Özbəkistan Azərbaycanın şəhərsalma və tikinti sahəsində təcrübəsini öyrənir
Özbəkistan Respublikası Prezident Administrasiyasının və Tikinti və Mənzil-Kommunal Təsərrüfatı Nazirliyinin əməkdaşlarından ibarət nümayəndə heyəti Azərbaycanda səfərdə olub. Səfərin məqsədi ölkəmizin şəhərsalma və tikinti sahələrində təcrübəsi, tikintiyə icazələrin verilməsi prosesində son illər ərzində edilən islahatlar və innovasiyalar ilə tanışlıq olub.
Nümayəndə heyəti 12-13 avqust 2024-cü il tarixlərində Azərbaycan Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Komitə yanında Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsi və Ərazi Tikinti-Planlaşdırma Mərkəzinin rəhbərliyi ilə faydalı görüşlər keçirib.
Görüşlər zamanı qonaqlara Komitə tərəfindən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28 dekabr 2018-ci il tarixli Fərmanına uyğun olaraq yaradılan "e-tikinti.gov.az" innovativ elektron icazə sistemi haqqında ətraflı məlumat verilib. Portalın yaradılmasında əsas məqsədlər dövlət-biznes münasibətlərində insan amilinin rolunun azaldılması yolu ilə səmərəliliyin, hesabatlılığın və şəffaflığın artırılması, tikintiyə və istismara icazələrin verilməsi prosesinin sadələşdirilməsi və təkmilləşdirilməsi, eyni zamanda tikinti layihələrinin keyfiyyətinin artırılmasıdır. Komitə tərəfindən idarə olunan və artıq bir neçə il çalışan e-sistem özündə bütün aidiyyəti dövlət qurumlarını inteqrasiya edib.
Qeyd olunub ki, 2024-cü ildən etibarən tikintiyə və istismara icazələr artıq yalnız elektron qaydada rəsmiləşdirilir.
Tərəflər eyni zamanda iki ölkə arasında bu istiqamətdə əlaqələrin genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq gələcəkdə sıx əməkdaşlıq barədə razılığa gəliblər.

Узбекистан изучает опыт Азербайджана в области градостроительства и строительства
Делегация из Администрации Президента Республики Узбекистан и Министерства строительства и жилищно-коммунального хозяйства посетила Азербайджан. Цель визита заключалась в ознакомлении с опытом Азербайджана в области градостроительства и строительства, реформами и инновациями последних лет в процессе выдачи разрешений на строительство.
Делегация провела полезные встречи с руководством Государственного Комитета по Градостроительству и Архитектуре Азербайджана, Главного Управления Архитектуры и Градостроительства города Баку при Комитете и Центра Территориального Планирования строительства 12-13 августа 2024 года.
Во время встреч гостям предоставили подробную информацию о инновационной электронной системе разрешений "e-tikinti.gov.az", созданной в соответствии с указом Президента Азербайджанской Республики от 28 декабря 2018 года.
Основные цели портала включают повышение эффективности, подотчетности и прозрачности путем снижения роли человеческого фактора в государственных и бизнес-отношениях, упрощение и улучшение процесса выдачи разрешений на строительство и эксплуатацию, а также повышение качества строительных проектов. Электронная система, управляемая Комитетом и работающая уже несколько лет, интегрирует все соответствующие государственные органы.
Отметили, что начиная с 2024 года разрешения на строительство и эксплуатацию будут оформляться только в электронном виде.
Стороны также подчеркнули важность расширения сотрудничества между двумя странами в этой области и согласовали дальнейшее тесное сотрудничество.