Azərbaycan “yaşıl” tikinti sahəsində yeni təcrübə qazanır
11 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanda yaşıl bina təşəbbüsü” mövzusunda seminar keçirilib.
Tikinti sahəsində dövlət və özəl sektor nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən seminarı giriş sözü ilə açan Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin müavini Dövlətxan Dövlətxanov və BMK-nın nümayəndəsi Leyla Hüseynli çıxışlarında tikintidə ekoloji standartların tətbiqinin əhəmiyyətini və “yaşıl bina” təşəbbüsünün Azərbaycanda uğurla həyata keçirilməsi üçün əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıblar.
Seminarda “yaşıl” tikinti sahəsində müasir innovasiyaların, sertifikatlaşdırma sistemlərinin və ekoloji tikinti layihələrinin həyata keçirilməsi və bununla bağlı maliyyələşdirmə imkanları, dünyada bu sahədə qabaqcıl təcrübə barədə BMK-nın ekspertləri tərəfindən məlumat verilib. Sonda təqdim olunan məlumatlarla tanış olan iştirakçılar bu təcrübələrin Azərbaycanın tikinti sektorunda tətbiqi ilə bağlı ətraflı fikir mübadiləsi aparıblar.

On September 11, 2024, a seminar on the topic "Green Building Initiative in Azerbaijan" was held, jointly organized by the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan and the International Finance Corporation.
The seminar, attended by representatives from the public and private sectors in the construction industry, was opened with introductory remarks by the Deputy Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture, Dovletkhan Dovletkhanov, and the IFC representative, Leyla Huseynli. In their speeches, they emphasized the importance of applying ecological standards in construction and highlighted the need for collaboration to successfully implement the "green building" initiative in Azerbaijan.
During the seminar, IFC experts provided information on modern innovations in “green” construction, certification systems, the implementation of eco-friendly building projects, and related financing opportunities. Participants, familiarizing themselves with the presented information, engaged in an in-depth exchange of ideas regarding the application of these practices in Azerbaijan’s construction sector.