Əlaqələndirmə Qərargahının Laçın şəhərində növbəti iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, iyunun 9-da Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının, işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli məqsədilə yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının Laçın şəhərində növbəti iclası keçirilib.
İclası giriş sözü ilə açan Samir Nuriyev 1993-cü ildə xalqın tələbi ilə hakimiyyətə qayıtmış Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müdrik siyasəti və qətiyyətli iradəsi sayəsində dövlətimizin məhv olmaq təhlükəsindən xilas edildiyini, müstəqilliyimizin möhkəmləndirildiyini, ölkəmizin ardıcıl inkişaf yoluna qədəm qoyduğunu bildirib. Samir Nuriyev vurğulayıb ki, Ulu Öndər bütün qüvvəsini və xalqımızın potensialını vahid amal - torpaqlarımızın işğaldan azad olunması və məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qayıtmaları üçün səfərbər etdi. Ümummilli Liderin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin düşünülmüş və prinsipial siyasəti nəticəsində Azərbaycanın sürətli və hərtərəfli inkişafı təmin olundu, Ermənistanın 30 illik işğalçılıq siyasətinə son qoyuldu və ərazi bütövlüyümüz bərpa edildi. Bu gün işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə genişmiqyaslı yenidənqurma və bərpa işləri aparılır, artıq məcburi köçkünlər doğma yurdlarına qayıtmağa başlayıblar.
Əlaqələndirmə Qərargahının rəhbəri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2023-cü ilin may ayı ərzində Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarına səfərlər edərək bir çox yaşayış məntəqələrinin təməllərini qoyduğunu, infrastruktur və digər obyektlərin təməlqoyma və açılış mərasimlərində iştirak etdiyini, yenidənqurma və tikinti işləri ilə yerlərdə tanış olduğunu və müvafiq tapşırıqlar verdiyini bildirib. Qeyd edilib ki, çoxşaxəli və irimiqyaslı layihələrin reallaşdırılması dövlətimizin başçısının işğaldan azad olunmuş ərazilərin dirçəldilməsi ilə bağlı müəyyən etdiyi sistemli, ardıcıl yol xəritəsinə və strateji xəttə uyğun şəkildə, sürətlə icra olunmaqdadır. Həyata keçirilən layihələr çərçivəsində işlərin miqyası genişləndiyinə görə, yerlərdə işin planlı və əlaqəli şəkildə aparılması, o cümlədən bütün aidiyyəti qurumların sıx əməkdaşlıq mühitində fəaliyyətinin təmin edilməsi, habelə vaxt və keyfiyyət amillərinin uzlaşdırılması məsələlərinə diqqətin artırılması zəruridir.
Sonra Azərbaycan Respublikası Prezidentinin işğaldan azad edilmiş ərazilərə səfərləri zamanı verdiyi tapşırıqların icrası istiqamətində görülən işlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” çərçivəsində 2023-cü il ərzində icrası davam etdirilən və həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan işlərə dair məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndələri iclasın gündəliyinə daxil olan məsələlərin yerlərdə əlaqələndirilməsi, müvafiq ərazilər üzrə görülən işlərin icra dinamikası və qarşıda duran vəzifələr barədə məlumat veriblər.
İclasda Azərbaycan Prezidenti tərəfindən Qərargah qarşında qoyulmuş vəzifələrin tam şəkildə icrası və müəyyən edilmiş strateji xəttə uyğun həlli məsələləri müzakirə olunub.
Daha sonra Qərargahın üzvləri Laçın şəhərində Aqro və Sənaye Parkında görülən işlər, Heydər Əliyev küçəsinin yenidənqurma konsepti ilə tanış olub, 1 Dekabr küçəsində yaşayış məhəlləsinə baxış keçiriblər. Onlara Həkəri çayının sahilində salınan “Laçın bulvarı”nda aparılan işlərlə bağlı məlumat verilib.
