Şəmkir və Gədəbəy şəhərlərinin Baş planlarının icra vəziyyəti müzakirə olundu, hər iki şəhər sakinləri Dövlət Komitəsinin sədri tərəfindən qəbul edildi
Mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları və digər idarəetmə qurumlarının rəhbərlərinin şəhər və rayonlarda vətəndaşların qəbulu cədvəlinə müvafiq olaraq Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev Şəmkir və Gədəbəy rayonlarından olan sakinləri qəbul edib. Görüş 12 iyul 2023-cü il tarixində Şəmkir şəhərində baş tutub.
Qəbuldan öncə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin abidəsi ziyarət edilib, önünə gül dəstələri qoyularaq Ulu Öndərin əziz xatirəsi hörmət və ehtiramla anılıb.
Qəbul zamanı vətəndaşların əsasən qeyri-yaşayış obyektlərinin layihələndirilməsi və tikintisinə dair normativlər, tikintiyə və istismara icazə icraatlarının prosedurları barədə sualları cavablandırılıb. Həmçinin, Komitənin fəaliyyət dairəsinə aid digər müraciətlər qeydiyyata alınıb, diqqətlə araşdırılması və qanunvericiliyin tələblərinə uyğun həll edilməsi üçün lazımi tapşırıqlar verilib.
Bununla yanaşı, Komitə sədri Şəmkir rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı, habelə Gədəbəy rayon İcra Hakimiyyətinin müvafiq rəsmisi ilə görüşlər keçirib. Görüşlərdə hər iki rayon mərkəzinin Baş planlarının icra vəziyyəti, şəhər ərazilərinin yenidən qurulması və inkişafı ilə bağlı aktual mövzular, növbəti addımlar ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, şəhərsalma fəaliyyətinin təşkili və bu sahədə dövlət nəzarəti məsələləri ilə bağlı çağırışlar müzakirə olunub.

Обсужден статус реализации Генеральных планов городов Шамкир и Гедабей, председатель Государственного комитета принял жителей обоих городов.
Председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики Анар Гулиев принял жителей Шамкирского и Гедабейского районов в соответствии с графиком приема граждан в городах и районах руководителями центральных органов исполнительной власти и других органов управления. Встреча состоялась 12 июля 2023 года в городе Шамкир.
Перед приемом граждан был посещен памятник общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, возложены цветы к его могиле и почтена светлая память Великого Лидера.
В ходе приема были даны ответы на вопросы граждан в основном о нормативах по проектированию и строительству нежилых объектов, процедурах выдачи разрешений на строительство и эксплуатацию. Также были зарегистрированы другие обращения, относящиеся к сфере деятельности Комитета, даны необходимые поручения для их тщательного изучения и решения в соответствии с требованиями законодательства.
Кроме того, председатель Комитета провел встречи с главой исполнительной власти Шамкирского района и с соответствующим должностным лицом исполнительной власти Гедабейского района. На встречах был проведен широкий обмен мнениями о статусе реализации Генеральных планов обоих районных центров, актуальных темах, связанных с реконструкцией и развитием городских территорий, и дальнейших шагах, обсуждены актуальные вопросы организации градостроительной деятельности и государственного контроля в этой сфере.