Prezident İlham Əliyevə Laçın şəhərinin Baş planı təqdim olunub
Mayın 28-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə Laçın şəhərinin Baş planı təqdim olunub.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev Prezident İlham Əliyevə Baş planda nəzərdə tutulan tədbirlər və plana əsasən görülən işlər barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Baş plan Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sifarişi əsasında Bakı Dövlət Layihə İnstitutu tərəfindən beynəlxalq məsləhətçi şəhərsalma qrupu - İsveçrənin “SA Partners” şirkətinin iştirakı ilə hazırlanıb.
Şirkətin həmtəsisçisi və tərəfdaşı Dunya Kovari-Binggeli bildirdi ki, Laçının özünəməxsus füsunkar təbiəti və rəngarəng landşaftı şəhərin turizm məkanı kimi inkişaf etdirilməsinə, fəal rekreasiya, idman, açıq hava istifadəsi və sağlam həyat imkanları olan canlı və cəlbedici regional mərkəzə çevrilməsinə şərait yaradacaq. Beynəlxalq hava limanının yaxınlığında, beynəlxalq və respublika əhəmiyyətli bir sıra avtomobil yollarının kəsişməsində yerləşdiyi üçün şəhər regiona giriş qapısı funksiyasını daşımaqla çoxşaxəli inkişaf istiqamətlərinə malik olacaq. Laçın şəhərinin mövcud planlaşdırma strukturunun saxlanılması və bərpası, o cümlədən yeni yaşayış ərazilərinin inkişaf etdirilməsi əsas hədəf götürülməklə zonalaşdırılıb. Növbəti 20 il ərzində şəhər ərazisinin genişlənərək 713 hektara, əhali sayının isə 18 min nəfərə çatacağı proqnozlaşdırılıb.
Diqqətə çatdırıldı ki, Baş planın konseptual əsasını “Təbiətlə vəhdətdə olan şəhər” yanaşması təşkil edir. Buraya urbanizasiya mərkəzinin xüsusiyyətlərinin formalaşdırılması, iqtisadi şaxələndirmənin təmin edilməsi, ekoloji həssas ərazilərin mühafizəsi, yaşıl enerji mənbələrindən və müasir texniki infrastruktur texnologiyalarından istifadə, həmçinin şəhər xidmətlərinə piyada əlçatanlığının artırılması daxildir. Plana əsasən, Laçın şəhəri “ağıllı idarəetmə”, müasir qabaqcıl təhsil və inklüziv mobillik həlləri ilə seçilən davamlı və innovativ mərkəzə çevriləcək.
Qeyd olundu ki, Baş plan layihəsində təbii yaşıllıqlarla əhatələnmiş şəhərin tarixən mövcud olmuş təxminən 258 hektar məskunlaşma ərazisində həyətyanı sahəsi olan fərdi evlərə üstünlük verilib. Bununla yanaşı, çoxfunksiyalı zonalarda və digər yaşayış ərazilərində çoxmənzilli binaların tikilməsi təklif edilir. Şəhərdə xəstəxana, İşğal və Zəfər muzeylərinin yerləşəcəyi Memorial Park, məktəbəqədər və tam orta təhsil müəssisələri, peşə məktəbi, həmçinin mədəniyyət və turizm obyektləri də yaradılacaq. Planlaşdırmada tətbiq edilmiş “15 dəqiqəlik şəhər” prinsipi isə yaşayış məhəllələrinin, gündəlik tələbat obyektlərinin yaxın məsafədə olmasını və aşağı sürətli yol infrastrukturunun təşkilini nəzərdə tutaraq sakinlərin və qonaqların şəhər daxilində rahat hərəkətini təmin edəcək.
Əhalinin məşğulluğunun təşkili rayonun tarixi ənənələrinə əsaslanır. Belə ki, yaxın gələcəkdə burada ekoloji və səmərəli kənd təsərrüfatı, tikinti, yüngül və qida sənayesi, balıqçılıq, tingçilik və digər sosial xidmət sahələrinin inkişafı nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, ərazinin coğrafi yerləşməsinə, quruluşuna uyğun olaraq yerli ənənələrə, müasir yanaşmalara əsaslanan və Laçın şəhərinin özünəməxsus simasının formalaşdırılmasında istifadə ediləcək memarlıq layihələri həyata keçiriləcək.

Президенту Ильхаму Алиеву представлен Генеральный план города Лачын
28 мая Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву был представлен Генеральный план города Лачын.
Председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики Анар Гулиев проинформировал Президента Ильхама Алиева о мерах, предусмотренных Генеральным планом, и о проделанной работе в соответствии с планом.
Было отмечено, что Генеральный план был разработан Бакинским государственным проектным институтом по заказу Государственного комитета по градостроительству и архитектуре при участии Международной консалтинговой градостроительной группы – швейцарской компании SA Partners.
Соучредитель и партнер компании Дунья Ковари-Бинггели заявила, что уникальная чарующая природа и красочный ландшафт Лачына будет способствовать развитию города как туристического направления, превращению его в яркий и привлекательный региональный центр с возможностями активного отдыха на свежем воздухе, спортивной деятельности и ведения здорового образа жизни. Расположенный недалеко от международного аэропорта, на пересечении ряда автомагистралей международного и республиканского значения, город будет иметь разносторонние направления развития, выполняя функцию ворот в регион. Территория зонирована с учетом основной цели – сохранения и восстановления существующей планировочной структуры города Лачын, в том числе застройки новых жилых массивов. Прогнозируется, что в течение следующих 20 лет территория города будет расширяться и достигнет 713 гектаров, а численность населения – 18 тысяч человек.
Отмечалось, что концептуальной основой Генплана является подход «Город в гармонии с природой». Это включает в себя формирование особенностей центра урбанизации, обеспечение диверсификации экономики, защиту экологически уязвимых территорий, использование зеленых источников энергии и современных технологий технической инфраструктуры, а также повышение доступности городских услуг для пешеходов. Согласно плану, город Лачын превратится в устойчивый и инновационный центр, отличающийся «интеллектуальным управлением», современными передовыми образовательными и инклюзивными решениями для мобильности.
Отмечалось, что в проекте Генплана предпочтение отдается частным домам с двором на исторически существовавшей территории города площадью около 258 гектаров, окруженной естественной зеленью. Наряду с этим предлагается строительство многоквартирных домов в многофункциональных зонах и других жилых массивах. В городе также будут созданы больница, Мемориальный парк, в котором разместятся Музеи оккупации и Победы, дошкольные и средние общеобразовательные учреждения, профессионально-техническое училище, а также объекты культуры и туризма. Внедренный же при планировке принцип «15-минутного города» обеспечит удобное передвижение жителей и гостей в черте города, предусмотрев близость жилых кварталов, объектов повседневного спроса и организацию низкоскоростной дорожной инфраструктуры.
Организация занятости населения базируется на исторических традициях региона. Так, в ближайшем будущем здесь планируется развитие экологически чистого и эффективного сельского хозяйства, строительства, легкой и пищевой промышленности, рыбного промысла, питомничества и других сфер социального обслуживания.
Напомним, что в соответствии с географическим положением и структурой региона будут реализованы архитектурные проекты, основанные на местных традициях и современных подходах, которые будут использованы для формирования уникального образа города Лачын.