Qərargahın üzvləri Laçın rayonunun Zabux kəndinə səfər edərək, burada zəruri infrastrukturun yaradılması və kəndə qayıdacaq əhalinin rahat həyat şəraitinin təmin edilməsi istiqamətində aparılan genişmiqyaslı işlərlə tanış olublar.
Səfərin yekununda Samir Nuriyev qarşıda duran məsələlərin vaxtında və yüksək keyfiyyətlə yerinə yetirilməsi üçün aidiyyəti orqanların rəhbərlərinə zəruri tapşırıqları çatdırıb.

В городе Лачын состоялось очередное заседание Координационного штаба
В соответствии с поручением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева 9 июня в городе Лачын состоялось очередное заседание Координационного штаба Администрации Президента Азербайджанской Республики, созданного с целью централизованного решения вопросов на освобожденных от оккупации территориях.
Открывая заседание вступительным словом, Самир Нуриев отметил, что благодаря мудрой политике и решительной воле общенационального лидера Гейдара Алиева, вернувшегося к власти по настоятельному требованию народа в 1993 году, наше государство было спасено от угрозы уничтожения, была укреплена наша независимость и страна встала на путь устойчивого развития. Самир Нуриев подчеркнул, что Великий Лидер мобилизовал все силы и потенциал нашего народа на единое дело – освобождение наших земель от оккупации и возвращение вынужденных переселенцев на родину. В результате продуманной и принципиальной политики достойного преемника Общенационального Лидера Президента Ильхама Алиева было обеспечено ускоренное и всестороннее развитие Азербайджана, положен конец 30-летней оккупационной политике Армении и восстановлена наша территориальная целостность. Сегодня на освобожденных от оккупации территориях ведутся масштабные восстановительно-реставрационные работы, уже начали возвращаться на родину вынужденные переселенцы.
Глава Координационного штаба отметил, что Президент Азербайджанской Республики в течение мая 2023 года посетил Карабахский и Восточно-Зангезурский экономические районы, заложил основу многих населенных пунктов, принял участие в церемонии закладки фундамента и открытия объектов инфраструктуры и иных объектов, ознакомился на местах с реконструкцией и строительными работами и дал соответствующие поручения. Было отмечено, что реализация комплексных и крупномасштабных проектов осуществляется быстрыми темпами в соответствии с системной, последовательной дорожной картой и стратегической линией, установленной главой государства в связи с возрождением освобожденных территорий. В связи с расширением масштабов работ в рамках реализуемых проектов необходимо уделять повышенное внимание к вопросам планомерного и слаженного выполнения работ на местах, в том числе обеспечения деятельности всех соответствующих учреждений в условиях тесного сотрудничества, а также согласования временных и качественных факторов.
Затем состоялся обмен мнениями о проделанной работе по выполнению поручений Президента Азербайджанской Республики во время его поездок на освобожденные от оккупации территории. Также были заслушаны доклады и проведены обсуждения о работах, продолжающихся и планируемых к реализации в течение 2023 года в рамках «1-й Государственной программы по великому возвращению на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики».
Уполномоченные представители Президента Азербайджанской Республики проинформировали о координации на местах вопросов, включенных в повестку дня заседания, о динамике выполнения работ по соответствующим территориям и предстоящих задачах.
На заседании обсуждались вопросы реализации в полном объеме задач, поставленных Президентом Азербайджана перед штабом, и решения их в соответствии с намеченной стратегической линией.
Затем члены Штаба ознакомились с работой, проделанной в Агропромышленном парке в городе Лачын, концепцией реконструкции улицы Гейдара Алиева, осмотрели жилой квартал на улице 1 Декабря. Им была предоставлена информация о работах, проводимых на «Лачынском бульваре», проложенном на берегу реки Хакари.
Члены Штаба посетили село Забух Лачынского района, где ознакомились с масштабными работами по созданию необходимой инфраструктуры и обеспечению комфортных условий проживания населения, которое вернется в село.
По завершению визита Самир Нуриев дал руководителям соответствующих органов необходимые поручения для своевременного и качественного выполнения поставленных задач.