Bakı şəhərinin Baş planının hazırlanması prosesinin əlaqələndirilməsi məqsədilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən formalaşdırılmış qurumlarası İşçi qrupun ilk iclası 27 iyun 2019-cu il tarixində Bakı Biznes Mərkəzində keçirilmişdir. Bir çox nazirliklərin, dövlət komitələrinin və digər aidiyyəti dövlət qurumlarının həm rəhbərlik, həm də ekspert səviyyəsində təmsil olunduğu bu İşçi Qrupun tərkibi ümumilikdə 38 təşkilatın 100-ə yaxın nümayəndəsini əhatə edir. İşçi Qrupun ilk iclası Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Samir Nuriyevin rəhbərliyi ilə keçirildi.
İşçi Qrupun yaradılmasında məqsəd Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin göstərişi əsasında Komitə tərəfindən paytaxtın Baş planının hazırlanması üzrə davam etdirilən işlərin səmərəliliyinin artırılması, dövlət qurumları arasında bununla bağlı məlumat mübadiləsinin təşkili, şəhərin gələcək inkişafı üçün aparılan genişmiqyaslı planlaşdırma işlərində vahid yanaşmaya uyğun olaraq səylərin birləşdirilməsi və əlaqələndirilməsidir.
İclası giriş sözü ilə açan Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Samir Nuriyev bildirdi ki, Bakının Baş planının aparıcı beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq iki mərhələdə təşkil olunmuş hazırlanması prosesi sürətlə davam etdirilir. 1-ci mərhələdə beynəlxalq strateji məsləhətçi “BCG” şirkətinin dəstəyi ilə Komitə tərəfindən hazırlanmış Bakının İnkişaf Konsepsiyası və şəhərin müəyyən edilmiş inkişaf prioritetləri hazırda reallaşdırılan 2-ci mərhələdə görülən işlərin əsasını təşkil edir. Bakının Baş Planının hazırlanması işi keçirilmiş açıq beynəlxalq tenderin qalibi – qərargahı Almaniyada yerləşən “AS+P” nüfuzlu beynəlxalq şəhərsalma və memarlıq şirkətinə, habelə şikətin yerli tərəfdaş qismində əməkdaşlığa cəlb etdiyi “BakıDövlətLayihə” İnstitutuna həvalə edilib.
Samir Nuriyev qeyd etdi ki, dünya təcrübəsinə əsasən, Bakı kimi iri şəhərlərin baş planlarının işlənməsinə 3-4 il vaxt ayrılsa da, Bakının Baş planının hazırlanması işininin daha tez – 2020-ci ilin sonunadək yekunlaşdırılması planlaşdırılır. Sədr vurğuladı ki, bu məsuliyyətli və şərəfli vəzifəni müəyyən olunmuş müddətdə və müvafiq keyfiyyət standartlarına uyğun olaraq yerinə yetirmək məqsədilə aidiyyəti dövlət qurumlarının formalaşmış İşçi Qrupu formatında səmərəli əməkdaşlığı xüsusi əhəmiyyət kəsb edir:
“Baş Planın hazırlanması işinin uğurunda İşçi Qrupun səmərəli fəaliyyətinin, o cümlədən müvafiq məlumatların işlənməsində dəqiqliyin və çevikliyin böyük payı olacaq. Bununla yanaşı, İşçi Qrupda təmsil olunan bütün qurumları Baş plana daxil ediləcək strateji layihələrlə bağlı təkliflər irəli sürməyə dəvət edirik. Strateji layihələr Bakının müəyyən olunmuş 4 əsas inkişaf prioritetləri çərçivəsində hazırlanaraq Baş planın reallaşdırılmasında təkanverici qüvvə rolunu oynayacaq, şəhərin qısa- və uzunmüddətli perspektivdə davamlı və sistemli inkişafına xidmət edəcək.”
