Komitə sədri Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının nümayəndə heyətinin rəhbəri, Ər-Riyad şəhərinin meri ilə görüşüb
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev Forum çərçivəsində Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının nümayəndə heyətinin rəhbəri, Ər-Riyad şəhərinin meri Əlahəzrət Şahzadə Faysal bin Əbdüləziz bin Əyyafla da məhsuldar görüş keçirib. Görüş zamanı şəhərsalmada müasir innovasiyaların tətbiqi sahəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Anar Quliyev paytaxt merini noyabrın 20-də Bakıda keçiriləcək COP29-un Şəhərsalma Gününə və Azərbaycanın 2026-cı ildə ev sahibliyi edəcəyi WUF13-ə dəvət edib.

The Chairman of the Committee met with Mayor of Riyadh, Head of the Delegation of the Kingdom of Saudi Arabia
The Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture, Anar Guliyev, held a productive meeting with the His Highness Prince Faisal bin Abdulaziz bin Ayyaf, Mayor of Riyadh, Head of the Delegation of the Kingdom of Saudi Arabia, within the framework of the forum. During the meeting, the possibilities for cooperation in the application of modern innovations in urban planning were discussed.
Anar Guliyev also invited the Mayor of Riyadh to attend the Urban Planning Day of COP29, which will be held in Baku on November 20, and the 13th World Urban Forum (WUF13), which Azerbaijan will host in 2026.