İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan şəhərsalma fəaliyyəti Azərbaycan-Macarıstan Biznes Forumunda müzakirə edilib
Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərində Azərbaycan və Macarıstan Hökumətləri arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın 9-cu iclası keçirilib.
İclasda iştirak edən azərbaycanlı nümayəndə heyətinin tərkibində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi də təmsil olunub. Toplantıda Azərbaycan və Macarıstan dövlət başçılarının siyasi iradəsi və səyləri nəticəsində iki ölkə arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyi, geniş əməkdaşlıq imkanlarının yarandığı bildirilib. Enerji, yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi, kənd təsərrüfatı, əmək, məşğulluq, sosial müdafiə, təhsil, mədəniyyət, turizm, səhiyyə və digər sahələrdə əlaqələrin genişləndirilməsinə dair müzakirələr aparılıb. Həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa-quruculuq işlərindən danışılıb, qarşılıqlı investisiyaların təşviqi məsələləri nəzərdən keçirilib. Sonda ölkələr arasında iclasın yekunlarına dair Protokol imzalanıb.
Azərbaycan və Macarıstan hökumətləri arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın 9-cu iclası çərçivəsində Azərbaycan-Macarıstan biznes forumu da keçirilib. Biznes forumda 26-sı Azərbaycan, 61-i Macarıstan tərəfindən olmaqla 87 şirkət iştirak edib. Forumda iki ölkənin işgüzar dairələri arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin Komissiyanın əsas hədəflərindən olduğu, hazırda Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində aparılan geniş quruculuq işlərinə macar iş adamları tərəfindən göstərilən marağın əhəmiyyəti vurğulanıb.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə biznes və investisiya imkanları mövzusunda panel iclasda Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin Beynəlxalq əməkdaşlıq və protokol şöbəsinin müdiri Eldar Salahov burada həyata keçirilən ərazi planlaşdırma işləri haqqında təqdimatla çıxış edib.

Urban planning activities carried out in the liberated territories were discussed at the Azerbaijan-Hungary Business Forum
The 9th meeting of Azerbaijan-Hungary Joint Intergovernmental Commission on economic cooperation has been held in Budapest, the capital city of Hungary.
The State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan was also represented in the composition of the Azerbaijani delegation. It was noted at the meeting that thanks to the political will and efforts of the heads of state of Azerbaijan and Hungary, relations between the two countries have risen to the level of strategic partnership and broad opportunities for cooperation have emerged. Issues of expanding ties in the field of energy, production and transmission of green energy, agriculture, labor, employment, social protection, education, culture, tourism, healthcare and other areas were discussed. The participants also talked about the restoration and construction work carried out in the liberated territories, and the issues of promoting mutual investments were considered. At the end, a Protocol on the results of the meeting was signed between the countries.
Azerbaijan-Hungary Business Forum was also held within the framework of the 9th meeting of Azerbaijan-Hungary Joint Intergovernmental Commission on economic cooperation. The business forum was attended by 87 companies, 26 from Azerbaijan and 61 from Hungary. It was stressed at the Forum that the development of cooperation between the business circles of the two countries is one of the main goals of the Commission, as well as the importance of the interest shown by Hungarian businessmen in the large-scale construction works of Azerbaijan currently underway in the territories liberated from occupation.
At a panel session dedicated to business and investment opportunities in the liberated territories, the head of the Department of International Cooperation and Protocol of the State Committee on Urban Planning and Architecture, Eldar Salahov, made a report on the territorial planning work carried out here.