının artımı nəzərə alınaraq sakinlərin təhsil, səhiyyə, idman və digər ictimai tələbatlarına əsasən yeni məktəb və bağçaların, tibb, mədəniyyət və digər sosial obyektlərin yaradılması təklif edilir. Həmçinin istismar müddətini başa vurmuş mənzil fondunun yenilənməsi, adambaşına düşən ümumi yaşayış sahəsinin 22,5 m2-dən 25 m2-ədək artırılması nəzərdə tutulur. Şəhərin perspektiv iqtisadi inkişafı və əhalinin məşğulluğunu təmin etmək üçün sənaye ərazilərinin artırılması, yeni istehsalat zonasının formalaşdırılması planlaşdırılır.
Sənəddə şəhərin əsas infrastrukturunu təşkil edən nəqliyyat və mühəndis-kommunikasiya təminatı sistemlərinin genişləndirilməsi də prioritet olaraq seçilib. Belə ki, əlverişli, rahat, sürətli və təhlükəsiz nəqliyyat əlaqəsinin təmin edilməsi üçün vahid sistemin formalaşdırılması, magistral küçə-yol şəbəkəsinin ümumi uzunluğunun 10,76 km-dən 17,91 km-ə çatdırılması nəzərdə tutulur.
O cümlədən əhalinin və qonaqların istirahəti, eləcə də iqlim şəraiti əsas götürülərək rekreasiya ərazisinin yaradılması, mövsümi istirahət üçün məkanların, məktəbli istirahət zonalarının təşkili edilməsi təklif olunur.

The city of Saatli will be developed based on the new Master Plan
The master plan of the city of Saatli, prepared by order of the State Committee on Urban Planning and Architecture, was approved by the relevant resolution of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan dated March 29, 2022. The third master plan of the city of Saatli was prepared by the state design institute "Azərdövlətlayihə”. The new document for the period up to 2038 defines promising areas of development as a result of a comprehensive assessment of the city's territory and urban planning analysis.
According to the master plan, by the end of the reporting period, the population of the city is expected to increase by 34.9% to 26,500 people. Considering the growth of the population, it is proposed to create new schools and kindergartens, medical, cultural and other social facilities based on the educational, health, sports and other social needs of residents. It is also planned to update the housing stock that has expired, to increase the total living area per person from 22.5 m2 to 25 m2. It is planned to increase industrial space and form a new production zone in order to ensure the long-term economic development of the city and employment of the population.
In the document, the priority direction is the expansion of transport and engineering and communication systems that make up the main infrastructure of the city. Thus, it is planned to form a unified system to provide convenient, fast and safe transport links, as well as to increase the total length of the main street and road network from 10.76 km to 17.91 km. It is proposed to create a recreational zone, considering the recreation of the population and guests, as well as natural and climatic conditions, in addition, organize places for seasonal recreation, create school recreational zones.