Daha sonra “BCG” məsləhətçi şirkətinin, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin rəsmiləri çıxış edərək İşçi Qrupun iş prinsipləri, növbəti müddət ərzində fəaliyyətinin plan-qrafiki, strateji layihələrə dair təkliflərin hazırlanması formatı, habelə Bakının aşağıdakı 4 əsas inkişaf prioritetləri barədə ətraflı təqdimatlarla çıxış etdilər:
Davamlı inkişafın təmin olunması məqsədilə şəhərin tarazlı zonalaşdırılması və ənənəvi mərkəzi ilə yanaşı alternativ mərkəzlərin və alt-mərkəzlərin formalaşdırılması;
Şəhər və ətraf mühitinin regenerasiyası, ərazilərdən səmərəli istifadə və əhalinin rahat yaşayışının təmin edilməsi;
Milli-mədəni irsin və şəhərin memarlıq görkəminin qorunması, şəhərin mədəni həyatının zənginləşdirilməsi;

Состоялось первое заседание межведомственной рабочей группы по подготовке генплана Баку
Первое заседание межструктурной рабочей группы, сформированной Государственным комитетом градостроительства и архитектуры для координации процесса подготовки генерального плана города Баку, состоялось 27 июня в Бакинском Бизнес-Центре. В состав рабочей группы, представленной руководителями и экспертами разных министерств, государственных комитетов и других соответствующих структур, входят около 100 представителей из 38 организаций. Первое заседание рабочей группы прошло под руководством председателя Госкомитета градостроительства и архитектуры Самира Нуриева.
Целями создания рабочей группы являются повышение эффективности работы по подготовке генплана столицы, проводимого Госкомитетом на основании поручения Президента Азербайджана Ильхама Алиева, организация обмена информацией между государственными органами, и согласно единому подходу координация усилий по масштабному планированию будущего развития столицы.
Открыв заседание вступительным словом, председатель Госкомитета Самир Нуриев сообщил, что ускоренным курсом в соответствии с передовой международной практикой продолжается двухэтапная работа по подготовке генерального плана Баку. Разработанные на первом этапе Комитетом при поддержке международного стратегического консультанта «BCG» Концепция развития Баку и приоритеты развития города, составляют основу 2-ой фазы работ, которые проводятся в настоящее время. Подготовка генплана Баку доверена победителю открытого международного тендера на разработку Бакинского генерального плана - авторитетной международной градостроительно - архитектурной немецкой компании "AS+P" (штаб-квартира в Германии) и привлеченному им в качестве местного партнера Бакинскому Государственному Проектному Институту.
Самир Нуриев отметил, что согласно мировой практике, на разработку генеральных планов крупных городов обычно уделяется 3-4 года. Но подготовку генплана Баку планируется завершить уже к концу 2020 года. Председатель подчеркнул, что эффективное сотрудничество соответствующих государственных учреждений в формате установленной рабочей группы для выполнения этой ответственной и почетной обязанности в течение установленного времени и в соответствии с соответствующими стандартами качества имеет особое значение:
«Успешной разработке Генерального плана будет способствовать эффективная деятельность Рабочей группы, в том числе большей частью точность, быстрота реакции в обработке соответствующей информации.
В то же время мы предлагаем всем организациям, участвующим в рабочей группе, представить предложения по стратегическим проектам для включения в Генеральный план. Стратегические проекты, осуществляемые в рамках четырех основных приоритетов развития Баку, станут движущей силой при разработке Генплана и послужат устойчивому развитию города в краткосрочной и долгосрочной перспективе».
Затем представители консалтинговой компании «BCG», Государственного комитета градостроительства и архитектуры рассказали о принципах работы Рабочей группы, обсудили план-график мероприятий на следующий период, формат подготовки предложений по стратегическим проектам. Состоялись также подробные обсуждения четырех основных приоритетов развития города:
Сбалансированное разделение Баку на зоны для долгосрочного развития, создание, наряду с традиционными центрами столицы, альтернативных центров и подцентров. Регенерация города и окружающей среды, эффективное использование территорий и обеспечение комфортного проживания жителей города. Сохранение архитектурного и национально-культурного наследия Баку, оживление культурной жизни города. Поэтапный перевод экономики Баку в постиндустриальный периодПосле выступлений состоялся обмен мнениями по этому вопросу, а также были даны ответы на вопросы участников совещания.